DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Simple Past Tense ile ilgili örnek cümleler

Simple Past Tense ile ilgili örnek cümleler
A+
A-

Simple Past Tense, İngilizce zamanlar listesinde akıcı konuşmaya yardımcı olacak ilk 4 zamandan biri. Daha önce bu zamanla ilgili geniş bir yazımız vardı. Şimdi Simple Past Tense ile ilgili örnek cümleler yaparak daha da ilerleyeceğiz.


Simple Past Tense ile ilgili örnek cümleler

I didn’t go out last night, I stayed at home. ( Dün gece dışarı çıkmadım, evdeydim.)  Eğer olumsuz cümle yapıyorsak fiilin ilk halini kullanırız. İkinci cümlede stay düzenli fiil olup -ed takısı alır.

Ali played football with his friends at the weekends. ( Ali hafta sonu arkadaşlarıyla futbol oynadı.) Simple Past Tense kullanırken -ed takısı alan fiillere düzenli fiiller diyorduk. Play düzenli bir fiil ve sonuna -ed takısını ekleyebiliriz.

Ayşe was late for work again, so his boss got really angry with him. ( Ayşe yine işe geç kaldı, bu yüzden patronu ona çok kızdı.) İlk cümle bir durum cümlesi ve be yardımcı fiilinin 2. hali was gelmiştir. İkinci cümlede get=got (V2) fiilinin onlarca anlamından biri olan olmak anlamında kullanılmıştır. Get olmak anlamıyla eş fiiller şunlardır;  be, become, have, happen.

He went to a party and made new friends yesterday. (O dün bir partiye gitti ve yeni arkadaşlar edindi.) İlk cümlede Go = Went (V2), ikinci cümlede make=made (V2) olarak kullanılmıştır. Burada make fiili yapmak anlamında değilde edinmek anlamında kullanılmıştır. Bu anlamda Make ile eş filler şunlardır; get, obtain, acquire, have, win.

Did she eat dinner yesterday? (Dün akşam yemeği yedi mi?) No, she didn’t (Hayır, o yemedi.) Soru cümlesinde bu sefer başa did getirmek yeterli. Sonrasında fiilin yalın halini kullanırız.

We took a lot of exams last week and we didn’t have time to play PC games.  (Geçen hafta çok sınava girdik ve PC oyunları oynayacak vaktimiz olmadı.) İlk cümlede take= took(V2), ikinci cümlede have fiili değişmemiş, olumsuz durumlarda fiilin yalın hali aynı kalır.

Hasan fell down from the stairs and he broke his leg. ( Hasan merdivenlerden düştü ve bacağını kırdı). İlk cümlede birşeyden düşmek fiili olan fall down= fell down (V2),  ikinci cümlede kırmak ve kırılmak anlamı olan fiili break= broke (V2) olarak kullanılmıştır.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.