18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Pokemon GO ömrü uzatıyor

Pokemon GO ömrü uzatıyor

Pokemon GO ömrü uzatıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, milyonları peşinden sürükleyen Pokemon Go oyunu, Wartortle, Charmender gibi Pokemonları karşıdan karşıya geçerken veya tehlike arz edecek herhangi bir durumda avlamaya çalışmadığınız sürece ömrünüzü uzatabilir.

Microsoft Research ve Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, Microsoft Band fitness cihazlarıyla 30 gün süreyle 32 bin kişinin Pokemon Go oynamaya başlamalarının ardından attıkları adımları hesapladı. Bilim insanları araştırmalarının sonucunda Pokemon Go oyununun, Pokemon avlamak uğruna kullanıcıları her gün binlerce adım atmaya yönlendirmesi nedeniyle ömrü uzatmak gibi iyi bir amaca hizmet ettiğini belirtti.

Araştırmacılar ‘Pokemon Go’nun Fiziksel Aktivite Üzerindeki Etkisi’ başlığıyla yayınladıkları makalede “Pokemon Go, 30 gün boyunca oyunla ilgilenen bir kişinin günlük hareketlerini yüzde 25 arttırarak, günde ortalama 1473 adım fazla atmasını sağlıyor. Kısa süreli bir araştırmanın sonucunda Pokemon Go’nun ABD‘de 144 milyar adım fazla atılmasını sağladığını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

En Aktif Oyuncular Araştırmaya Günlük 5 Bin 756 Adımla Başladı

Ortalama bir Pokemon avcısının günde fazladan 194 adım fazla atmasına neden oldu. İyimser bir hesapla, ABD’deki yaklaşık 20 milyon aktif oyuncunun ömrüne yaklaşık 2.83 milyon yıl daha ekleyebileceği belirtildi. En aktif oyuncuların araştırmaya günlük 5 bin 756 adımla başladığı ve adım sayısının 7 bin 229’a çıktığı da vurgulandı.

İnsanlar Daha Sağlıklı Oluyor

Yaklaşık 32 bin kişi üzerinde yapılan 3 aylık deney yapıldı. Sonunda elde edilen veriler ışığında, düzenli olarak oyunu oynamak için açık havada dolaşmaya çalışan insanların daha sağlıklı verilere ulaştıkları ortaya çıktı.

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, fiziksel aktivitenin insan sağlığı açısından son derece kritik olduğu belirtiliyor. Pokémon Go gibi, insanı hareket ettiren, açık havada yürümesine vesile olan oyunların daha sağlıklı bir hayat sürmek için teşvik ettiğini de vurguluyorlar.

Çok Sayıda Kişi Öldü

Japonya‘da bir kişi araç kullandığı sırada Pokemon Go oynayan yaşlı bir kadını ezmiş ve ölümüne neden olmuştu. Guatemala‘da da 18 yaşındaki bir genç, Pokemon yakalamak için izinsiz girdiği evde öldürülmüştü. Florida‘da da 2 Pokemon Go oyuncusu bir eve girmiş ve hırsız sanılmaları sonucu ev sahibi tarafından vurulmuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ