DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları

Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları

Yanı başımızda bizden hiç ayrılmayan, sevdiklerimizden bile daha yakın olan teknoloji dost mu düşman mı? Hayatımızın her kısmını tutsak alan teknolojiden kopmak neredeyse imkansızdır. Ancak bizler zararlarını hiçbir şekilde düşünmeden, sınırsızca “faydalarını” kullanmaya devam ediyoruz. Doğal olarak. Ancak her şey gibi teknolojinin de aşırısı insana zarar vermektedir. Bu yazımızda Teknolojinin Tanımı ve Önemi nedir? Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları nelerdir? Teknolojinin Faydaları Nelerdir? sorularına uzmanlarımızın yanıtlarıyla cevap vermeye çalışacağız. Yazımızın sonunda sizler için hazırladığımız Teknoloji Hakkında Kısa Bilgileri de okumanızı tavsiye ederiz.


Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları nelerdir?

Tarihte bilim ve mühendislikten evvel meydana çıkan teknoloji; insanoğlunun gereksinimlerine ideal yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi amacıyla lüzumlu bilgi ve yeteneklerdir. Endüstri dallarıyla alakalı üretim yöntemleri, araçlar, gereçler ve aletleri amacıyla alan bilgilerdir. Bilimin uygulamacı yönlerini ifade eder. Günümüzde veri paylaşımının, keşiflere yön veren etkin bir parçasıdır. İnsanların gereksinim ardından meydana çıkan teknoloji, hayatı basit duruma getirmeyi nedenler. Dilerseniz önce Teknolojinin tanımını kısaca yapalım ardından teknolojinin neden bu kadar önemli haline geldiğine geçelim.

Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları | Yeni teknolojiler geldikçe dünya teknoloji çöplüğüne dönecek

Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları | Yeni teknolojiler geldikçe dünya teknoloji çöplüğüne dönecek


Teknolojinin Tanımı ve Önemi nedir?

Teknoloji; detaylı mal ya da hizmetlerin üretiminde, bunlara yönelik nedenlerin gerçekleştirilmesinde sarf edilen teknikleri, işlemleri, becerileri ve yöntemleri içerir. Bunların derlenmesine ya da bilimsel incelemelere genel olarak “teknoloji” adı verilir. Her türlü teknik süreç, bilgi, makine, bilgisayar ve aygıtlar gibi teknik materyaller teknoloji ile bağlantılıdır. İnsanların bilimi kullanarak hayatlarını basitleştirmek amacıyla yaptığı her türlü teknik işlem, genel olarak “teknoloji” olarak açıklanır.

Doğal kaynakların kullanılmasıyla başlayan teknoloji, genel olarak insanların gereksinim arından doğmuştur. Her gereksinim, değişik bir teknolojinin gelişmesine yol açmıştır. Tekerleğin buluşu, teknolojik bir devrimdir. Matbaa ve telefonun buluşu resmen toplumların kaderini değiştirmiştir. Nihayet internetin keşfi ile etkileşim devrimi yaşandı. Toplumlar arası etkileşim ve etkileşim kaynakları bir anda internete verildi. Nükleer ve askeri teknolojilerdeki ilerlemeler, ülkeleri yeni teknolojiler buluş etmeye sevk etti. Günümüzde bu dönemden sonra teknolojiyle birlikte suni zekanın insanların üzerinde hareketlerini yöneteceği olan , nano-teknolojilerini ve parçacık teknolojilerini konuşuyoruz.

Teknolojinin önemine dair birkaç numune verelim. Örneğin; 1990’lı senesinin ikinci %50 sinde meydana çıkan cep telefonları olmadan nasıl yaşıyorduk? İnternet de aynı devrelerde hayatımıza girdi ve her alanda çığır açtı. İnternetsiz günleri yaşayanlar, internetin önemini daha iyi fark edecektir. Daha geriye gidelim. Edison’un elektriği buluş etmesi, dünyanın teknolojik yönünden deyim yerindeyse dönüm noktası olmuştur. Elektriksiz kalınca önemini daha iyi anlıyoruz. Öyle bir durum ki, normalde elimizden düşürmediğimiz telefonları bir gün olsun bir kenara bırakın; inanın teknolojinin önemini daha iyi anlayacaksınız. Her şeyden öte bundan sonra ülkelerin gelişmişlik düzeyi, sosyal yapısı, askeri harcamaları teknolojik ilerlemelere göre belirleniyor.

Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları | Teknoloji artık hayatın her noktasında var

Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları | Teknoloji artık hayatın her noktasında var


Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

Son yüzyıllarda teknolojinin insanlara neler kazandırdığını, ne gibi faydaları olduğunu anlatmak için sayfalar yetersiz kalır. Sadece televizyon ve bilgisayarın faydaları bile, teknolojinin hayatımıza katkılarını özetlemeye yeter. Doğrudan ve dolaylı olarak insanlara on binlerce faydasından söz edebiliriz. Bu faydalardan bazıları şunlar;

Teknoloji yardımıyla bilgi alışverişi basitleşti. Dünyanın başka ucunda gerçekleşen bir olaydan hemen haberimiz oluyor.

Hayatı basitleştirir ve pratikleştirir. Evinizde internetten alışveriş yapabilirsiniz, kilometrelerce uzaklıktaki bir vakası anlık olarak izleyebilirsiniz, 2 dakikada apartmanın 10. katına çıkabilirsiniz. Günümüzde tıp sektörü neredeyse her alanda teknolojiye bağımlı. DNA analizleri, tahliller, ameliyatlar gibi sonsuz tıp programı teknoloji yardımıyla gerçekleşebilir. Ölümcül çoğu hastalığın çaresi teknoloji yardımıyla bulunmuştur.

Teknolojinin en büyük katkılarından biri de ulaşım sektörüdür. Kara, hava, deniz ulaşımlarında kullanılan her türlü araç, teknolojinin getirdiği ürünlerdendir. Eski bir teknoloji yoksunu bir araç ile bir günde gidebileceğiniz mesafeyi, teknoloji kullanılarak gidilen otomobille birkaç saatte alabilirsiniz. Küresel ekonomi başta olmak üzere ülke ekonomilerinin gelişmesine, sanayi ve eğlence sektörünün artmasına yol açtı.

Günlük hayatta ev içerisinde kullandığımız küçük ev aletleri, bina içi asansörler, beyaz eşyalar ve daha büyük teknolojik aygıt, vakitten tasarruf sağlarken hem de en iyi verimli hizmetler sağlar. Eğitim bölümünde her yönden teknolojinin tutuştaki vardır. Örneğin; öğrenciler uzak ortamlardan teknolojik araçlarla okula gelir, kitaplar teknoloji yardımıyla basılır. Basım ve yayın sektörünün kullandığı teknolojiler, çok kısa sürede binlerce baskıya imkan sağlar. Örnek verecek olursak; bir matbaa içinde 1-2 saat içeresinde binlerce, yüz binlerce kitap basılabilir.

Medya sektörü, teknoloji yardımıyla haber ulaştırır. Kameralar, fotoğraf makineleri, ses kayıt aygıtları, uydu sistemleri teknolojik ürünlerdir. Televizyon ve radyo yayıncılığı, teknoloji aracılığı ile yapılabilir. Suçluların yakalanması amacıyla teknolojiden faydalı kısmıdır. Bu nedenle sarf edilen emniyet kameraları, alarmlar, takip sistemleri, telsizler teknolojik ürünlerdir.

Eğlence, müzik ve reklam sektörü, tamimiyle teknolojiye bağımlıdır. Albüm hazırlarken, tiyatro sergilenmesi, reklam filmi ve şarkı klip çekilmesi, büyük sahnelerde konser verilmesi ve sinema filmleri çekimleri ve dizi yayınlamaları nedeniyle teknolojiye ihtiyaç duyulmaktadır. Endüstri ve sanayide de teknoloji yardımıyla kısa sürede üretim, montaj, bakım ve tamir yapılabilir. Son model otomobiller, süratli trenler, ses süratini aşan uçaklar, sürücüsüz araçlar, hafif hava araçları, yatlar ve daha niceleri teknoloji yardımıyla insanlığın hizmetine sunulabilir.

Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları | Teknolojinin insan üzerindeki gelişiminin temsili resmi

Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları | Teknolojinin insan üzerindeki gelişiminin temsili resmi


Teknolojinin Zararları Nelerdir? Teknolojinin Büyük Zararları

Teknolojinin zararları, belki de faydalarından fazla. Bu hususta izafi bir hal var. Yani teknolojinin yol açtığı sorunlar, tekrar teknoloji ile çözülebiliyor. Kıyası size bırakarak zararlarından söz edelim:

Ülkeler teknolojilerine güvenerek harptır. Atom bombaları, kitle imha silahları, füzeler, nükleer ve biyolojik silahlar ve harp uçakları teknoloji ile üretilir.

Teknoloji insanları tembelleştirir, hazıra ve hareket etmeyen hayata alıştırır.

Tüketimi artıran teknoloji, dünyadaki yer altı ve yer üstü kaynakları tükenme noktasına getirmiştir. Artık her türlü teknolojik ürüne binlerce lira harcıyoruz.

Bir devre lüks olarak görülen aygıtlar, gereksinim olarak kanıksandı.

Küresel ısınma gibi etraf problemlerinin başında teknoloji ile bağlantılı faktörler gelir. Örneğin; teknoloji kullanan fabrikanın atıkları bile teknoloji kullanılarak etrafa atılır.

Nükleer teknoloji gibi süreçler, kalıcı etraf felaketlerine yol açar.

Teknolojinin birtakım uygulamaları, toplumda etik, ahlaki ve kültürel problemlerin doğmasına yol açtı. Bazı değerleri olumsuz etkiledi, birtakımlarını yok etti.

İnternette paylaşılan bilgiler, insanların aleyhlerine kullanılmaya başlandı.

Makineler, insan gücünün konumunu aldı. İstihdam problemleri meydana çıkmaya başladı. Makine verimliliği, insan verimliliği ile kıyaslanmaya başlandı.

Bazı meslek dalları teknolojiye mağlup düştü, birtakımları da teknolojiye direniyor.

Teknolojinin insan sağlığına olumsuz tutuştaki detaylı hastalıkları tetikledi, birtakım hastalıkların meydana çıkmasına yol açtı. Günümüzde bundan sonra “teknoloji bağımlılığı” amacıyla klinikler açılıyor.

Teknoloji demek, elektrik demektir. Her türlü teknolojik aygıt elektrik kullanır. Bu sebeple teknolojik aygıtların yaydığı elektromanyetik dalgaların, beyin nöronları başta olmak üzere bedenin elektromanyetik kısmı üstünde olumsuz tutuştaki vardır.

Her yerde tespit edilen teknolojik aygıtlar radyasyona ve elektromanyetik dalgalara maruz kalma tehlikesini artırdı.

İnsanları sanallaştırır, sosyalleşmelerini engeller ve yüz yüze etkileşimi azaltır.

Teknoloji ürünlerinden biri olan   bilgisayar oyunları, küçük çocukların ve gençlerin hayatını olumsuz yönde etkiledi. Yeni kuşak da sağlık problemleri göz önüne çıkmaya başladı. Teknolojiyle doğru orantılı olarak depresyon, stres, uykusuzluk gibi rahatsızlıklar arttı.

Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları | Teknolojinin gelişmesi çevreye ciddi zararlar veriyor

Teknoloji insanoğlunun gizli düşmanı mı? Teknolojinin gizlenen zararları | Teknolojinin gelişmesi çevreye ciddi zararlar veriyor


 

Teknoloji Hakkında Kısa Bilgiler

“Teknoloji” kelimesi, Yunanca “tekne” ve “loğa” yani “zanaat, sanat” ve “bilgi, bilim” kelimelerinden türetilmiştir. “Zanaat ve sanat bilimi” olarak da tanımlanır.

Teknolojinin sosyal tutuştaki ve doğasıyla ilgilenen felsefe dalına “teknoloji felsefesi” adı verilir. En eski disiplinlerden biri olan teknoloji felsefesi, Antik Yunan’da meydana çıkmıştır. Tarihte ünlü çoğu filozof, teknolojiyi eleştirmiş ve sorgulamıştır.

İlk sabit disk (hard disk), 1980 senesinde üretildi. “Teknoloji harikası” olarak anılan disk, aşağı yukarı 250 kilogram ağırlığında ve 40 bin dolardı.

Türkiye’de internet kullanan insanların adedi 2017 senesi itibariyle nüfusun yüzde 67’sine ulaştı. Bu oran, 2016 senesinde yüzde 61 civarındaydı.

Dünya nüfusunun yarısından çoğu en az 1 adet cep telefonu kullanmaktadır.

Dünyadaki tüm para trafiklerinin yalnızca yüzde 10’u nakit olarak yapılmaktadır; başka kısım ise tamimiyle teknoloji ürünü sanal paralardır.

Önemli gelişmelerden birisi de bilim adamlarının teknoloji sayesinde, suyun altında nefes alabilme gerçeğini bulmalarıdır.

Amerika’da askeri teknolojilerdeki ilerlemeler baş döndürüyor. Bal arılarının bombaları bulması amacıyla deneyler yapılıyor.

Son olarak; teknolojinin önemine biraz daha vurgu yapabilmek adına Yılmaz Erdoğan’ın hepinizin izlemiş olduğu filmi “Vizontele”den bir replik paylaşmak isteriz: “Buraya gazeteler iki gün sonra geliyor. Biz duyduğumuz bir havadise şaşırdığımız vakit büyükşehirdeki insanlar fazladan unutmuş oluyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.