DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

iOS 11 ile iPhone ve iPad Cihazlarımız Ne Gibi Özelliklere Kavuştu?

iOS 11 ile iPhone ve iPad Cihazlarımız Ne Gibi Özelliklere Kavuştu?

iOS 11 ile iPhone ve iPad Cihazlarımız Ne Gibi Özelliklere Kavuştu?

Bildiğiniz üzere iOS 11 dün gece itibariyle Apple kullanıcıları ile buluştu. iPhone ve iPad kullanıcılarını ne gibi özellikler beklemektedir? iOS 11 yükledikten sonra, Apple cihazlarımız hangi özelliklere sahip oluyor?

iOS 11 çok heyecanlı bir bekleyişin ardından Apple cihaz sahipleri ile nihayet buluştu. Apple, iOS 11 içerisinde birçok özellik barındırıyor. iOS 11 Apple sahiplerine neler sunmaktadır? iOS 11 güncellemesinin içerisindeki 25 özelliği sizlerle paylaşıyoruz.

iOS 11 güncellemesi, bugüne kadarki en büyük boyutlara sahip oldu. 2.4 GB boyutunda bir alana sahip. Dolayısıyla bu kadar büyük bir işletim sistemi oluşu, içerisinde birçok yeni özelliği de barındırmaktadır. iPhone ve iPad modelleri için çıkarılan mobil işletim sisteminin özelliklerini sizlere sıralayalım.

1- Birden Çok Uygulamayı Sürükleyebilme Özelliği(Sadece iPad için)

Bundan böyle birden fazla uygulama seçili haldeyken işlemler yapabileceğiz. Uygulamaları, normal şartlarda çoklu seçim yaparak sürükleyemiyoruz. İşte iOS 11 mobil işletim sistemi, bu olaya şimdilik iPad cihazlar üzerinde son vermiş görünüyor. Bu sayede uygulamalarınızı fazla uğraşmadan toplu şekilde farklı bir sayfaya koyabileceksiniz.

2- Siri ile Beraber Yazışabilme Özelliği

Teknoloji devi Apple’ın macOS ve iOS üzerinde çalışabilen akıllı asistanı Siri’ye bundan böyle sadece ses komutları ile hükmetmeyeceksiniz. Cihazınız üzerinden ayarlara girerek, Siri içerisinden yazışma ile komut seçeneğini aktif edebilirsiniz.

3- Denetim Merkezi Özelleştirebilme

Alışmış olduğumuz denetim merkezi bölümü, iOS 11 ile birlikte neredeyse tamamen değişmiş oluyor. Sadece arayüz değil erişilebilirlik anlamında da büyük kolaylık sağlıyor. Cihazınızın ayarlar menüsünden denetim merkezine girerek, buradaki simgeleri düzenleyebilirsiniz. Ayrıca ekleme ya da çıkarma da yapabilirsiniz.

4- Ekran Kayıt Özelliği

Bu şimdiye kadarkilerin en iyisi ve gereklisi diyebiliriz. Denetim merkezinize kayıt özelliğini ekleyebilirsiniz. Bundan sonra da yaptığınız herhangi bir işlemi kaydederek istediğiniz kişiye gönderim yapabilirsiniz. Kayda başladığınız zaman ekranın üzerinde mavi bir çubuk görünüyor. Kaydı bitirmek istediğinizde de bu mavi çubuğa basmanız yeterli oluyor.

5- Tek Elle Kullanılabilen Klavye Özelliği

Apple cihazlarının boyutları değiştikçe, klavyeyi kullanmak daha da zor bir hal almaya başladı. Hatırlayacaksınız, iPhone 4 ve 5 modellerinde, klavye kullanımı tek elle ve rahatça sağlanıyordu. Plus modelleri ile klavye kullanımı zorlaşmaya başladı. Ancak iOS 11 ile bu sorun da çözüldü. Klavyenizi ister sağa doğru isterseniz de sola doğru kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey klavyenizin altındaki küreye dokunmak ve tarafınızı seçmek olacak.

6- Kilit Ekranında İken Bildirim Sınıflandırma Özelliği

iOS 11 ile yapılan büyük bir yenilik daha bulunmaktadır. Bundan böyle kilit ekranındayken bile tüm bildirimlerinize erişebileceksiniz. Bunun için ekranınızı sola kaydırmanız yeterli olmaktadır.

7- iCloud ve Saklama Alanı Yeniden Tasarlanmış

Cihazlarımız üzerinde çok uzun zamandır görmeye alıştığımız iCloud ve Saklama alanı kısımları, basit bir iPhone Storage haline getirilmiş. Bundan başka bir de üst kısımda kullanım dağılımını gösteren bir bar da kullanılmış. Bu sayede uygulamalarınız, yer kaplamış olduğu alana göre sıralanmaktadır.

iOS 11 ile iPhone ve iPad Cihazlarımız Ne Gibi Özelliklere Kavuştu? – Denetim Merkezi

8- Klavye İçin Yeni Fonksiyon Özellikleri(iPad İçin)

iPad kullanıcıları için gelmiş olan bu özellik sayesinde, herhangi bir karakter üzerinde gelerek aşağıya kaydırma hareketi yaparsanız, alternatif karakterler ortaya çıkmaktadır.

9- Kullanılmayan Uygulamalar Özelliği

Bu özellik yukarıda bahsetmiş olduğumuz iPhone Storage üzerindedir. Apple kullanıcılarını da yer tasarrufu ve zamandan tasarruf ettiren bu özellik sayesinde, kullanmamış olduğunuz uygulamalar iPhone cihazınızın saklama alanı küçüldüğünde otomatik olarak silinmektedir.

10- Koyulaştırılmış Font Özelliği

Bu özellik belki küçük ama gerçekten çok etkili bir özellik olmuş. Bundan böyle özellikle de başlık kısımlarında koyulaştırılmış bir font kullanılmaktadır.

11- Arama ve Siri Ayarlarının Birleştirilme Özelliği

iOS 11 güncellemesi ile birlikte Siri ve arama ayarları bölümü yapıldı. Bu sayede arama ayarları ve Siri bir araya getirilmiş oldu.

12- Parola ve Hesap Ekran Özelliği

Cihazınızın ayarlar kısmında hesaplar ve parolalar adında bir kategori açılmış durumdadır. Bu alanda yapmış olduğunuz doğrulamalar sonrasında iCloud ve e-posta hesaplarınızın şifrelerine kolayca erişim sağlayabileceksiniz.

13- Cross-Site Tracking Özelliği

iOS 11 ile birlikte hem Safari için hem de macOS işletim sistemi için bir yenilik geldi. Eğer bu özelliği aktif ederseniz, üçüncü parti tracker’lardan kurtulabilir ve daha güvenli olarak internette gezinebilirsiniz.

14- Acil Arama Özelliği

iOS 11 ile beraber birçok yeni özellik geldi. İçlerinde en beğendiğim özellik diyebilirim. Emergency SOS denilen özellik, yeni mobil işletim sisteminin yeni bölümüdür. Bu özelliği Apple cihazınızda aktif ederseniz, 5 kere üst üste uyutma-uyandırma düğmesine bastığınız zaman direkt olarak acil servise bağlantı yapıyor ve lokasyonu belirliyor.

15- Kameranız İçin QR Tarayıcı Özelliği

iOS 11 mobil işletim sistemi sayesinde, kameranızı açtıktan sonra QR kodları otomatik olarak okutabileceksiniz. Yalnızca kamera yazılımı üzerinden bunu sağlayabiliyorsunuz.

16- Üçüncü Parti Uygulamalar İçin Şifreleme Özelliği

Çoğunuzun aman artık yeter ya diye sayıkladığı otomatik şifre doldurma özelliğinden bahsediyoruz. Bu özellik sayesinde şifrelerinizi artık unutmayacaksınız.

iOS 11 ile iPhone ve iPad Cihazlarımız Ne Gibi Özelliklere Kavuştu? – iOS 11 Birkaç Görsel

17- AirPods Ayar Özelliği

iOS 11 ile birlikte cihazınızdaki AirPods’larınızı dilediğiniz gibi özelleştirebileceksiniz. Mesela oynatma ya da durdurma hareketini dilediğiniz kulağa vermeniz mümkün hale getirilmiştir.

18- Fotoğraf Arşivi iCloud Arşiv Özelliği

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi olan iOS 11 sayesinde iCloud arşivi üzerinde dilediğiniz gibi kontrol imkanı bulabileceksiniz. Diyelim ki, senkronizasyon yapıyorsunuz. Ancak işiniz çıktı. Senkronizasyonu durdurup, sonradan işleminize devam edebileceksiniz.

19- Otomatik Kurulum Özelliği

Bu da yeniler arasında en iyi özelliklerden bir tanesi olarak göze çarpıyor. Yeni bir iPhone üzerine geçiş yaparken zaman alan kurulum işlemini en basite indirgemiş. Diyelim ki eski iPhone cihazınızı yenisine taşımak istiyorsunuz. Cihazlarınızı birbirine yakın tuttuğunuz zaman otomatik kurulum özelliği devreye girecek ve kişisel veriler, ve tüm şifreleriniz yeni cihaza aktarılmış olacak.

20- Uygulama İkon Aktivite Özelliği(iPad İçin)

iOS 11 mobil işletim sistemi ile uygulamaların kullanım verimliliği de bir nevi artmaktadır. Bundan böyle dosyalarınız ile çalışan uygulamalarınızın ikonlarına basılı tutarsanız, yeni bir pencere içerisinde önceden çalışmış ve kayıt almış olduğunuz dosyalar listelenecek.

21- iCloud Drive Üzerindeki Özellik

Cihazınızda bundan böyle iCloud drive uygulaması kaldırılmış olacak. Bunun yerine artık Files uygulaması bulunacak. Files isimli yazılım ile hem yerel yani lokalde hem de bulut üzerinde işlem yapabileceksiniz.

22- iCloud Aile Paylaşım Özelliği

Bu aslında biraz da sizinle ilgili bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Eğer ki; 200 GB bir iCloud alanı satın aldıysanız, bu alanı aileniz içerisinde dilediğiniz gibi paylaşabileceksiniz.

23- Facetime Canlı Foto Özelliği

Bundan sonra Apple cihaz sahipleri, Facetime görüşme yaparken akış yakalayacak. Ve bu akışı da fotoğraflar kısmına aktarabilecek.

24- Hesap Makinesi Özelliği

iOS 11 işletim sistemi ile hesap makinesi arayüzü ve o alışmış olduğumuz ikonu değişmiştir. Bundan böyle arayüzde dairesel ikonlara rastlayacağız.

25- Karanlık Mod Özelliği

Aslında ayarlar menüsü ve sistem uygulamaları, karanlık mod ile çok hoş görünmekte. Ana ekran ise tam olarak karanlık mod göstermemektedir. Apple muhtemel olarak bu özellik için hala çalışıyor. Karanlık mod özelliği, gizli olarak kalmaz ise iOS 11 final sürümü ile gelmesi muhtemel olacaktır. Bu mod geldiği taktirde yeni iPhone X üzerinde nasıl görüneceğini düşünmek bile istemiyoruz doğrusu. Bundan sonraki yenilikleri de sizlere bildiriyor olacağız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.