DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Araştırmaya göre 50 seneye kadar Dünyanın en büyük dini İslam olacak!

Araştırmaya göre 50 seneye kadar Dünyanın en büyük dini İslam olacak!

Araştırmaya göre 50 seneye kadar Dünyanın en büyük dini İslam olacak!

Son yıllarda yaşanan büyük terör olaylarının çoğu İslam dini ile beraber anılmasına rağmen, ABD’li araştırma şirketi PEW’e göre 50 sene gibi bir sürede dünyanın en büyük dini İslam olacağı görüşünde.

Hesaplama ise nüfus artışı ve dünya genelindeki insanların İslam’a bakış açısı üzerinden değerlendirilerek, matematiksel hesaplarla yapıldı.

Dünyada şu anda en çok dini inanışlardan biri 2,17 milyar ile Hristiyanlık. İkinci sırada ise 1,6 milyar insan Müslüman olarak görülüyor.

Yapılan nüfus tahminlerine göre ise 30 sene sonra Hristiyan sayısının 2,92 milyar, Müslümanların ise 2,76 milyar olanacağı bekleniyor. 50 seneye kalmadan da sayıların eşitleneceğini daha sonraki yıllarda Müslüman sayısının artacağı tahmin ediliyor.

İslam dininin artmasındaki nedenlere bakıldığında ise bunun en büyük nedenlerinden biri nüfus artışı, diğeri ise Müslümanlara bakış artık olumlu yönde artıyor.

Araştırmaya göre 50 seneye kadar Dünyanın en büyük dini İslam olacak! | İslamın kaynağı Kuran-ı Kerim


Doğurganlık ve Genç nüfus sayısı Müslüman ülkelerde daha çok!

Müslüman kadınlarının doğurganlık oranları 3,1 iken, diğer tüm dinlarin toplamındaki kadınların doğurganlığı ise 2,3. Genç sayıları da İslami devletlerde daha çok.

Daha önceki araştırmada 2010 yılını baz alındığında Müslümanların yaş ortalaması 23 iken, diğer dinlerin toplamın yaş ortalaması 30’u buluyor. Müslüman toplumlarda çocuk yapma düşüncesi hakimken, diğer dinlerde tam aksine düşüş var.

PEW’e göre Müslüman toplumlardaki artış böyle devam ederse 50 yıl sonraki sayı fazlalığı İslam’ın eline geçeceğini söylüyor.

Özellikle göç ederek ABD ve Kanada, Avrupa ülkelerine giden Müslümanların sayıları daha çok artıyor.

Araştırmaya göre 50 seneye kadar Dünyanın en büyük dini İslam olacak! | İslam dini en hızlı büyüyen din


İnsanların İslam’a bakış açıları olumlu yönde gelişiyor!

Onca terör saldırısı yapılırken, diğer taraftan araştırıcı insanların İslam dini hakkında bilgi topluyor. Terörün İslamla alakası olmadığını anlayan bir çok kişi artık nefretten çok sempati ile yaklaşıyor.

PEW bir önceki senelerdeki araştırmasına göre, bu sene yapılan araştırmada İslam’a bakış açısının olumlu yönde geliştiğini belirtiyor.

2017 araştırmasına göre ABD’de yaşayan kişilere ülkede bulunan 9 önde giden dine ait hislerini 0 ile 100 puan arasında değerlendirme yapılması istendi. İslam dini ortalaması 48 iken , Ateistlerin oranı 50’ye yakın çıktı. En çok ivme kazanan din ise bir önceki araştırmaya göre değer kazanan İslam diniydi.

Araştırmaya göre 50 seneye kadar Dünyanın en büyük dini İslam olacak! | Avrupa’da İslam dinine bakış

Avrupa’da ise orta Avrupa ülkelerinden Polonya ve Macaristan, İtalya ve Yunanistan İslam dinine bakış kötü oranda ve yüksek seviyede. Fakat Avrupa üst kesimleri Norveç, İsveç, Finlandiya ve Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde olumlu düşünenler olumsuzdan daha fazla.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.