25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Sağlık Bakanlığı; Mobil Olan Yeşil Dedektör Uygulamasını Tanıttı!

Sağlık Bakanlığı; Mobil Olan Yeşil Dedektör Uygulamasını Tanıttı!

Sağlık Bakanlığı; Mobil Olan Yeşil Dedektör Uygulamasını Tanıttı!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dumansız hava sahası ihlallerinin bildirilmesi amacıyla, yetkililere Yeşil Dedektör isimli uygulamanın geliştirildiğini duyurdu.

Vatandaşların daha kolay yardımcı olabilmesi için dumansız hava sahası ihlallerinden hemen haberdar olabilmek adına yapılmış olan Yeşil Dedektör isimli uygulamayı geliştirdiklerini belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu sistemin Avustralya üzerinde de kullanıldığını ve gayet te başarılı olduğunu belirtti.

Bakan Akdağ, dumansız hava sahası kapsamının, üzeri açılıp kapanan alanların da gireceğini belirtti. Ve sözlerine devam etti. “Tente meselesi ile ilgili tedbirimizi almış durumdayız. Kapatılabilecek bir alan var ise oranın açık olması yasal olarak bir şeyi değiştirmiyor. Orası bize göre kapalıdır. Kapatılabilir ise burası da kapalı alandır. Yasada bir arıza yoktur, takipte arıza vardır. Bu valilerin görevidir. Yani bu işi takip etmek valilerin görevidir.” diyerek devam etti.

Ayrıca Bakan Akdağ, sigarayla mücadele ederken teknolojiden de en iyi şekilde yararlanacaklarını belirtti. Ve bu kapsamda da Yeşilay ile birlikte dumansız hava sahası ihlallerinin yetkililere bildirilmesi için Yeşil Dedektör adlı mobil uygulamayı geliştirdiklerini belirtti. Akdağ sözlerine “Kapalı mekanda sigara içildiğinde ne yapıyorsunuz? Alo 184’ü arayarak burada sigara içiliyor diyorsunuz. Alo 184, oraya en yakın denetleyiciye haber veriyor. Denetleyici oraya gidiyor. Ancak iş istediğimiz gibi yürümüyor. Bunun yerine Yeşil Dedektör uygulamasına girerek sistemimize konum bildiren bir uyarı ile yapılacak. Ve doğrudan oraya gidilecek. Burada vatandaşların duyarlılığı çok önemlidir. Vatandaşımız, içiliyor ben de sesimi çıkartmıyorum demeyecek, şikayet edecek” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Sizler de dumansız hava sahası kapsamında destek vermek istiyorsanız, Yeşil Dedektör uygulamasını telefonunuza kurmalısınız. Ve bu tip yasaklara sessiz kalmamalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ