23.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Yeni doğan çocuklarının soyadını Allah vermek istediler!

Yeni doğan çocuklarının soyadını Allah vermek istediler!

Yeni doğan çocuklarının soyadını Allah vermek istediler!

ABD’nin Georgia eyaletinde Bilal Asım Walk ve Elizabeth Handy adında çiftlerin 2 yıl önce doğan kız bebeklerine “Allah” soyadını vermek istediler. Fakat yasalar gereği doğan çocuklar ya anne yada baba soyadını alması yada ikisini birden alması gerekiyordu. Uzun süredir ısrarcı olan ailenin isteği reddedildi.

Bilal Asım Walk ve Elizabeth Handy çifti arkalarına, ciddi bir destek sayılan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) Andrea Young’ı da, alarak hak kısıtlamasına uğradıklarını savunarak Georgia eyaletine dava açtı.

Yasalar gereği bu istek reddedildi. Konunun dini anlamda değil, resmi olarak Soyadı Anne yada Baba’dan gelmek zorunda.

Yeni doğan çocuklarının soyadını Allah vermek istediler! | ACLU direktörü Andrea Young.

Bilal Asım Walk, doğan çocuğun ismini ZalyKha Graceful Lorraina Allah yapmak istediklerini, amaçlarının yüce olan bu ismi bebeklerine vermek istediklerini söyleyrek, hakkının çiğnendiğini düşünüyor.

“25 Mayıs 2015 tarihinde doğan ZalyKha Graceful Lorraina’nın resmi olarak halen bir soyadı yok.”

Eyalet yasalarında kesinlikle esnek olmayan bir konu Bebeklerin soyadı yasası. Eyalet avukatları yasanın netliğini ve kati olduğunu savunurken, böyle bir şeyin olmasının saçmalıktan öte gidemeyeceğini düşünüyorlar.Hatta babasına gönderdikleri mektupta dilerse yüksek mahkemeye gidip hakkını orada aramak için başvurabileceğini belirttiler.

Resmi olarak evli olmayan çiftin daha öncede bir erkek çocukları olmuş. Onun ismi de Masterful Mosirah Aly Allah. Durumu aynı doğan kızkardeşi gibi olan çocuğun, Sosyal güvenlik numarası alması için doğum kaydında isminin girilmesi gerekiyor. Eğer isim girilmezse yasalara göre Vatandaşlıktan atılabilir.

Atlanta Journal-Constitution’e açıklamalarda bulunan, Soyadı konusunda ısrar eden Bilal Walk, bir avukat tutmuş ve olayın sonuna kadar gidilmesi gerektiğini söylüyor. Çocuğa soyadını Anne ve Baba vermesi gerektiğini savunan Baba, devletin bu konuda neden yaptırım yaptığını halen anlamış değil.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ