25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Almanya’da en çok tüketilen fast food artık Döner!

Almanya’da en çok tüketilen fast food artık Döner!

Almanya’da en çok tüketilen fast food artık Döner!

Almanlar artık hayatlarından Döneri çıkartamıyorlar. Daha önceki yıllarda sosis bir tık öndeydi ama son yapılan araştırmada Almanların fast food olarak ilk tercihi Döner!

Almanların yemek kültürlerinde en meşhur fast food sosisten yapılan yemekleri Currywurst ve Bratwurst’ü sevmeyen yoktur. Ama ne olduysa artık ikinci plana atıldı sosis yemekleri. Çünkü artık Döner Kebap var.

Peki Almanlar dönere neden bu kadar alıştılar ve sevdiler? 

Dönerin tadını ve servis edilişini seviyorlar. Hem protein, hem salata ile servis edilmesi, sağlıklı bir fast food olarak dikkat çekiyor.Hem porsiyon olarak ta doyurucu hemde fiyatıda makul. Almanya’da döner ekmek 18 TL ile başlıyor, porsiyona göre ise 75 liralara kadar değişiyor.

Almanya’da en çok tüketilen fast food artık Döner! | Sosis artık 2 numara! | Döner Ekmek çok satıyor

Aynı zamanda döner çeşitleri içine tavuk ve hindinin girmesi ile yarı yarıya daha ucuz hale geliyor. Bir çok döner ustası kendilerine göre sos yapıp lezzeti konuşturuyor adeta.

Almanya’da günde 2 milyon porsiyon Döner Kebap satılıyor. Bunların içinde İskender, Adana, Urfa, Beyti ve Köfte’de var. Piyasası ise 4 milyar avroyu geçiyor. Günlük ise 400 ton et, Döner’de kullanılıyor.

Dönerin bu kadar gelişmesinde Türklerin rolü var tabi.

Merkel’in parti grup toplantı şenliklerinde kesinlikle döner standı hep bulunuyor.

Almanya’da en çok tüketilen fast food artık Döner! | Sosis artık 2 numara! | Merkel döner kesiyor

İlk Döneri kim tanıttı Almanya’ya?

Bu konu hakkında bilgi veren yetkili kişi ise Avrupa Türk Döner İmalatçıları Derneği (ATDiD) sözcüsü Gürsel Ülber.

İkinci dünya savaşından sonra kayıp Almanya’nın ekonomisini canlandırmak adına Türkiye’den ve Avrupa’nın her kesiminden insan kapıları açtı. Türkiye’den giden  2 işçi Kadir Nurman ve Mehmet Aygün, 50 sene önce ilk döner ekmek satan kişiler olarak kayıtlarda geçiyor.

Avrupa Türk Döner İmalatçıları Derneği (ATDiD), Almanya’da 40 bin döner ve kebap satan restoran olduğunu söylüyor. Sadece Berlin’deki sayı 4 bini geçiyor.

Almanya’da en çok tüketilen fast food artık Döner! | Berlin’de bir döner restoran

Almanlar özellikle hafta sonları Döner yemek için sıraya bile giriyorlar. Çok sevilen ve tüketilen Döner için Alman öğrencileri Papa Turk adında döner sonrası ağızdaki kokuları alan içecek yapmışlar bile. Zencefil, maydanoz, nane ve limondan yapılan içeceğin kebap sonrası kokuyu aldığı söyleniyor.

50 yıldır tüketilen Döner, artık Almanların bir numaralı yiyeceği. Hamburger yada sosis gibi fast food’ları tercih etmiyorlar. Döner bir nevi Almanya ile Türkiye arasındaki kültürel bağın temsilcisi gibi görülüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ