DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Unicast, Broadcast ve Multicast nedir?

Unicast, Broadcast ve Multicast nedir?

IPV4 adresleme içinde cihazların birbirlerini bulma yada bilmeleri için yayınlama modelleri vardır. Bu yayınların 3’ünü size ayrıntılı anlatacağız. IP haberleşme yayınları Unicast, Broadcast ve Multicast nedir? IP Directed Broadcasts nedir?sorularının cevapları yazımızda.


Unicast, Broadcast ve Multicast nedir?

Unicast nedir?

IPv4 adresinin yapısı hakkında yeterli bilginiz yok ise daha önce yazdığımız makaleyi en aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

IPv4 adres yapısına bakıldığında; her birinin bir ağ bölümü ve bir host bölümü vardır. Kaynak cihazdan paket göndermenin farklı yolları vardır ve bu farklı iletimler hedef IPv4 adreslerini etkiler.

Unicast (tekil yayın) iletimi, bire bir iletişimde bir cihazın başka bir cihaza mesaj göndermesini ifade eder.

Unicast paketin, tek bir alıcıya giden unicast adresi olan bir hedef IP adresi vardır. Paket yalnızca tek bir kaynaktan üretildiğinden, kaynak IP adresi yalnızca unicast adres olabilir. Bu, hedef IP adresinin unicast, broadcast veya multicast olup olmadığına bakılmaksızın, tümü için geçerlidir.

Aşağıdaki resimde, bir switche bağlı üç host , bir yazıcı ve bir routerdan oluşur. Animasyon, hostu 172.16.4.253 IP adresine unicast paketi göndererek IP adresi 172.16.4.1 ile gösterir. Switch çerçeveyi aldığında, 172.16.4.253 IP adresi ile yazıcıya iletir.

IPv4 unicast host adresleri, 1.1.1.1 ile 223.255.255.255 adres aralığında bulunan adresleridir. Ancak, bu aralıkta özel amaçlar için ayrılmış birçok adres bulunmaktadır. Bu özel amaca yönelik adresler, bu bölümde daha sonra ele alınacaktır.


Broadcast nedir?

Broadcast (yayın) iletim, bire-tüm iletişimde, bir cihazın ağdaki tüm cihazlara mesaj göndermesini ifade eder.

Bir broadcast paketin, host bölümünde tamamı birler (1’ler) veya 32 adet bir (1) olan hedef IP adresi vardır.

Not: IPv4, broadcast paketlerini kullanır. Ancak, IPv6’da broadcast paketleri yoktur.

Unicast paketi, aynı broadcast domaindeki (yayın etki alanı) tüm cihazlar tarafından işlenmelidir. Broadcast domain, aynı ağ kesimindeki tüm hostları tanımlar. Bir broadcast yönlendirilmiş veya sınırlı olabilir. Yönlendirilmiş broadcast, belirli bir ağdaki tüm hostlara gönderilir. Örneğin, 172.16.4.0/24 ağındaki bir host, 172.16.4.255 için bir paket gönderir. Sınırlı bir broadcast ise 255.255.255.255 için gönderilir. Varsayılan olarak, routerlar broadcastları iletmez.

Sınırlı broadcast iletim örneğini görmek için aşağıdaki resimi örnekleyebiliriz.

Broadcast paketleri ağdaki kaynakları kullanır ve ağdaki her alıcı hostun bu paketi işlemesini sağlar. Dolayısıyla ağ veya cihazların performansının kötü etkilenmemesi için broadcast trafiği sınırlanmalıdır. Router’lar broadcast domainleri ayırdığından, ağları alt ağlara bölümlemek, aşırı broadcast trafiğini ortadan kaldırarak ağ performansını artırabilir.

IP Directed Broadcasts

255.255.255.255 broadcast adresine ek olarak, her ağ için bir broadcast IPv4 adresi vardır. Yönlendirilmiş broadcast olarak adlandırılan bu adres, ağdaki en yüksek adresi kullanır; bu, tüm host bitlerinin 1 olduğu adrestir. Örneğin, 192.168.1.0/24 için yönlendirilmiş broadcast adresi 192.168.1.255’tir. Bu adres, o ağdaki tüm hostlara iletişim sağlar. Bir host ağdaki tüm hostlara veri göndermek için, ağın broadcast adresini hedefleyen tek bir paket gönderebilir.

Hedef ağa doğrudan bağlı olmayan bir cihaz, IP yönlendirmeli bir broadcasti, o ağdaki bir hosta gönderilen unicast IP paketleri gibi iletir. Yönlendirilmiş bir broadcast paketi, hedef ağa doğrudan bağlı bir routera ulaştığında, bu paket hedef ağa yayınlanır.

Not:Güvenlik endişeleri ve kötü niyetli kullanıcıların daha önce kötüye kullanmaları nedeniyle, yönlendirilmiş broadcastler, global yapılandırma komutuyla Cisco IOS Sürüm 12.0’dan itibaren varsayılan olarak kapatılmıştır no ip directed-broadcasts.


Multicast nedir?

Multicast (çoklu-yayın) iletimi, bir hostun multicast grubuna abone olan seçili host grubuna tek bir paket göndermesini sağlayarak trafiği azaltır.

Multicast paketi, hedef IP adresi multicast adresi olan bir bir pakettir. IPv4, 224.0.0.0 ile 239.255.255.255 adreslerini multicast aralığı olarak ayırmıştır.

Belirli multicast paketlerini alan hostlar, multicast istemciler olarak adlandırılır. Multicast istemcileri, multicast grubuna abone olmak için istemci programı tarafından istenen hizmetleri kullanır.

Her multicast grubu tek bir IPv4 multicast hedef adresi tarafından temsil edilir. Bir IPv4 hostu multicast bir gruba üye olduğunda, host multicast adrese gelen ve tekil olarak tahsis edilmiş unicast adrese gelen paketleri işler.

OSPF gibi routing protokoller, multicast iletimleri kullanır. Örneğin, OSPF ile etkinleştirilmiş routerlar, OSPF multicast adresi için ayrılmış olan 224.0.0.5 adresini kullanarak birbirleriyle iletişim kurarlar. Yalnızca OSPF ile etkinleştirilmiş cihazlar, hedef IPv4 adresi 224.0.0.5 olan bu paketleri işler. Diğer tüm cihazlar bu paketleri yoksayar.

Resimde Multicast paketlerini kabul eden istemcileri göstermektedir.
Ayrıca bakınız

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.