23.01.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Van Gogh’un neden kulağı kesikti?

Van Gogh’un neden kulağı kesikti?

Van Gogh’un neden kulağı kesikti?

1853 ile 1890 yılları arasında yaşamış, Hollandalı ünlü bir ressam olan Vincent Willem Van Gogh, bir kulağının kesik olmasının arkasında yatan sır ile ilgili yeni bir duyum geldi. Sanatçının kulağının kendi kestiği biliniyor ama kesin olarak bilinmeyen şey Van Gogh Kulağını neden kesti?

Van Gogh’un resimleri, Sanat Dünyasında çok yüksek fiyatlar üzerinden alıcı buluyor. Önceleri bir sanat simsarlığı yapıp, sonrasında misyonerlik yapan Van Gogh, sonrasın da ressamlığa başlamış. Başlangıçta koyu ve kasvetli renklerle çalışan Van Gogh, Paris’te farklı düşüncelerle tanışmasıyla tarzını canlı renklelere doğru kaydırmış.

Van Gogh hayatının son 10 yılındaki yaptığı resimlerin sayısı, 900’ü suluboya/yağlıboya resmi , 1100’ü karakalem çalışması olmak üzere 2000’e yakındır. Ama en ilginç olarak görülen eserleri hayatının son 2 yılda yaptıklarıdır.

Van Gogh’un bir portresinde kulağı kesilmiş ve sarılmıştı. Şimdiye kadar sanat dünyasında 2 tür ihtimal söz konusuydu. Birinci ihtimal , 1888 yılında en yakın arkadaşı ressam Paul Gauguin ile kavga edip, Ruh Sağlığının giderek bozulması ve  sinirlenerek kendi kulağını kesti, ikinci ihtimal ise Paul Gauguin’in kavga ettiği esnada kendini korumak için yapmış olabilir. Her iki ihtimalde de Ruh Sağlığının bozuk olduğu, 1890 yılında 37 yaşında kendini göğsünden vurarak intihar etmesinden çok açık belli oluyor.

Van Gogh'un neden kulağı kesikti? | Van Gogh Tablosu

Van Gogh’un neden kulağı kesikti? | Van Gogh Tablosu

Yeni İhtimal Ortaya Atıldı

Araştırmacı yazar Martin Bailey, 2016 yılında çıkan yeni kitabı “Studio of the South” için yaptığı araştırma sonrası, Van Gogh kendi kulağını kesmiş ve bunun sebebi erkek kardeşi Theo’nun evlenecek olmasıydı. Bunu destekleyen kanıtları ise iki kardeşin arasında, yazılan mektuplar.

Martin Bailey, kulak kesme günü ile aynı günde Paul Gauguin ile kavga ettiğini doğruluyor ama bundan dolayı olmadığını söylüyor. Ruhsal yönden zaten problemli olan Van Gogh, maddi desteği sadece Theo’dan alıyordu. Theo’nun evlendikten sonra kopma endişesi onun böyle bir şey yapabileceğini gösteriyor.

1872’den itibaren aralarındaki kardeşliğin arkadaşlık boyutlarında olduğu mektuplarda görülmekte. Van Gogh’un, erkek kardeşi Theo’ya attığı mektup  600’ün üzerinde bulunmuş olup ; Theo’nun, Van Gogh’a gönderdiği sadece 40 mektup.

Van Gogh'un neden kulağı kesikti? | Van Gogh'un kendi Tablosu

Van Gogh’un neden kulağı kesikti? | Van Gogh’un kendi Tablosu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ