DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Çocuklarda boy uzaması nasıl olmalı?

Çocuklarda boy uzaması nasıl olmalı?

Çocuklarda boy uzaması nasıl olmalı?

Çocuklarda Boy Uzama sorunlarının nedenlerinden önemli olanı büyüme hormonlarının yeterince çalışmamasıdır. Gelişen tıp’ta çocuklarda boy uzamamasının sorunu artık önceden tanı konulup, tedavi edilebilmekte.

Anne ve Babaya düşen en büyük görev, çocuk doğduğunda 50 cm boyunda olması ve 3 kilo 250 gr olması gereken seviyedir. Eğer bu değerler normal değilse çocuğun gelişimini izlemek gerekir. Aşağıda verdiğimiz Çocuklarda Boy Uzama Tablosu’na dikkat ediniz.

Normal değerlerde doğmayan her 4 çocuktan biri büyüme hormonu eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Eğer çocuk 3 yada 4 yaşına kadar normal seviyeyi yakalamazsa kısa boylu olarak devam eder. Önlem almak için hormon tedavisi alınmalıdır.

Çocuklarda boy uzaması nasıl olmalı? | Çocuklarda 0-6 yaş Boy Uzama Tablosu

Tedavi için Hastanelerin  Çocuk Endokrin Uzmanına götürmeniz yeterli. Büyüme Hormonu tedavisi pahalı bir tedavidir fakat Devlet tarafından SGK’lılar için destek uygulanmaktadır. Ayrıca hormon eksikliği görülen bu çocuklar yağ dokusunda da parçalanma gözükeceği için şişman sınıfına girebilir. Peki çocukların bu sorunu nasıl gözlenir?

Çocukların boy uzama sorunu nasıl hesaplanır?

Anne ve Baba olarak kontrollerde 3 yaşından sonra yılda 5 cm büyüyemiyorsa yada aldığınız pantolon yada tişört yada etek aynı bedende kalıyorsa şüphelenme zamanı gelmiş olabilir. Bunu aşağıdaki “Çocuklarda Boy Uzama Tablosu“na bakarak da anlayabilirsiniz. Anne ve Babanın kısa olması çocuğununda kısa olması anlamına gelmez bu toplumumuzda bilinen ne büyük yanlıştır.

Beslenme ve Boy uzaması arasında her zaman bir doğru orantı vardır. Sağlıklı Beslenerek günde 3 öğün yemek, besin piramidine uygun, junk food olmayan hazır gıda olmayacak şekilde olmalıdır. Özellikle Protein ağırlıklı bir beslenme seçilmeli ve  karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınılmalı ve çocuk böyle alışmalıdır.Hazır meyve suları ve asitli içecekler, çocuklarda kalsiyumun kemiklerde oturmasını engeller. Mümkün olduğunca sabah akşam 1 su bardağı süt içilmelidir.

Boy Kısalığı hem erkek hemde kızlarda görülür. Özellikle kızlarda ergenlik çağına girmeden tedavi edilmesi çok başarılı neticeler alınıyor. Erkekler bu konuda daha şanslı çünkü daha geç ergenliğe giriyorlar.

Çocuklarda Boy Uzama Tablodan Kontrol edilmeli!

Aşağıdaki tabloya bakın ve sorunlu bir durum varsa sağlık kuruluşuna başvurun.önce hormon testleri ve hormon eksikliği belirlenip, iğne tedavisine başlanıyor. Tıpkı şeker hastalarındaki insülin aşısı gibi sabah akşam koldan vuruluyor. Aksatılmaması gerekir.

Hangi yaşta başlamalı? Türkiye’de ve Dünyada bu problem genelde 10-11 yaşlarda algılanıyor. Aslında daha erken yaşlarda da başlanılabilir. Kemik yaşı ilerledikçe tedavinin tepkimesi de geç olur. Bu nedenden önleminizi almanızı öneririz.

Yapılan diğer hata ise çocuğu baskete göndermek kızları voleybola göndermek boy uzatır düşünceleri vardır. Büyüme hormonu eksik olan kişilerde bu iş böyle olmaz.

Aşağıdaki Tablo Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır.

Çocuklarda boy uzaması nasıl olmalı? | Çocuklarda Boy Uzama Tablosu

Çocuklarda Büyüme kıkırdakların kapanmasına kadar sürer. Kızlarda adet görme zamanı geldikten sonra 2 yada 3 yıl kadar. Adet döneminden 2-3 yıl sonra kızlarda büyüme kıkırdakları kapanır ve durur. Erkeklerde ise boy, en hızlı artış zamanı 13 yaşında olup 18 yaşına kadar hızlı bir şekilde atar.

Çocuklarda Büyüme Tedavisinde önemli olan kıkırdakların açık olması yani kemik yaşı dediğimiz olay, kemik yaşı geri ise başarı şansı fazladır. Yaş ilerledikçe kıkırdaklar kemikleşir.

Bize bu konuda verdiği destekten dolayı Çocuk Endokronoloji Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz’e teşekkür ederiz.

Çocuklarda okul döneminden ergenlik dönemine kadar sağlıklı olarak büyüme ölçümleri genel tablosu aşağıdaki gibidir. Tablosu yaş, kilo ve boy tanımlanmıştır.

Çocukların Gelişim TablosuAyrıca Gelgez Bilgi Deposuna Bakınız

YORUMLAR