DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bülent Ersoy Kimdir? Hayatı ve Biyografisi | Albüm ve Filmleri

Bülent Ersoy Kimdir? Hayatı ve Biyografisi | Albüm ve Filmleri

Bülent Ersoy Kimdir?

Yılların sanatçısı olan Bülent Ersoy kimdir? Bülent Ersoy’un hayatı, çıkardığı albümler, yaptığı filmler ve sanat dünyasındaki başarıları nelerdir?

Diva lakaplı usta ses Bülent Ersoy 9 Haziran 1952 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Gerçek soyadı Erkoç, yani Bülent Erkoç’tur. Bülent Ersoy aslen Bursalıdır, anne tarafından ise Trabzon’lu olarak bilinmektedir. 1960 yılına kadar da Malatya’da kalmıştır. Daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etmiş olan Bülent Ersoy’un esas adı Bülent Erkoç’tur. Bülent Ersoy çok küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmeye başlamıştı.

Melahat Pars, Rıdvan Aytan gibi üstadlardan ve belediye konservatuarı hocalarından özel dersler almıştır. İstanbul Belediye Konservatuvarını bitirmiş olan Bülent Ersoy, aldığı akademik terbiye vasıtasıyla da Tanrüzikal tecrübelerini ve o muhteşem sesini geliştirme fırsatı bulmuştur.

Bülent Ersoy’un Sanatçılığa Başladığı Yıllar

Bülent Ersoy; konservatuvardan mezun olduktan sonra ilk olarak 1970 yılında Üsküdar Fıstıkağacı’nda dönemin ilk aile gazinolarından birisi olan “Özlem” Aile Gazinosu’nda sahneye çıkarak sahne hayatına başlamış olmuştur.

Burada şarkı söylerken aynı zamanda Fikret Torun‘un Sunar Konser Bürosu olarak düzenlediği ses yarışmasına katılarak bu yarışmada birinciliği kazanmıştır. Ve o dönemde 1000 lira para ödülünün sahibi olmuştur. Sonrasında bu gazinoda üç ay kadar assolist olarak çalışmaya devam etmiştir.

Bülent Ersoy, 1971 yılında Saner Plak’tan çıkan kırkbeşlik plağı ilk albüm çalışması olmuştur. Bu çalışmada çok iyi şarkılar mevcuttur. Bunların içerisinde güfte ve bestesi bestekar Muzaffer Özpınar’a ait “Lüzum Kalmadı” ve “Neye Yarar Gelişin” adlı eserleri seslendirmiştir.

Bülent Ersoy Kimdir? – İlk Yıllarından Bir Görüntü

Bülent Ersoy sahne hayatına ilk adımını 1974 yılında Büyük Maksim müzikholünde atmıştır. Ve müzik dünyasına adeta bomba gibi düşmüştür. Ancak gerçek soy ismi Erkoç olan sanatçının soyadı Müjdat Gezen tarafından Ersoy olarak değiştirilmiştir. Bu yıllardan itibaren gerek ismi gibi “bülend-paye” sesiyle gerekse hanımefendi kişiliğiyle, Bülent Ersoy Türk halkının beğenisini bütünü ile kazanmıştır.

Bülent Ersoy, Müzeyyen Senar Ekolü’nün temsilcisi olarak başladığı sanat hayatında, akademik sanat kariyerinin de yüksek olması hasebiyle olağanüstü bir yorumcu ve büyük bir tavrın sancaktarı olmuştur. “Baharı Bekleyen Kumrular Gibi“, “Dert Çekmeye Gidiyorum” gibi her okuduğu şarkıyla grafiği sürekli yukarı tırmandırmıştır.

Bülent Ersoy o yıllarda TRT’ye, musikimizin bahtsızlığından ötürü kenara itilmiş olan, klasik makamlarda eski ve kalıcı eserleri yorumlamıştır. 1970’li yılların ortasında daha da ileri giden Bülent Ersoy; o günkü müzik piyasasında pop, arabesk ve fantezi vb. gibi ticari şarkılar revaçta olmasına karşın Itrî‘nin “Tut-î Mucize-I Gûyan“ı gibi eserlerden oluşan koyu klasik bir uzunçalar yapmıştır. Ve öyle beğenilmiş ki, bu ilk uzunçalar çalışması müzik piyasasındaki tüm hesapları alt üst etmiş ve satış rekoru kırmıştır.

1980 yılının Ağustos ayında İzmir Fuarı’nda seyircilerden gelen tezahürat sonrası göğüslerini açınca İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açmıştır. Eylül 1980’de İzmir Kordon’daki evinde bir hakime hakaret edince ise tutuklanmış. Ve 45 gün hapis cezası almıştır. Bunun ardından Buca Cezaevi’nde tutuklu kalmıştır.

14 Nisan 1981 tarihinde Londra‘da Charring Cross Hastanesi’nde geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatıyla tamamen kadın olmuş, ancak pembe nüfus kağıdı alması yıllar sonra, sahne yasağını da kaldıran dönemin başbakanı Turgut Özal‘ın öncülüğünde çıkartılan bir kanun sayesinde olmuştur.

Bülent Ersoy Kimdir? – Sinema Oyunculuğu Dönemleri

Bülent Ersoy’a 12 Eylül darbesi sonrası Haziran 1981’de diğer travesti ve transseksüel sanatçılarla birlikte sahne yasağı getirilmiştir. Bülent Ersoy ise bu dönemde kariyerine Almanya’da devam etmiştir. Almanya’da Türk filmlerinde oynamaya devam etmiştir. Ardından bir süre de Avustralya’da yaşamıştır. 1988 yılında yeniden Türkiye’ye dönmüştür.

Yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce konser vermiş olan Bülent Ersoy, “Düşkünüm Sana“, “Yaşamak İstiyorum“, “Biz Ayrılamayız” ve “Ablan Kurban Olsun Sana” gibi satış grafiği çok yüksek albümlere de imza atmıştır.

1995 yılının tarihini taşıyan “Benim Dünya Güzellerim“, S Müzik etiketiyle çıkan ilk albümü olmuştur. Selçuk Tekay‘ın müzik yönetmenliğini, Özkan Turgay‘ın aranjörlüğünü yaptığı albümde toplam on şarkı seslendirmiştir. Aynı yıl janrına ve yorumuna uygun olarak “Alaturka 95” adında bir albüm yaparak Klasik Türk Musikisi’ne hizmetini de eksik etmemiştir.

Muzaffer Özpınar’ın yönetmenliğini yaptığı albümde Hacı Arif Bey, Münir Nureddin Selçuk, Selahaddin Pınar, Kadri Şençalar, İsmail Hakkı Bey, Kemani Serkis Efendi gibi birçok üstadın eserlerine yorumuyla hayat vermiştir. On dört eserin yer aldığı çalışmada Bülent Ersoy; “Aziz İstanbul”, “Dönülmez Akşamın Ufkundayım”, “Nerelerde Kaldın Ey Servi Nazım” gibi klasik eserlerin yanında “Alıverin Bağlamamı Çalayım” ve “Karam” adlı iki de anonim türküye de yer vermiştir. 1989 yılında ise Adana’da verdiği bir konser sırasında bir seyirciden gelen “Çırpınırdı Karadeniz” adlı isteği okumadığı için Hacı Tepe isimli kişi tarafından kurşunlanarak bir böbreğini kaybetti.

Bülent Ersoy, bir sonraki çalışmasını 1997 yılında yayınlamış olup, “Maazallah” ismini taşıyan albümü sayesinde henüz piyasaya sürülmeden bile yüksek siparişler almıştır ve büyük yankı uyandırmıştır.

Albümün hazırlık aşamasında bu sefer Halil Karaduman ve Osman İşmen‘le çalışmış olan sanatçı, popüler şarkılardan ve anonim türkülerden oluşan bir repertuar seslendirmiştir. Albüme ismini veren “Maazallah” adlı şarkısının video klibi ise daha da büyük ses getirmiştir. Bülent Ersoy’un son albümü ise 2002 senesinde çıkardığı “Canımsın” albümüdür.

Otuz yıla yaklaşan sanat yaşamında pek çok ilke imza atmış olan Bülent Ersoy, dünyaca ünlü yıldızların sahne aldığı salonlarda konser vermiştir. 1980 yılında London Palladium‘da, 1983 yılında Madison Square Garden‘da sahne alan ilk Türk sanatçısı olmuştur.

30 Mart 1997 yılında ise Ümmü Gülsüm‘den sonra, etnik müzik sazlarıyla Paris Olympia müzikholünde sahne alan ilk sanatçı olmuştur. Aynı zamanda Dario Moreno‘dan sonra Olympia’da konser veren ilk Türk sanatçısı olan Bülent Ersoy, izleyicilerine elli kişiden oluşan orkestrasıyla dört saat süren bir program yapmıştır.

Bugüne kadar Bülent Ersoy, otuzun üstünde albüme imzasını atmıştır. Sanatçı, Türk Müzik Tarihi’ne ismini altın harflerle yazdırmıştır. Ve klasik, alaturka şarkılar alanında gelmiş geçmiş en önemli müzik yorumcular arasında yerini almıştır. Bülent Ersoy, müzik yaşamı boyunca sayısız ödül almıştır.

Herkesin takdirini kazanan geniş entervalli ve yüksek volümlü sesi, Japonya’da ses laboratuvarlarında yapılan testler sonucu “yüzde yüz kusursuz” bulunmuştur. Ve 1997 yılında Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru ünvanıyla ödüllendirilmiştir.

Bülent Ersoy Kimdir? – Bir Röportaj Görüntüsü

Bülent Ersoy’un Evlilikleri

1. Evliliği

1998 yılında Cem Adler ile evlenmiş, 1999 yılında boşanmıştır.

2. Evliliği

2007 yılında Armağan Uzun ile evlenmiş, 2008 yılında boşanmıştır.

Popstar Alaturka adlı şarkı yarışmada da jüri üyeliği yapmıştır.

Bülent Ersoy’un Albümleri

1973 – Ah Tut-i Mucize Guyem
1975 – Şöhretler
1975 – Konser 1
1976 – Toprak Alsın Muradımı
1976 – Bir Tanrıyı Bir de Beni
1976 – Konser 2
1977 – Konser 3
1978 – Orkide 1
1978 – Ölmeyen Şarkılar
1979 – Orkide 2
1979 – Meyhaneci
1980 – Dolmamış Çilem
1980 – Beddua
1981 – Mahşeri Yaşıyorum
1981 – Yüz Karası
1983 – Ak Güvercin
1983 – Ne Duamsın Ne De Bedduam
1984 – Düşkünüm Sana
1985 – Yaşamak İstiyorum
1986 – Anılardan Bir Demet
1987 – Avustralya Konseri
1987 – Suskun Dünyam
1988 – Biz Ayrılamayız
1988 – Anılardan Bir Demet
1989 – Öptüm
1989 – İstiyorum
1989 – Şiirlerle Şarkılarla
1989 – Seçmeler
1989 – Bizim Hikayemiz
1991 – Bir Sen, Bir De Ben
1992 – Ablan Kurban Olsun Sana
1993 – Sefam Olsun
1995 – Benim Dünya Güzellerim
1995 – Alaturka 95
1997 – Maazallah
2000 – Alaturka 2000
2002 – Canımsın
2011 – Aşktan Sabıkalı

Bülent Ersoy’un Filmleri

1976 – Sıralardaki Heyecan
1977 – Ölmeyen Şarkı
1978 – İşte Bizim Hikayemiz
1980 – Beddua
1981 – Yüz Karası
1984 – Acı Ekmek
1984 – Asrın Kadını
1985 – Tövbekar Kadın
1986 – Efkarlıyım Abiler
1988 – Biz Ayrılamayız
1989 – Anılar
1989 – İstiyorum

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.