22.02.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi!

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, beklenilen İstanbul depremi için şiddeti ve tarihi ile ilgili bilgiler verdi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremlerin periyodik bir sistem içerisinde gerçekleştiğinden bahsetti. Ve İstanbul’daki olası deprem için açıklamalar yaptı. Ve sözlerine devam etti.

“Son 2 bin 200 yıl içinde İstanbul 16 tane yıkıcı deprem yaşadı. Şimdi ise 17. depremini beklemektedir. Deprem oluşumlarıyla şiddetlerine bakınca aralarında doğrusal ilişkiler olduğunu görürüz. Depremler beklenen tarihlerden önce hiç olmamıştır. 2 bin 200 yılda sadece iki kez gecikmiş İstanbul depremi. Şimdiki beklenen İstanbul depreminin olacağı tarihe gelince. Bana göre İstanbul depreminin tarihi 2045’tir. Eğer şanslıysak ve tarihteki üçüncü gecikme olayı yaşanırsa, İstanbul depremi 2225’te olur” diyerek sözlerine devam etti. Depremin sıcaklık ve ışık gibi gibi bileşenlerin de önemli olduğunu söyledi. Ancak Türkiye’nin sadece sarsıntı ile uğraştığını söyledi.

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği öğretim görevlisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sözlerini son olarak ta “İstanbul’da 7.5 şiddetinde bir depremin olma ihtimali binde birdir. İstanbul depremi Kuzey Marmara’da Adalar’la Büyükçekmece arasında meydana gelecektir. Şiddeti ise yüzde 73 ihtimalle 6.4’le 6.7 arasında olacaktır. İkinci deprem Mürefte’ye uzanan fayın Marmara Ereğlisi açıklarında 7 ile 7.2 arasında meydana gelecektir” ekleyerek bitirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ