16.06.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Kağıt kesiği acısının bilimsel açıklaması

Kağıt kesiği acısının bilimsel açıklaması

Kağıt kesiği acısının bilimsel açıklaması

Kağıt kesiği çoğu kişinin başına gelen eşsiz acılardan biridir.Neden kağıt kesiği insana farklı bir acı verir? Bu soruyu uzman Dermatologlara göre insan anotimisiyle ilgili olduğunu söylediler.

Acının kaynağının sinir uçları olduğunu söyleyen Dermatolog Dr. Hayley Goldbach ,acıyı algılayan sinir uçlarının en fazla bulunduğu yerin parmak uçları olduğunu  ayrıca yüz ve genital alanlarında hassas olduğunu iletti.Kol yada ayaklarınızda kesik olmasının vereceği acı, parmak,yüz gibi hassas yerlerdeki acı aynı değildir.

İsterseniz kendi vücudunuzda test yapabilirsiniz.Tabi test yaparken kesici bir alet kullanmayacağız. Evde yada ofiste elinizin altında bir ataş var ise onu alın ve U şeklinde açın.Şimdi bel yada sırt yada kol bölgenize batırın. Farkettiniz mi? Ataşın 2 ucunu batırdığınız hale tek bir batırış hissediyorsunuz.Şimdi parmaklarınız yada yüzünüze batırın.Batırılan 2 ucu da hissettiniz sanırım.

Özellikle beyinin sensörü diyebileceğimiz ellerde çok fazla sinir vardır.Beyin parmak uçlarındaki dokunuşlarla tecrübe kazandığı aşinadır.Özellikle yeni emekleyen yada yürüyen bir bebeği düşünün.Herşeyi elle tutmaya çalışır.Bir nevi beyin için veritabanı hazırlamakta.Ateşe dokunan bir bebek bir daha dokunmaz.Çünkü ateşin acısı beyin’e parmaktaki sinir uçları ile yazıldı.

Kağıt kesiği diğer jilet yada metal kesikleri gibi değildir.Çünkü kağıt tırtıklı bir ucu olduğundan acısı daha çok olur.
Derin kesikler kanamaya yol açar ve pıhtılaşma süreci başlar ve acı azalır.Ama kağıt kesiğinde genelde kanama olmadığı için sinir uçları devamlı beyne sinyal gönderir.Bundan sebep sızlama ile acı çok olur.

Kağıt kesiği diye geçmeyin!

Kağıt madde olarak gözenekli bir yapıya sahiptir.Gözenekler bakteri yada mikrop bulundurur. Parmakta yaşanan bir kesik ile direk yaraya doğru atılırlar.Böyle bir durumda enfeksiyon riski vardır.

Kanamasız Kağıt kesiklerinde bölgeyi sargı bezi ile sarılmassa yada antibiyotik bir yara kremi elinizde varsa sarmanız size acısını hafifletmeye yarayacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ