17.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Big Data Nedir?

Big Data Nedir?

Big Data Nedir?

Günümüzde iş dünyasında çokça karşılaştığımız bir tabir olan büyük veri ve büyük veri analizi, sistemlerin interneti, nesnelerin interneti, RFID ve sensör teknolojileri, veri tabanı, üç boyutlu yazıcılar gibi kavramlara bugün hiçbirimiz uzak değiliz. Yani bu sebeple ufacık bir bilginin dahi ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Big Data‘dan biraz bahsetmek isteriz. Aslında Big Data, veri tabanı sistemlerinin kapasitesini aşan miktarlar için kullanılan bir tanımdır. İnternet istatistikleri, Web sunucularının logları, sosyal medya yayınları, bloglar, iklim algılayıcıları gibi sensörlerden gelen bilgiler, GSM operatörlerinden gelen arama kayıtları gibi çok büyük sayıda bilgileri düşünebilirsiniz. İhtiyacınız olan bütün bilgi bu Big Data içerisindedir.

Veriler illa çok büyük  veya çok hızlı değişen veriler olmak zorunda değildir. Ancak bu veriler işlendiği zaman pazar eğilimi, bağıntılar, müşteri tercihleri gibi bilgiler ortaya çıkabilir. Big Data şirketlerin daha olumlu kararlar almasında büyük etkendir. Bu tür teknolojik imkanlar Google gibi çok büyük şirketlerin kullandığı bir sistem. Ancak maliyetleri sebebiyle yaygın kullanılması sorunlu bir durumdur. Ama bulut teknolojilerinin yaygınlaşması ile çok küçük yapıların da uygun fiyatlar ile yararlanabilmesi mümkün olmuştur.

Big Data analizlerinden elde edilecek verileri, analitik kullanım ve ürün geliştirme faaliyetleri olarak ta 2 grup altında toplamak mümkündür. Big Data analizleri, tüketicilerin kendi aralarındaki durumları raporlar. Önceki raporlar üzerinden yönetmektense, gerçek zamanlı anlık takibe müsade eder.

Ayrıca internet dünyasında geliştirilmiş olan sosyal platformlar, bilgileri kullanarak oluşacak olan kullanıcının deneyimlerini ve de yeni pazarlama araçlarının üzerine kurgulanmıştır.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ