19.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Çin’de tek çocuk kuralı kalktı doğumlarda patlama oldu!

Çin’de tek çocuk kuralı kalktı doğumlarda patlama oldu!

Çin’de tek çocuk kuralı kalktı doğumlarda patlama oldu!

Çin’de geçen senenin başında tek çocuk yapma yasası kaldırılmıştı. Üstünden 1 sene geçti. Ülkede resmi olarak açıklanan doğan çocuk sayısı 2016 Ocak 1’den itibaren 18 milyon 460 bin olarak belirlendi!

Çin’de yüzde 12’lere yakın çocuk sayısının artması, ülkede yasak sonrası sevindirici bir haber oldu.

2000 yılından beri en büyük oranda çocuk artışı 2016 yılı itibari ile tarihe geçmiş oldu. Çin’in Resmi  Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu (NHFPC) Başkanı Yang Wenzhuang, doğurma yaşındaki kadın sayılarında 5 milyonun altına düşmesine rağmen, doğru zamanda aldıkları yasak kaldırma uygulamasının ne kadar etkili olduğunu gördüklerini açıkladı.

Neden tek çocuk kuralı gelmişti?

Fakirlik ve çevresel problemlerin artması sonucu 1979 yılında uygulanmaya başlamıştı. Bu uygulanan politika tüm ülkelerce acımasızlık olarak değerlendirilmişti. Bir çok kadın zorla kürtaja sürüklenmiş, doğurganlık sayısıda gittikçe artmaktaydı.

Gerçi yasak hala geçerli şu anda 2 çocuk yapmaya izin veriyor.Ama hesaplamalara göre bunun faturası ağır olacak. Şu anda 5 milyon yılda iş gücü kaybını her sene yaşamakta ve bundan sonrada böyle devam edecek.

Yang Wenzhuang’a göre bu açığı kapatacaklarını 2020 yılına kadar her yıl 20 milyona kadar doğum olacağını söylüyor.2050 yılında ise iş gücüne 30 milyon kişinin ekleneceğini tahmin ediyorlar.

2015 yılında tahmini 1,4 milyar nüfusu olan Çin, şu anda tek partili rejim ile yönetiliyor.

Ekonomisi ile tüm dünyada etkisini gösteren çin, ordudaki asker sayısı açısından dünyada birinci sıradadır. Orduda yer alan toplam 1.483.000 asker bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ