16.06.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

İran’a giderseniz bilmeniz gereken ilginç bir kural: Taarof

İran’a giderseniz bilmeniz gereken ilginç bir kural: Taarof

İran’a giderseniz bilmeniz gereken ilginç bir kural: Taarof

ABD ile amborgoların kalkması ile İran’ı merak edenlere yeniden fırsat doğmuş oldu. İran dünyanın en eski medeniyeti perslerden gelen köklü bir yapısı var. İran biraz farklı bir kültüre sahip ve gezi için gittiğinizde önünüze çıkacak değişik kurallar, örf ve adetlere karşı yabancı kalmamanız için bir yazı hazırladık.

İran’ın kendine has bir nezaket kuralı var. Arapçadan gelme Farsçadan gelen ismiyle Taarof. Bir nezaket biçimi olan Taarof, Türkiye’deki karşılığı kabaca istemem istemem istemem ama yan cebime koy gibi bir şey.

İran'a giderseniz bilmeniz gereken ilginç bir kural: Taarof | Taarof yapan ev sahibi

İran’a giderseniz bilmeniz gereken ilginç bir kural: Taarof | Taarof yapan ev sahibi

İran’da ulaşım için bir taksiye binip yolculuk ettiğinizde varış yerine geldiğinizde ücreti görürsünüz. Ödemek istersiniz taksi şöförü istemez, ısrar edersiniz tekrar istemez, bir daha ısrar ederseniz o zaman sizden parayı alır. Burada kural ikiden fazla ısrar etmek. Onlara göre bu bir nezaket. Sadece taksi değil, markette, alışveriş dükkanlarında, yemek yeme yerlerinde hepsinde taarof yapmanız gerekecek. Sakın ha almıyorum deyince iyi ya öyle olsun ne güzel memleket demeyin 🙂

İran misafirperverliği ile ünlüdür.Sizi yemeğe davet ederlerse taaruf yapmanız gerekir. Karşı taraf ısrar edecek siz daveti kabul etmeyin. Bir daha ısrar edecek siz gene kabul etmeyin. Son kez ısrar edecek o zaman kabul edin ve mükemmel yemeklerin tadını çıkartın.

İran'a giderseniz bilmeniz gereken ilginç bir kural: Taarof | iran'ın yemekleri harika!

İran’a giderseniz bilmeniz gereken ilginç bir kural: Taarof | iran’ın yemekleri harika!

Hemen hemen hepsinde yer sofraları üzerinde yemek yenir. Bazıları çatal kaşık kullanmayabilir. Yemek yerken kesinlikle sağ elinizi kullanmalısınız. Önünüze gelen yemekleri geri çevirmeyin, en azından tadına bakmak ev sahibine gösterilen saygıdan gelmektedir. Kendinizi kral gibi zannedeceksiniz, biri gelecek biri gidecek. Artık doyduysanız bunu karşıya belirtmenin yolu ise tabakta az yemek bırakmaktır.

İran’da alışverişlerde ücretsiz bir şey yoktur. Taaruf vardır sadece. Karşıdaki kişiyi yükseltmek, misafir gözüyle onun gururunu okşamak gibi bir şeydir taarof. Bu nezaket kuralı ise neredeyse sosyal hayatın hepsinde var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ