DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Tablet ve Akıllı Telefon kullanan çocuklarda uyku bozukluğu başlıyor!

Tablet ve Akıllı Telefon kullanan çocuklarda uyku bozukluğu başlıyor!

Tablet ve Akıllı Telefon kullanan çocuklarda uyku bozukluğu başlıyor!

Günümüz çocukları artık akıllı telefon ve tabletleri çok seviyor ve zamanının belli kesimlerini buradaki oyunları oynamakla meşguller. Hatta bebeklerde bile bazen Anne tarafından dikkati dagıtıp, yemek yemesi için bile kullanılıyor. Bazen aksilik çıkartan çocuklarda, günü kurtarmak amacıyla Anne yada Baba tarafından eline verilen kurtarıcı bir cihaz oluveriyor.

Anne ve Babalar bazen sınırlı ölçüde kullanıma izin veriyor. Mesela günde 1 saat yada 2 saat. Son zamanlarda yapılan bir araştırma Çocuklar üzerinde tablet yada akıllı telefon kullanımı, uyku düzeninde bir bozukluk yapıp yapmadığı ile ilgili yapıldı.

Araştırma yeri dokunmatik cihazları en çok kullanan ülkelerden biri olan İngiltere. Sonuçlar saygın bir bilim dergisi olan Scienticif Reports’da yayınlandı. Dilerseniz açıklanan yazıyı inceleyelim.

Araştırmayı yapan Birkbeck Koleji, Londra Üniversite’sinin yönetiminde olan bir okul. Birkbeck Koleji, araştırmanın içerisine 3 yaş altı 715 çocuk ve ebeveynleri alındı. Araştırmaya katılan çocukların yüzde 25’i birkaç gün arayla, kalan kısmı ise her gün dokunmatik akıllı cihazları kullanıyordu.

1 saat oynama karşılığında 15 dakika gece uykusu azalıyor!

Her gün kullanan çocukların Anne ve Babalarına ne kadar uyudukları ile ilgili soru soruldu. Alınan sonuçlar ilginçti. Çocuklar gece az uyuyorlardı, ama gündüzde fazla uyumaya başlamıştı. Toplama bakıldığında ise her 1 saat akıllı telefon yada tablet kullanan çocuklar, 15 dakika gece uykularından çalıyordu. Aslında REM uykusundan eksiliyor denmesi daha doğru. Çünkü Derin uyku son saatlerde, rüya halinde olunan zamandır. REM uykusu bir nevi Beynin kendini temizlediği ve hafızanın geliştiği süreç olduğu söylenmektedir.

Araştırma ekibinden Dr. Tim Smith, her 1 saatte 15 dakika eksikliğin, günde 10 saat üzeri uyuyan çocuklar için önemsiz gözüksede, erken çocukluk dönemi için bu sürenin gelişim açısından çok değerli olduğunu söylüyor.

Ayrıca araştırmada, Dokunmatik Cihazların çocukta motor kabiliyetini geliştirdiği görüldü. Fakat diğer taraftan her 1 saatte 15 dakika gece uykusundan eksilmesi, aşırı oynayan çocuklarda bu sürenin uzaması demek ve daha çok elektro manyetik alanda kalması demektir.

Fakat her 1 saat oynamasında 15 dakika etki oluşturuyor. Günde 4 saat bunlarla oynayan çocuklarda yaklaşık 1 saatlik gece uyku saati azalıyor.

Tablet ve Akıllı Telefon kullanan çocuklarda uyku bozukluğu başlıyor! | Erken yaşta tabletler çok zararlı

Çocuklarda Gece Uykusunun önemi nedir? Rem uykusu nedir?

Uyku aslında 5 evreden oluşur. REM evreleri ve NREM evreleri.

Aslında uyku saatinin büyük kısmı NREM evrelerinde geçirilir. NREM’de iken göz hareket etmez ve arka tarafta beyin toparlama yapar.Uykunun genelde son saatleri REM evreleridir.Uykunun son 1,5 saatlik kısmı Göz çok hızlı hareket eder. Hızlı Göz Hareketlerine bu yüzden Rapid eye movement’ın kısaltılması REM denmiştir. REM evresinde sadece göz kapağı kapalıdır, gündüz göz açıkmış gibi düşünün. Bu zamanda beyin aynı gündüz yaptığı gibi yüksek enerji harcar. Hafızanın bu bölümde geliştiği söylenmekte, beyin kendine hafıza depoları açmaya çalışmaktadır.

REM dönemi son 1 yada 1,5 saatin 20 dakikasında çok hızlıdır. Araştırmalara göre gözlerin hareket ettiği bu zamanda uyandırılan insanların rüya gördükleri görülmüştür. REM halindeyken, Beyin gereksiz verileri boşaltıp düzenleme yapmaya çalışır. Bu yüzden Rem uykusunu alamayan yada uyandırılan kişilerde sinirlilik hali oluşmasının sebebi beynin fonksiyonlarında kısmi olarak felç geçirmesi görülebilir. Tersten kalkmak bu yüzden dense gerek.

Çocuklarda ise REM süresi yetişkinlere göre fazladır. Bu yüzden çocukların yeterli uyku alması kişisel gelişimi için gereklidir.

Tablet ve Akıllı Telefon kullanan çocuklarda uyku bozukluğu başlıyor! | Çocuklarda ileri dönemlerde cep telefonun zararları başlıyor

Çocukların Akıllı Telefon ve Tablet kullanımı neden zararlı?

Tabletler ve Akıllı telefonların oynaması sırasında REM uykusunu azaltma sebebi, Gazi Üniversite’si tarafından açıklanan bir yazıda, maruz kalınan RF (radyo frekans) alanlarının Radyasyonundan olduğu söyleniyor.

Çocukların tablet yada akıllı telefon kullanarak aldıkları Radyasyon, büyüklere göre daha kötü sonuçlar doğurabilir. Akıllı telefon ve tabletlerden yayılan düşük seviyelerdeki Elektro Manyetik alan Çocuklarda özellikle beyin delta dalgasını değiştirdiği ve ısı artışına sebep olduğu biliniyor. Öğrenme güçlüğü ve davranış bozukluğunun sebeplerinden de sayılabilir. REM sürelerinin değişmesi özellikle buna bağlıdır.

Akıllı telefon ve tabletlerden yayılan düşük seviyelerdeki Elektro Manyetik alan ve RF (radyo frekans) alanları kanser için bir sebeptir. Çünkü eğer kişide beyin tümörü var ise, bu alanlar bu tümörün daha hızlı gelişmesini sağlar. Yani küçük bir kıvılcımın, rüzgar yardımı ile yavaş yavaş tüm ormana yayılması gibi. Örneğimizdeki bu Rüzgar Akıllı Telefonlar yada Cep Telefonlarıdır.

Dünya Sağlık Örgütü WHO’nun 16 yaş altındaki çocukların cep telefonu kullanıyor olması, önümüzdeki zamanlarda Kanser hastalıklarının daha erken yaşlarda oluşacağını belirtiyor.

WHO ‘ya göre Radyo frekans radyasyonun, beyindeki mikrodalga fırını gibi soğurulma etkisi, çocuklarda yetişkinlere göre yüzde 80 daha fazla olduğu görülmüştür. Bunun nedeni ise, çocuk ve bebek kafatasının yetişkinlere göre daha korumasız daha hassas olmasıdır.

Bu yüzden Çocuklarımızdan ve bebeklerimizden Akıllı Telefon yada Tabletleri uzak tutmalıyız.

Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.