19.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

CIA 13 milyon sayfalık gizli belgeleri Halka sundu!

CIA 13 milyon sayfalık gizli belgeleri Halka sundu!

CIA 13 milyon sayfalık gizli belgeleri Halka sundu!

ABD’nin meşhur Merkezî İstihbarat Teşkilatı CIA(Central Intelligence Agency) halkın gizli bilgileri öğrenmesinin Lüks olarak görülmemesi, bunları bilmelerinde hakkı var diyerek 13 milyon sayfalık gizli belgeyi yayınlamak için bir süredir Yüksek Mahkemeden onay bekliyordu.

Mahkeme onayı verdi ve 13 milyon gizli belge, CREST adı ile kendi internet sitesinden paylaşıma açıldı. Hadi hayırlı olsun !

Peki Neden? Durup dururken onca gizli belge neden ortalığa saçıldı. Alınan bilgilere göre CIA’nin her 25 yılda bir vermesi gereken bilgileri saklamasından dolayı, bilgi edinmenin vatandaşın hakkıdır diyen bir grubun haklı ısrarlı talebiydi.

Aslında bu girişim ilk defa Eski ABD Başkanı Bill Clinton zamanında 25 yılını dolduran bilgileri halka sunmak ile ilgili yasa tasarısını onaylamıştı. Ancak CIA bunu hiç bir zaman yapmadı. Sanal ortamda değil de isteyen kişiler fiziksel olarak CIA’ye gidip okuma şansları vardı. Halkında başlattığı kampanya sonrası, sıkışan CIA,  ilk defa 2016 Kasım ayında 25 yıllık belgeleri paylaşacağını açıklamıştı. Paylaşacağı belgelerin onayını Mahkeme tarafından aldıktan sonra, sanal ortama yükledi. Bu belgelere ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

İlgili Link: CREST | CIA 

İçerikte neler var?

800 bin dosya ve içinde Milyonlarca sayfada, gizli brifingler ve ülkelerin araştırma raporlarından tutun, UFO gören kişilerin ihbarları, CIA’nin Meşhur projesi Stargate ile ilgili bilgilerde var.

Belgelerin içinde ise 1973 – 1977 yıllarında ise ABD’nin 56. Dışişleri Bakanı Henry Alfred Kissinger’ın hazırladığı Ulusal Güvenlik raporları ve makaleleri de bulunmakta. Bu raporlar şimdiye kadar hiç bir yerde yayınlanmayan gizli belgeler. Henry Alfred Kissinger ABD’nin Rusya ve Çin’le ılımlı politikaları başlatan bir diplomat. Aynı zamanda  Vietnam sorununu çözmede gösterdiği üstün başarı ile 1973 yılında Nobel Barış Ödülü’ne bile aday gösterilmiştir. 1979 yılında da İsrail ile Mısır arasında  arabuluculuk yapmış ve ikili ilişkilerini düzeltmede katkıda bulundu. Acaba bu zamanlarda neler yaşadı? Bunlarla ilgili yazılar da bu sunulan belgelerin içinde mevcut.

Stargate efsanesindeki telekinetik güçlerle ilgili gizli bilgiler belki de çoğu kişi merak etmektedir. Zihinle uzaktan kontrol ile hareket ettirme, düşünce okuma, kısaca düşünce gücü olan telekinezi hakkında gizli araştırmalar mevcut. Acaba gerçekten bu mümkün mü? Telekinezinin gerçekliğine dair hiçbir bilimsel kanıt yok. CIA ne tür araştırmalar yapmış? göreceğiz.

CIA 13 milyon sayfalık gizli belgeleri Halka sundu! | CIA ve ABD ordusunun ortak yaptığı zihin gücü projeleri


CIA kimdir?

CIA, 18 Eylül 1947’de Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından Harry Truman tarafından kuruldu. ABD’nin ulusal güvenliği için dış ülkelere ait istihbarat bilgilerini toplayan gizli haber alma servisidir. ABD’nin Virginia eyaletinin Langley şehrinde merkezi bulunmaktadır. 2017 itibari ile direktörlüğünü John Brennan devam etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ