19.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Burka giymek ve üretmek artık Fas’ta yasak!

Burka giymek ve üretmek artık Fas’ta yasak!

Burka giymek ve üretmek artık Fas’ta yasak!

Burka vücudun her tarafını örten, normal çarşaf ile kapanan kadınlar gibi, yüz kısmında peçeli kapalı olan bir örtü. Özellikle Afganistan’da giyilmesi zorunlu olan Bukra, Taliban yönetiminde iken zorunluydu. Fakat yeni yönetimde serbestlik getirilmesine rağmen kadınlar halen giymeye devam ediyor.

Şu anda yaygın olarak Afganistan, Pakistan ve Hindistan’ın kuzey bölgesinde yoğun olarak kullanılmakta. Sadece buradaki Radikal İslami Kesim harici, bazı Radikal yahudilerin de buna benzer örtüler giydiği görülebiliyor.

Fakat daha uzak bir coğrafya’da olan Fas, güvenlik sebebi ile Burka giymini ve üretimini yasakladı.

Resmi yazı ile, 2 gün içinde  satan, üretimi ve ithalatını yapanların stoklarını imha etmeleri istendi.

Fas’ta ise bir çok kesimden farklı sesler yükselmeye başladı. Fas Kralı VI. Muhammed’in  ılımlı islam yönetimi sunmaya çalışması ama diğer taraftan kişilik özgürlüğünü kısıtlaması birbirine tezat durum oluşturuyor. Güvenlik nedeni ile bu giysilerin kullanılmamasını söyleyen Hükümet son günlerde ise sessiz.

2016 Ekim’de seçimlere katılması izin verilmeyen vaiz Hammad Kabbac, bunun kabul edilecek tarafı olmadığını söylüyor. Kadınların kendi hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığını, dini inanç ve kimliklerin özgür olması gerektiğini söylüyor.

Fas’tan öncede Burka Hollanda‘da yasaklanmıştı. Hollanda Temsilciler Meclisi, ülkede kamusal alanda burka ve peçe gibi yüzü tamamen kapatan giysilerin yasaklanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Hollanda’dan sonra Bulgaristan’da burka giyinmesi yasaklanmıştı. Devlete göre Burka, dini sembolden çok üniforma görüntüsü verdiği için, güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi. Burka giymek, 770 euro’ya kadar para cezasının yanı sıra sosyal haklarından da mahrum kalınabiliyor.

Fransa ve Belçika’da benzer yasaklar uygulanmaya devam ediyorken Almanya’da durum farklı. Başbakan Angela Merkel, Alman haber kuruluşu Redaktions Netzwerk Deutschland’a verdiği röportajda burka yasağına karşı olduğunu söylemişti.

Türkiye’de ise burka ile ilgili bir düzenleme yok. Burka giymek ülkemizde serbest.

İslam aleminde en çok kullanılan örtünme Hicap

İslam aleminde hicap, dinsel öğe ile beraber artık bir kimlik gösterme aracı olarak hızla yayılmakta, ama ülkeye, kültüre, sınıfa ve tarikata göre farklı biçimler almaktadır. Hicap’ın, gözler hariç bütün bedeni örten şekline nikab, gözleri de örtenine burka veya çadri denilmektedir.İran’da ise en çok kullanılan örtünme şekli Çarşaftır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ