21.06.2018 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

1946’da Geleceğin Bisikleti “Spacelander”

1946’da Geleceğin Bisikleti “Spacelander”

1946’da Geleceğin Bisikleti “Spacelander” 

Bowden, 1993 yılında 87 yaşındayken yaptığı bir röportajda, farklı bir bisiklet üretip üretemeyeceğini düşündüğünü söylemekteydi. Otomobil endüstrisinde olduğu için de, biraz farklı olmasına rağmen çok da farklı işleve sahip olmayan bir şey üretmek istemişti.

1946 yılında tasarımı yapılmış olan fakat uzun yıllar üretime geçirilemeyen bir bisiklet. Geleceğin bisikleti olarak tanımlanan “Spacelander” bugünlerde bile meraklılarının rüyasını süslemekte.

Benjamin Bowden tarafından tasarlanan bisiklet Britanya bunu daha iyi yapabilir (“Britain Can Make It Better”) fuarında 1946 yılında gösterime sunuldu. Önceleri Classic olarak bilinen daha sonra Spacelander olarak tanımlanan bu bisiklet, ilk tasarımında bir motor içeriyordu. Bowden’ın bu bisik
leti tasarlamasındaki amaç ise kullanıcılarına yokuş yukarı çıkmalarında destek sağlayacak olmasıydı. 1946 yılında tasarlanan bu bisiklet 20 yıl sonrasında bile bisikletin nasıl gözükmesi gerektiğini gözler önüne seren bir projeydi.

İlk prototip aliminyum dan yapılarak elde imal edildi. Bu tasarımda ise yokuş aşağı inerken enerji biriktiren ve yokuş yukarı çıkarken bu enerjiyi kullanan dinamo yer alıyordu. Üretim maliyetlerinin yüksek olması göz önünde bulundurulduğundan seri üretime geçilemedi. 1960 yıllarda ise Bomar Industries, Bowden ile iletişime geçerek seri üretim kararı alırlar. Seri üretimde ise bisiklet fiberglastan imal edilip, ön ve arkasına far yerleştirilerek piyasaya sürülür. Üretim yapan fabrikanın kapanması ile beraber bisikleti kimse tercih etmemeye başladı. Başlıca nedenleri ise hem stil dışı olması, hem de fiyatlarının 1960 yılında $89,50 olmasıydı. 1960 yıllarında ise bu bisikletten 5 çeşit renkte ve 544 adette üretim sağlandı.

Renk çeşitleri olarak ise;

  • Charcoal Black,
  • Cliffs of Dover White,
  • Meadow Green,
  • Outer Space Blue,
  • Stop Sign Red
ben-bowden-spacelander-firs-photo-gelgez

Britanya bunu daha iyi yapabilir (“Britain Can Make It Better”) fuarı | GelGez.Net

 

ben-bowden-spacelander-blue-gelgez

Outer Space Blue – Spacelander | GelGez.Net

ben-bowden-spacelander-red-gelgez

Stop Sign Red – Spacelander | GelGez.Net

Günümüzde orijinali büyük bir koleksiyon eşyası değerini gördüğünden, müzelerde yer almakta. Meraklıları fazlaca olduğundan sahte ürünlerle sık sık karşılaşabilmekte.

Kaynak ve Dış Bağlantılar;

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ