23.01.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Orhan Pamuk Rusya’dan Edebiyat Ödülü aldı

Orhan Pamuk Rusya’dan Edebiyat Ödülü aldı

Orhan Pamuk Rusya’dan Edebiyat Ödülü aldı

Orhan Pamuk, Rusya’da her yıl düzenlenen 2016 yılı Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülleri dağıtımında , “Kafamda Bir Tuhaflık” eseri ile aday gösterildiği “Yabancı Edebiyat” dalı ödülünü kazandı.

1952 İstanbul doğumlu, Türkiye’nin yetiştirdiği ünlü yazarlardan biri olan Ferit Orhan Pamuk, 2006 yılında TIME dergisi dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olduğunu söylemesi ardından, 2006 Nobel Edebiyat Ödülünü de almıştı. Bu ödül Türkiye için bir ilkti. Orhan Pamuk‘un kitapları tam 63 dile çevrildi ve 100’den fazla ülkede basıldı.

Orhan Pamuk Rusya'dan Edebiyat Ödülü aldı

Orhan Pamuk Rusya’dan Edebiyat Ödülü aldı

 

Rusya Tolstoy Müzesi‘nin maddi destekleri ile yapılan Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülleri dünyanın önde gelen edebiyatçılarını değerlendirmeye alıyor ve değerlendiriyor. Kazanan yazarlara aynı zamanda para desteği de veriyorlar. Bu yıl “Yabancı Edebiyat” ödülü tam 1 milyon ruble’ydi. Orhan Pamuk ayrıca bu para ödülünün de sahibi oldu.

Ödül törenine Orhan Pamuk katılamadı ama özürlerini ve teşekkürlerini sunmak için videolu bir mesaj gönderdi. Gönderdiği mesajda Rus Edebiyat’ından çok şey öğrendiğini, bunu tüm öğrencilerini de öğrettiğini söyledi. Ödülü ancak Şubat 2017’de almaya geleceğini, Tolstoy’un şehri olan Yasnaya Polyana‘daki evini gezeceğeni, yıllardır bu hayalini kurduğunu söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ