18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Depresyona giren kadınlar erkeklere göre Kanser 6 kat daha hızlı gelişiyor!

Depresyona giren kadınlar erkeklere göre Kanser 6 kat daha hızlı gelişiyor!

Depresyona giren kadınlar erkeklere göre Kanser 6 kat daha hızlı gelişiyor!

Depresyon, çağımızın en kötü ruhsal hastalığı olup, diğer hastalıkları tetikleyen bir davetçi. İngiltere Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucu sık sık depresyon ve kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde, eğer kanser riski varsa çok hızlı ilerleyip ölümle sonuçlanıyor. Diğer araştırma ise Kansere yakalanan kadınların erkeklere göre 6 kat daha hızlı ilerliyor.

Son yıllarda İngiltere kendi vatandaşlarının sağlık kayıtlarını incelemeye başladı. Geriye dönük yapılan bu araştırmalar, belli kategorilerde ve her üniversite kendi için bu kaynaklara erişebiliyor.

İngiltere Cambridge Üniversitesi’nde ise psikoloji bölümü, depresyon teşhisi konmuş hastaların kayıtlarını incelemiş. İnceleme sonucu ise Depresyon ve kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, ileride hem kanser oluyor hemde kanserden ölüyor.

Kayıtlardaki binlerce hastanın geçmişinde, yakalandıkları en çok kanser türünün mide,bağırsak, prostat ve pankreas olarak görüldü. Ruhsal problemli kanser hastalarının ölüm riskleri diğerlerine göre çok fazla.

Araştırmalar tamamen sebep sonuç ilişkisi arasındaki bağlantıya göre hesaplanarak, istatistik çalışma sonucu bize verilen resmi sonuçlar.

Son araştırmayı yapan ise  Londra Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden (UCL) David Batty başkanlığındaki araştırma ekibi 16 yaş üstü, genç ve yetişkin 163 bin kişiyi 16 farklı kategoride 10 yıl boyunca izlediler. Bu kişilerin psikolojik durumları, beslenme şekli, yaşam tarzı ve kansere yakalanma durumlarını kayıt olarak tutmaya başlamışlar. 10 yıl sonunda 4 bin 300 kişi kanserden ölmüştü.

Bu araştırmaya göre Kanserden ölen kişilerin çoğu depresyon tanısı konulmuş ve tekrarlanarak devam etmişti.Depresyondan hiç kurtulamamıştı.

Bir başka Sonuç ise biraz şaşırtıcıydı. Kadınların erkeklere göre daha şanssız oldukları. Yani kansere yakalananların sayısı kadınlarda daha fazlaydı. Kansere yakalanan Kadın ile kansere yakalanmış erkek karşılaştırılmasında ise kadınlarda hastalığın erkeklere göre 6 kat daha hızlı ilerlediği görüldü.

Uzmanlara göre ise erkeklerin kadınlara göre daha vurdumduymaz olduklarını söylerken, kadınların olumlu yada olumsuz her şeyi erkeklerden daha fazla düşündüklerinden dolayı, yaşamları erkeklere göre daha zor olduğu söyleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ