18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

En Fazla Ne Kadar Yaşayabiliriz?

En Fazla Ne Kadar Yaşayabiliriz?

En fazla ne kadar yaşayabiliriz?

Hepimiz uzun ve sağlıklı bir ömür yaşamak isteriz. Ne kadar yaşayabileceğimiz hakkında ise sadece tahminde bulunuruz. Bu konudan yola çıkan bilim insanları birkaç istisna hariç en fazla 115 yıl yaşayabileceğimizi söylüyor.

Yaşam süresi kısalıyor

Japonya , Fransa, İngiltere ve ABD ‘ de 110 yaş üzeri ölüm sebeplerini araştıran bilim insanları, Son 20 yıllık dönemde insan yaşam süresinin artan ivmeden azalan ivmeye döndüğünü tespit ettiler.  Yani 19. Yüzyıldan itibaren devamlı uzayan ortalama insan yaşam süresi gerilemeye başladı.

enfazlanekadaryasayabiliriz2

En Fazla Ne Kadar Yaşayabiliriz?

 

Maksimum yaşam süresi yaklaşık 115 yıl

Albert Einstein Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Jan Vijg, “Elde edilen veriler, insan yaşamının sınırına yaklaştığımızı gösteriyor. İnsanın maksimum yaşam süresi yaklaşık 115 yıl. Bu süreyi aşmak neredeyse imkansız. Bir insanın 125 yaşını aşması çok küçük bir ihtimal” dedi.

10 binde 1 ihtimal

Nature dergisinde yayımlanan farklı bir araştırmaya göre ise her 10 bin kişiden sadece bir kişinin 125 yaşına kadar yaşama ihtimali var.

En uzun ömürlü insan

Dünyanın en uzun ömürlü insanı Fransa doğumlu Jeanne Calment, 1997 yılında 122 yaşındayken hayatını kaybetmişti. ABD’nin California Üniversitesi ve Almanya’daki Max Planck Demografik Araştırma Enstitüsü tarafından oluşturulan İnsan Ölüm Veritabanı, araştırmacılar, gazeteciler ve siyaset uzmanları için insan nüfusu ve ölüm oranlarına ilişkin ayrıntılı bilgi sağlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ