20.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Anadolu’da yaşamış ilk insanı tanımak ister misiniz?

Anadolu’da yaşamış ilk insanı tanımak ister misiniz?

Anadolu’da yaşamış ilk insanı tanımak ister misiniz?

Şimdiye kadar Anadolu’da yaşayan ilk insanın izleri Denizli’nin Kocabaş ilçesinde bir tesadüf eseri bulunmuştu. 2012 yılında bulunan bir kafatasının incelenmesi 4 sene sürdü.Sonuçları görünce Tarihçiler ve Arkeologlar biraz şaşkın.

2012 yılında Denizli’de bir Mermer Çıkartma ocağında çalışan bir işçi kazı esnasında bir kafatası buldu. Buldu ama ne olduğunu anlamadan da çöpe atılacaktı neredeyse. Fakat işçi bulduğu kafatasını Şantiye şefine götürmesiyle bir tarih analizi başlamış oldu.

Bulunan kafatası 3 parçadan oluşuyor. İşçinin bu kafatasının traverten sahasından getirilen, mermer bloklarının işlenmesi sırasında dikkatli işçi arkadaşımız sayesinde hemen fark edildi.

Bu kafatası sahibine Denizli Adamı diyorlar. Denizli Adamı’nın kaç sene önce yaşadığını duyunca şok olacaksınız!. Yapılan kafatasi incelemesi sonucu Anadolu’da bulunan bu fosil 1.200.000 yıl öncesine ait. Hatta daha da ayrıntı verelim size. 20 ile 40 yaşları arasında öldüğü tahmin ediliyor. Uzmanlar insanların Afrika’dan Dünyaya dağılmış düşüncesi de böylece çöp oldu. Belki de tüm Dünyaya Anadolu’dan dağılmış!

Arkeologlar kafatasının bulunduğu yerde inceleme yaptılar. Acaba başka bir şey bulabilirler miydi? Uzun çalışmalar sonucu bulunan kafatasının çevre bölgesinde insanlar tarafından taşlardan yapılmış bir çok eşya buldular. Sadece eşya değil hayvan fosilleri de bulundu.Fil, geyik, gergedan, zürafa hayvanlarına ait fosillerin bulunması ile bu hayvanların dünyaya acaba Anadolu’dan mı yayıldı sorusunu akıllara getiriyor.

Denizli Adamı ile tüm dünyanın gözleri de artık Anadolu’ya çevrildi. 1.2 milyon yaşında bir delil için bu ilgiyi de haketmiyor değil!

Bulunan kafatasının yeri | Google Map

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ