DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cloud Computing nedir? Bulut Bilişim Terminolojisi

Cloud Computing nedir? Bulut Bilişim Terminolojisi

Gelecek artık fiziksel server sunucularına yatırım yapmaya gerek olmadığını Bulut Bilişim yada Cloud Computing ile bize anlatıyor. Artık eksen buraya doğru kaymaya başladı. Peki nedir Bulut Bilişim? Cloud Computing nedir? yararları nelerdir? Bulut Bilişim Terminolojisinde IaaS, PaaS, SaaS, Hibrid bulut, Konteyner, Kubernetis nedir? sorularının cevabı yazımızda.


Cloud Computing nedir? Bulut Bilişim Terminolojisi

Cloud Computing sayesinde Organizasyonlar, Donanım ve Yazılım Satın alma, Organizasyon içerisinde veri merkezi kurma, Veri Merkezini her daim ayakta tutma ve bu Veri Merkezini yönetebilecek yetkinlikte deneyimli uzmanları bünyesinde bulundurma gibi maliyetlerden kurtulmuş olur.

Tüm Bu hizmetler Cloud Computing hizmetlerini satan sağlayicilar tarafindan yapilmaktadir. Böylece Bilgi işlem odasında bulunan Donanım, Yazılım ve uzman kişi maliyetleri ortadan kalkmakta ve Pozitif değer olarak karşimiza çıkmaktadir.

Cloud Computing Sistemlerinde Bulunan Hardware (Donanım) ve Software (Yazılım) katmanlan sürekli olarak güncellenmekte, Performans testlerine tabi tutulmaktadir.

Donanım ve Yazılım bileşenlerinin sürekli güncel tutulmasi performans bakimindan oldukça önem arz etmektedir. Standart şirket bütçesinin alamayacağı cihazlar bu sistemler içerisinde yer almaktadır. Cloud Computing hizmet saglayıcılarının dünya çapinda farklı lokasyonlarda Datacenter ları bulunmaktadır. Dünya çapında ve çok fazla sayıda bulunan bu veri merkezlerinde çok düşük ağ gecikme süresiyle en iyi performansın alınması sağlanmaktadır.

Cloud Computing Sistemlerinde Bilgi işlem hizmetleri Self servis ve isteğe bağlı bir şekilde sunulmaktadır. Bu sayede işletmeler Esnek, Yem Modern yapilar planlayabilmektedir. Bilgi işlem kaynaklannin sağlayıcı firma web arayüzü uzerinden dakikalar içerisinde oluşturabilmesi sistemi yönetenlere oldukça hız kazandirmaktadir.

Cloud Computing öncesinde Bilgi işlem odasinda bulunan Donanım, Yazılım ve lisans kaynaklan efektif bir şekilde kullamlamamaktaydi. Sistem odası içerisinde alınmış fakat atıl durumda bekleyen çok fazla Donanım, yazılım, lisans kaynaklan yer almaktaydı. Bilgi işlem odasinda bulunan cihazların yönetimi. raflanmasi, kablolamasi, yenilenmesi gibi iş süreçleri de Bilgi İşlem yöneticilerinin oldukça zamanim almaktaydi. Cloud Computing sayesinde Donanım, Yazılım ve Lisans kaynakları daha verimli bir şekilde ölçeklendirilerek kullanılabilimektedir. Bu sayede Bilgi İşlem uzmanları zamanlarını daha verimll bir şekilde yönetebilmektedir.

Güvenlik, Cloud Computing Servis saglayıcıların ve bu sistemlerden hizmet alan kullanıcıların üzerinde çokça düşünmeleri gereken olmazsa olmaz başlıklardan biridir. Çoğu Bulut bilişim servis sağlayicisi yeni ilkeler, teknolojiler ve denetimler sunarak verilerimizi, uygulamalanmizi ve altyapılarımızı olasi tehditlere karşı korumamiza yardımcı olacak çözümler üretmektedirler.

Bulut Bilişim Terminolojisi

 • Kümeler: Bir bilgisayar kümesi, birlikte ve işbirliği içinde tek, entegre bilişim kaynağı olarak çalışabilen, birbiriyle bağlantılı bağımsız bilgisayarlardan veya sunuculardan oluşan bir topluluktur.
 • Konteynerler: En basit şekilde açıklamak gerekirse, konteyner, yazılımın işletim ortamları arasında taşınmasına olanak sağlayan bir “ambalajdır”. Konteynerler, bir işletim sisteminin özgün bir sanal eşgörünümünü yaratır ve bir uygulamayı aynı ortamdaki diğerlerinden ayırır. Konteynerler, paylaşılan tek bir işletim sistemi içinde bir uygulamanın ayrı eşgörünümlerini çalıştırabilir.
 • Kubernetes: Kubernetes, konteynerli iş yüklerinin ve hizmetlerin yönetilmesi için açık kaynaklı bir platformdur.
 • Şirket içine karşı şirket dışı: Şirket içi, şirket içinde kurulan ve barındırılan bir çözümü ifade eder. Özel bulut, bir şirketin kendi veri merkezinde barındırılır. Farklı bir fiziksel lokasyonda bulunan özel olarak ayrılmış donanım üzerinde barındırılan bir çözüm, şirket dışı olarak anılır.
 • Sanallaştırma: Sanallaştırma, bir sunucu, masaüstü, depolama aygıtı, işletim sistemi veya ağ kaynakları gibi bir şeyin sanal (gerçek yerine) sürümünün oluşturulmasını ifade eder.
 • Sanal makine: Sanal makine (VM), yalnızca ayrı bir bilgisayar gibi davranmakla kalmayan, aynı zamanda uygulamaları ve programları ayrı bir bilgisayar gibi çalıştırma gibi görevleri de yerine getirebilen bir yazılım programı veya işletim sistemidir. Sanal makineler, genellikle bir anasistem ortamında gerçekleştirilen görevlerden farklı olan belirli görevleri yerine getirmesi amacıyla yaratılır.
 • İş yükü: İş yükü, bir Bulut eşgörünümü üzerinde çalıştırmak isteyeceğiniz ayrı bir yetenek veya bir miktar iştir. Örneğin, bir Web sitesinin sunulması veya bir Hadoop düğümünün çalıştırılması, iş yüklerine örnek gösterilebilir.

Bulut nedir? Bulut hizmetleri kaça ayrılır?

Bulut  “Bulut”, bulut bilişimde “İnternet” için kullanılan bir benzetmedir ve bu bağlamda bulut bilişim ifadesi, bir tür İnternet tabanlı bilişim anlamına gelir.

Bulut hizmetleri, Bulut tabanlı hizmetler, kullanıcılara İnternet üzerinden isteğe bağlı olarak sunulan uygulamaları, hizmetleri veya kaynakları ifade eden bir terimdir. Buna IaaS, PaaS, SaaS, depolama vs. dahildir.

 • Özel bulut: Özel bulut, yalnızca tek kuruluş için işletilen ve kuruluş ya da bir üçüncü kişi tarafından yönetilen şirket içindeki veya dışındaki bir bulut altyapısıdır.
 • Genel bulut: Genel bulut, genel halka ya da büyük bir endüstri grubuna açıktır ve bulut hizmetleri satan bir kuruluşa aittir.
 • Hibrit bulut: Hibrit bulut, birbirinden ayrı olan, ancak verilerin veya uygulamaların taşınmasına olanak sağlayan teknoloji aracılığıyla birbirine bağlı olan geleneksel BT ile genel veya özel (veya her ikisi) bulutlardır.
 • Çoklu bulut: Çoklu bulut, birden fazla genel bulutun kullanılmasını ifade eder. Kuruluşların çeşitli genel bulutlardan belirli hizmetleri seçmelerine olanak sağlayan bir stratejidir. Bir başka deyişle çoklu bulut, IBM Cloud, Amazon Web Services ve Microsoft Azure gibi genel IaaS ortamlarının bir bileşimini ifade eder ve şirketlerin herhangi bir bulut sağlayıcısına bağlı kalmaktan kaçınmasına imkan tanır.

Bulut hizmetleri

Alınan bulut hizmetleri ise 3 farklı şekilde kategorilendirilir.

 1. Hizmet Olarak Sunulan Altyapı (IaaS)
 2. Hizmet Olarak Sunulan Platform (PaaS)
 3. Hizmet Olarak Sunulan Yazılım (SaaS)

1. Hizmet Olarak Sunulan Altyapı (IaaS)

IaaS, kurumsal operasyonları desteklemek amacıyla dış kaynak olarak bilgisayar altyapısı sunar. Sunucuları, ağı, işletim sistemlerini ve depolamayı sanallaştırma teknolojisi aracılığıyla içerir ve bu da tüm bunların bakımını fiziksel olarak yapma veya bunları yönetme gereksinimini ortadan kaldırır.

Bu bulut sunucuları, tipik olarak kuruluşa bir gösterge panosu veya API aracılığıyla sağlanır ve IaaS müşterilerine tüm altyapı üzerinde tam kontrol sağlar.

Startup şirketler ile küçük şirketler, sunucular, depolama ve ağ kaynakları gibi donanımı ve yazılımları satın almak ve oluşturmak için zaman ve para harcamaktan kaçınmak amacıyla IaaS’ı tercih edebilirler.

2. Hizmet Olarak Sunulan Platform (PaaS):

Hizmet Olarak Sunulan Platform (PaaS), ağırlıklı olarak uygulamalar için kullanılırken, aynı zamanda belirli yazılımlar için bulut bileşenleri sağlar. PaaS, geliştiriciler için temel olarak alabilecekleri ve özelleştirilmiş uygulamalar yaratmak amacıyla kullanabilecekleri bir çerçeve sunar. Platform, tipik olarak işletim sistemi, programlama dili yürütme ortamı, veritabanı ve web sunucusu içerir.

PaaS’yi duyduğunuzda, geliştirme araçlarını, veritabanı yönetimini ve iş analitiğini düşünün. Popüler PaaS örnekleri arasında şunlar yer alır: AWS Elastic Beanstalk, Windows Azure, Heroku, Force.com, Google App Engine ve OpenShift.

3. Hizmet Olarak Sunulan Yazılım (SaaS)

SaaS, yazılımların müşterilere hizmet olarak sunulduğu bir yazılım devreye alma modelini ifade eder. SaaS’yi duyduğunuzda,barındırılan abonelik uygulamalarını veya web e-postayı düşünün. Google apps, Dropbox, Salesforce, Cisco WebEx, SAP Concur, GoToMeeting buna örnektir.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.