16.06.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

İlk gün ağlamak normal mi?

İlk gün ağlamak normal mi?

İlk gün ağlamak normal mi?

Psikologlara göre, okula ilk adımı atan çocukların bu davranışı gayet normal.

Çocukların kaygı ve heyecanla beklediği gün geldi ve okullar açıldı.İlk gün herkezin başına çocukken gelmiş olabilecek ilk gün sendromu ağlama aslında ,bizim iş hayatındaki pazartesi günlerindeki yaşadığımız his gibi doğal birşey.

Çocuk ve Ergen Psikoloğu Aslı Karamuk, bazı çocukların yaşayacağı olan bu durumun geçici olduğunu,alışması için biraz zaman verilmesini vurguluyor. Çocukların daha önce böyle bir ortamda olmayışları ve bilinmeyen bir dünyaya girmeleri sonucu yaşadığı bu algı sonucu verdiği ağlama tepkisi gayet normal.

Böyle durumlarda ilk gün ağlama sendromunu anne ve baba olarak yanlış söylemlerle teselli etmemeli. Mesela sen abisin yada ablasın artık ağlamamalısın gibi sözler Çocuk ve Ergen Psikoloğu Aslı Karamuk’e göre yanlış. Oryantasyon süreci sağlanmalı ve çocuğa okul gezdirilmeli. Öğretmeni ile birebir konuşturulmalı. Biraz zaman verip ,alışması beklenmeli.

Çocuk, Ergen ve Aile Psikolojisi alanında Uzman Pedagog ve Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Sevil Yavuz ise anaokul  oyun ağırlı ve neşeli bir ortamı olduğu için başlamanın daha kolay,ilkokul ise daha ciddi bir yer olduğu için daha zor. İlk günden itibaren okula alışması için sevimli bir yer olduğu bilincine işlemeli, okul başladı diye de sosyal hayatında değişilik yapmamalı. Okul başladı oyun yok artık demek okuldan iyice soğutur çocukları.

İlk gün ile ilk hafta çok önemli çocuk için. Yeni okula başlayan çocuğa anlayışlı olup, titizlikle okulun güzelliklerini işlemeli, ilk günkü yaşadığı anılar ile yaklaşılmalı.Örneğin, öğretmenin ilk tanışma saatleri ve yaptığı eğlenceli oyunlardan bahsedebilirsiniz. İlk hafta imkanınız varsa anne yada babadan birinin okula götürmesi ve alması işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Kırtasiye alışverişlerinizi beraber yaparak ona eğlenceli kalem, sevdiği çizgi film kahramanlı defter kabı yada etiketleri alabilirsiniz. Eğer okula gitmeme bahanesi uydurursa ,kararlı olup okula gitmesini sağlayın. İlk günlerde tolerans verip okula gitme derseniz, ileride işiniz çok zorlaşır.

İlk gün ağlamak normal mi? Evet.İlk hafta yeni başlayan çocuk için çok önemli.

İlk gün ağlamak normal mi? Evet.İlk hafta yeni başlayan çocuk için çok önemli.

Okulda ilk Gün Anne-Babanın yapması gereken altın kurallar

  • İşinizden izin alıp mutlaka yanında olmalısınız. Anne yada baba olabilir. Eğer olmazsanız diğer çocukları görerek üzülebilir.
  • İlk gün tanışma faslıdır. Biter bitmez okulu gezdirin eğer istemezse dışarıda bir yemek yiyin yada sosyal bir aktivite yapın. Çocuklar ilk yaşadıkları heyecanları unutmazlar.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ