17.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Uçaklarda İnternet 2017 Yılı İtibariyle!

Uçaklarda İnternet 2017 Yılı İtibariyle!

Uçaklarda İnternet 2017 Yılı İtibariyle!

AB ülkeleri için yapılan çalışmada, 2017 yılı itibariyle uçaklarda bilgisayar veya telefon üzerinden 75 megabite kadar internet hizmeti verilecek. Türkiye için ise aynı hizmet için çalışmalar yapılmaktadır.

AB ülkeleri; yapılan uçak projesiyle, 75 megabite kadar internet hizmetini uçaklara 2017 yılına kadar sunmayı planlıyorlar. Plana Türkiye‘yi de dahil etmeleri için Türksat ve Inmarsat ile birlikte çalışmaya başladılar.

BTK‘da yapılan bir düzenleme ile hava taşıtlarında GSM 1800 mobil hizmet için, 2009 yılında bir düzenleme yapılmıştı. Bu süreye kadar bir çok deneme yapılmıştı. İnternet kurulu kararıyla 2012 yılında Ku-band için düzenlenmişti. Yakın zaman içerisinde de Ka-band için düzenlenmiş.

Türkiye Cumhuriyeti devletine bağlı olan hava taşıtlarında, Uydu Haberleşme Hizmeti ve İnternet Servis Sağlayıcılığı hizmetlerine sahip olan işletmeciler, kurumun internet sitesinde bulunan; Hava Taşıtlarında Elektronik Haberleşme Hizmeti Sunumuna İlişkin Bilgi Formunu doldurduktan sonra gerekli olan izinleri alabilecekler. Bunun aksine yabancı ülkelerde hava taşıtları, yetkilendirmeye gerek kalmadan bir izin sürecinden sonra sözünü ettiğimiz hizmeti sunabilecekler.

Uzun yıllardır beklenen hizmet, nihayet ülkemize de gelecek. 2017 yılının ortalarında muhtemelen proje tamamlanmış ve kullanıma sunulmaya başlanacak. Bizler de merakla beklemeye devam edeceğiz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ