DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Sağanak Yağışlı

Erkek bebeklerde görülen Hipospadias Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Erkek bebeklerde görülen Hipospadias Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Erkek bebeklerde görülen Hipospadias Nedir? Nasıl tedavi edilir?

Erkek bebek hastalığı olan Hipospadias (Hypospadias), her doğan 1000 bebekten 3 yada 4 oranda gözükebilen, halk arasında  “peygamber sünnetli” yada “yarım sünnetli” olarak isimlendirilmektedir. Bu hastalık özellikle doğan bebeğin babasında da bu hastalık varsa görülmesi çok yüksektir. Genel anlamda ise doğum sürecinde yaşanan bir bozukluktur.

Doğan erkek bebeklerde normalde idrar kanalının ucu penis ucuna kadar çıkar. İdrar bu uçtan dışarı çıkar. Hipospadias olan erkek bebeklerde ise durum böyle değildir. Hipospadias çocuklarda ise idrar kanalı (üretra) penisin alt yüzünde ve daha geride sonlanır. Bu sonlandığı nokta ile penis ucu arasındaki mesafede idrar kanalı oluşmamıştır. İdrar kanalının açılma noktası testislerden daha geride bile olabilir ve ne kadar geride ise o kadar ciddidir. Ancak olguların çoğunluğunu penis ucuna daha yakın olanlar oluşturmaktadır.

Hipospadias, penisin ucunda olması gereken dış idrar deliğinin, penisin alt tarafında bir yere açılmasına denir. Eğer idrar deliği ne kadar aşağıda ise o kadar problemli bir durum meydana getirir.

Bu hastalık tedavi edilmediğinde, kısırlık başta olmak üzere, cordi denen penis eğriliğide meydana gelebilir. Cordi cinsel birleşmede sorunlar çıkarır. Çocuklarda psikolojik nedenler oluşturup, cinsellikten soğuma ve arkadaş çevresinden kaçma gibi eğilimler görülebilir. Yani fiziksel bir sorun olan hipospadias sosyal gelişimi bile kötü yönde etkileyebilir.


Hipospadias nasıl oluşur?

Hipospadias, bebek daha anne karnında iken yani Fetus içinde, cinsiyet farklılaşması durumunda, ilk 3 ay içinde  olursa olur. Bu süre içerisinde bu organa ait ortaya çıkan bir gelişim aksaklığı sonucunda idrar kanalının oluşumu tamamlanamadan duraksar ve hipospadias ortaya çıkar. Bu gelişim aksamasının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Androjenik (erkeksi) hormon uyarısındaki herhangi bir azalma ya da kalıtsal bazı faktörler suçlanmaktadır. Hipospadiaslı bir çocuğu olan ailenin, baba yada dedede olması yüksek bir olasılıktır.

Hipospadias, doğumsal bir durumdur. Nedeni hakkında TIP kesin olarak bir bilgi verememektedir. Anne karnında hormonal uyarıların eksik kaldığına yönelik bazı çalışmalar varken, bazı araştırmalar da bunları tamamen reddetmektedir.

Ancak erkek Bebek doğduğu zaman yapılacak dikkatli bir fizik muayene ile görülebilir.


Hipospadias nasıl teşhis edilir? belirtileri nelerdir?

Gebelik esnasında, ultrason ile tanı koyulabilir. Bazen de görülemeyebilir. Ama genelde doğum sonrası hemen müdahele edilmelidir

Okul öncesi dönemde acilen tedavi edilmeli. Çünkü Ruhsal ve organik bozukluklara yol açmaması sağlanmalıdır. Eğer çocuk evde doğum yaptıysa yada hastane haricinde bir yerde de olabilir, dikkatle bakıldığında idrarlarını bacaklarına doğru ve penislerinin altından yaptıklarını göreceli fark edilebilir.

Hipospadiaslı çocuklarda, peniste eğrilikte (kordi) olabilir. Tüm hastaların ayrıca mevcut olabilecek diğer organ anomalileri yönünden araştırılması gerekir. Hipospadias ile birlikte inmemiş testis bulunması durumunda genetik değerlendirmede gereklidir.

Hiposdiasın Belirtileri;

  • İdrar kanalının (üretra) penisin alt yüzünde ve daha geride olması ile işeken karşıya doğru işemez.
  • Glansın yani Penis başında  yassılaşma görülür,
  • Sünnet derisi (prepusium)’nin penis başının alt yüzünde oluşmaması (doğuştan yarım sünnetli)
  • Ereksiyona gelince penisin aşağıya doğru kıvrılması

Erkek bebeklerde görülen Hipospadias Nedir? Nasıl tedavi edilir? | Ameliyat ile düzeltilebilir.


Hipospadias Nasıl Tedavi edilir?

Prof. Dr. Mesut ÖZCAN ve  Prof. Dr. Aydın YAĞMURLU’nun anlattığı tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ama bu belirtiler çocukta varsa acilen Çocuk Doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Tedavisi cerrahidir. Operasyon ile kordi yani penis eğriliği de düzeltilir.

Ancak ameliyattan önce hipospadiası olan çocukların kesinlikle normal sünnet olmamaları gerekmektedir. Çünkü sünnet derisi ameliyatta kullanılmaktadır.

Yaş ilerledikçe Ameliyat daha da zorlaşacağı için bu hastalığa önemle dikkat edilmesi gerekir. Çok ince bir ameliyat olan hipospadias ameliyatı alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Hatalı olan her şeyin düzeltilmesi yapılabilir. Eksik olan idrar kanalının uzunluğu penis ucuna getirilecek şekilde oluşturulur.Estetik ve penis bozuklukları tamamen ideal şekline göre düzeltilir. Eksik idrar kanalı için, yapay yerine sünnet derisinden tamamen doğal kanal oluşturulur. Bu yüzden Hipospadiaslı bebeklerde sünnet ettirmeden önce bu ameliyatı yaptırın.

Ne kadar başarı sağlandı diyorsanız? Hiç üzülmeyin ve sıkılmayın yüzde 90’ında tek bir cerrahi operasyonla başarı sağlanmaktadır. 3 yada 10 gün hastanede yatılı kalma durumu olabilir. Bu işi daha önce yapmış başarılı doktorları bulmanızda fayda var.

En ciddi sorulardan biri ise, kısırlık oluşur mu?. Ameliyat sonrası kısırlık ile ilgili sorun oluşmamaktadır.

Uzmanlara göre Ameliyat olma zamanı 6 ile 18 ay arası olması en idealdir. 6 aylıktan önce anestezi riski, 18 aylıktan sonra çocukta psikolojik açıdan sorun gözükmektedir.

Bu yazı yalnızca bilgi verme amaçlıdır.Yazılanlar tıbbi makalelerden derlenmiştir.Belirtileri genel olarak anlatılmış olup,şüphe anında Hastanelerin Üroloji Bölümü ile irtibata geçiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.