18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Sony’den 1000 FPS Kaydeden Sensör

Sony’den 1000 FPS Kaydeden Sensör

Sony’den 1000 FPS Kaydeden Sensör

Sony şirketinin yeni bir CMOS sensör üzerinde çalıştığı öğrenildi. Sony bu sensör ile yüksek fotoğraf ve video kalitesi sunmayı amaçlıyor.

Fotoğraf makinelerinde ve akıllı telefonlar üzerindeki sensörlerin üretiminde en başarılı şirketlerden birisi Sony‘dir. Sony, daha önce ürettiği Xperia Z seri akıllı cihazlarında da mükemmel çekimler yapabilmenizi sağlamıştı. Şimdi ise CMOS sensörü ile kullanıcılarına mükemmel bir deneyim yaşatmak istiyor. Sensörler DRAM sistemi ile entegre şekilde çalışacak.

En iyi sensör üreticilerinden olan Sony şirketi, CMOS sensörlerini 3 katmanlı BSI yapısı ile ve DRAM sistemi entegresi ile harika bir duruma getirecek. Sony‘nin amacı dikkat çekerek kullanıcılarına mükemmel kalitede video ve fotoğraf çekme deneyimini sunmak olacak. Şimdi sizlere DRAM sistemi yani dinamik RAM özelliğinden biraz bahsedelim.

Bilgisayarlarınızda, akıllı telefonlarınızda yani üzerinde işletim sistemi barındıran cihazlarda kullanılan RAM, bir bellek türüdür. Bu yonga tipini görüntü sensörü üzerinde kullanmak isteyen Sony şirketi, RAM özelliğinin yüksek veri hızından faydalanacak. Görüntü sensörünün üzerine DRAM yerleştirmek istemesinin sebebi, veri okuma ve yazma hızını yükseltmektir. DRAM modülü BSI sensörü ve piksellerin arasına yerleştirilerek, veri trafiğini hızlı şekilde yönetebilecek. Normal sistemli sensörlere nazaran DRAM sensörlü sistem daha hızlı şekilde okuyacak ve sisteme iletecek. Bu da demek oluyor ki, yüksek hızlarda video kayıtları yapılabilecek. Sony tarafından geliştirilen bu sensör 19.3 megapiksel çözünürlüğündeki bir videoyu 1/120 saniye hızında kaydedebilecek.

Eğer slow motion özelliğinden bahsedecek olursak ta, 1920*1080 çözünürlüğünde ve 100 FPS hızında video kayıtları yapabilmek mümkün hale gelecek. Sensör kendi başına zaten 21.2 megapiksel çözünürlüğünde ve 60 FPS hızında 4K video kayıt yapabilmekte. Full HD çözünürlüğünde ise 240 FPS hızlarına çıkıyor. Fakat biraz önce bahsettiğimiz DRAM sistemi ile bu hız 1000 FPS’ye kadar çıkacak. DRAM sisteminin veri taşıma hızı ise inanılmaz bir rakam. Evet, DRAM sisteminin taşıma hızı yaklaşık olarak 1 Gigabit olacak. Bu işin en kötü tarafı ise bir akıllı cihaza entegre olduğunu düşünecek olursak, depolama alanı sorun teşkil edecektir. Çünkü yapacağınız çekim saniyede 125 MB boyutuna ulaşacaktır.

Son olarak bizler, merak içerisinde Sony şirketinin DRAM sistemi entegresi CMOS sensörünü tanıtmasını bekliyor olacağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ