DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bel soğukluğu (Gonore) nedir? Bel soğukluğunun nedenleri ve tedavisi nedir?

Bel soğukluğu (Gonore) nedir? Bel soğukluğunun nedenleri ve tedavisi nedir?

Bel soğukluğu nedir? Bel soğukluğunun nedenleri ve tedavisi nedir?

Bel soğukluğu (Gonore) nedir?

Bel soğukluğu, idrar yolları, rahim ağzı, göz, ağız, anüs ve üreme organlarına bulaşan Neisseria gonore adı verilen bakterinin oluşturduğu hem kadınlarda hemde erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bel soğukluğu, korumasız cinsel ilişki, oral ve anal seksle yayılıyor.

Bel soğukluğu hastalığının belirtileri, Cinsel organlardan yeşil veya sarı akıntı gelmesi, idrar yaparken acı hissedilmesi ve adet dönemleri arası kanama yaşanması gösteriliyor. Erkeklerde cinsel ilişki sonrasındaki ilk hafta içinde belli olmaktadır. Kadınlarda akıntılar kötü kokuludur. Adet düzeni bozulur ve adet dönemi arasındaki günlerde de kanama görülebilir.

Ama, her 10 heteroseksüel erkekten birinde ve kadınların üçte birinden fazlasında ve eşcinsel yada homoseksüel erkeklerde belirtiler kolay tespit edilebiliyor.

Bel soğukluğu (Gonore) hastalığı eğer tedavi edilmemesi hem erkekte hemde kadında kısırlığa, pelvik inflamatuvar hastalığa neden olabiliyor. Ayrıca kadınlarda Bel soğukluğu enfeksiyonu gebelik süresi içerisinde çocuğa da geçebiliyor.

Bel soğukluğu (Gonore) tanısı için, Hastanelerin Üroloji bölümüne gidip, Seroloji ve kültür yöntemleriyle alınan idrar ve kan numunesi ile teşhis edilebilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), oral seksin tehlikeli bir bulaşıcı hastalık olan “bel soğukluğuna” (gonore) neden olduğu ve prezervatif kullanımındaki düşüşle birlikte hastalığa yol açan bakterinin de yayıldığı uyarısında bulundu.

WHO, hastalığa yakalanan kişinin tedavisinin giderek zorlaştığına, bazı durumlarda ise tedavinin mümkün olmadığına dikkat çekti.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubuna giren Bel soğukluğu (Gonore) mikrobu, antibiyotik tedavisine karşı direnci giderek artıyor.

Uzmanlar, çok az sayıda yeni ilaç geliştirildiğini ve durumun giderek kötüleştiğini söylüyor.

Bel soğukluğu (Gonore) nedir? Bel soğukluğunun nedenleri ve tedavisi nedir? | Tedavi edilmezse her iki cins için kısırlığa neden oluyor

Bel soğukluğu (Gonore) nedir? Bel soğukluğunun nedenleri ve tedavisi nedir? | Tedavi edilmezse her iki cins için de kısırlığa neden oluyor


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 77 ülkeden veri topladı!

Her yıl yaklaşık 78 milyon kişi cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanıyor. Bu tip hastalıklar bireylerde kısırlığa dahi neden olabiliyor.

WHO, 77 ülkeden toplanan verileri inceledi. Araştırma sonunda bel soğukluğu olarak da bilinen gonore bakterinin antibiyotik tedavisine karşı direncinin arttığı görüldü.

Araştırmayı yürüten uzmanlardan Dr Teodora Wi, Japonya, Fransa ve İspanya’da enfeksiyonun tedavi edilemez seviyeye ulaştığı vakalar olduğunu söyledi.

Dr. Teodora Wi, “Gonore çok küçük bir bakteri, tedavi için sunulan her yeni bir sınıf antibiyotiğe karşı bakteri de giderek daha dirençli hale geliyor” dedi.

Bel Soğukluğu Enfeksiyonu en çok, direncin tanı ve tespit edilmesinin zor olduğu fakir ülkelerde görülüyor.

ilgili linkTürkiye AIDS’in en çok arttığı ülkeler arasına girdi!


Bel soğukluğu bakterileri diğer bakterileri de etkileyebilir!

Dr. Teodora Wi, tespit edilen vakalar için, “Bunlar, buzdağının yalnızca görünen yüzü olabilir” diyor.

Gonore bakterisi üreme organlarını, kalın bağırsakta rektumu ve boğazı etkileyebilir. Uzmanlar bakterinin en çok boğaza etkisinden kaygılanıyor.

Gerçi Dr. Teodora Wi, antibiyotiklerin boğazda, gonore benzeri bakteriler dâhil, tüm bakterilere karşı direnç geliştirebileceğini söylüyor. Normal bir gırtlak iltihabını tedavi için antibiyotik kullandığınızda, bu boğazınızdaki Neisseria türlerine karışıyor bu da dirençle sonuçlandığını belirtiyor.Bu yüzden dolayı, Oral seksle gonore bakterisinin bu ortama girmesi de “süper gonore”ye neden oluyor.

Daha önce HIV/Aids virüsü kaygısı nedeniyle artan prezervatif kullanımındaki düşüşün de bu enfeksiyonun yayılmasına yardımcı olduğu düşünülüyor.


Giderek güçlenen bir hastalık

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), giderek direnç kazanan gonore bakterisiyle ilgili gelişmelerin takip edilmesi ve yeni ilaçlara yatırım yapılması için ülkelere çağrıda bulunuyor.

Küresel Antibiyotik Araştırma ve Geliştirme Ortaklığı’ndan Dr. Manica Balasegaram “Durum kötü. Tüm ilaç dünyasında geliştirilmekte olan yalnızca üç aday ilaç var ve onların da tedavide başarılı olacağının garantisi yok” diyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), gonore bakterisinin durdurulması için aşılara ihtiyaç olabileceğini söyledi.

Londra Üniversitesi’nin Hijyen ve Tropik Tıp biriminden Dr. Richard Stabler, “Penisilin piyasaya sürüldüğünden beri güvenilir ve kolay tedavi sağladığı için takdir gördü, gonore ise tüm şifa veren antibiyotiklere karşı direnç geliştirdi. Son 15 yılda, dünya genelinde antibiyotik direncinin artması nedeniyle tedavi de üç defa değişmek zorunda kaldı. Şimdi son seçenek olan ilaçları kullanıyoruz ama direnç nedeniyle tedavilerin başarısız olduğuna dair işaretler alıyoruz” diyor.


Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.