21.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

BTK’dan Açıklama .tr Uzantılı Domainleri Herkes Alabilecek!

BTK’dan Açıklama .tr Uzantılı Domainleri Herkes Alabilecek!

BTK’dan Açıklama .tr Uzantılı Domainleri Herkes Alabilecek!

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın yapmış olduğu açıklamaya göre, bundan böyle com.tr, net.tr ya da org.tr gibi alan adları ilk gelen satın alır prensibi ile satılacak.

Aslında hepinizin bildiği gibi org, net ya da com gibi alan adlarına sahip olan domainleriniz için ek bir evrak ihtiyacı duymaksızın, eğer başkası sahip değilse belli bir ücret ödeyerek o alan adına sahip olabiliyordunuz. Buna istinaden .tr uzantılı alan adları için aynı işlem geçerli değildi. Bu tip alan adlarına sahip olmak için illa marka tescil sahibi olduğunuzu gösteren ya da kurum olduğunuzu kanıtlayan evraklar ile mümkün hale geliyordu. Bu sebeple tr uzantılı alan adlarını kurum ve kuruluşlar tahsis ediyorlardı.

Konu ile ilgili açıklama yapan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, belge ile tescil edilen tr uzantılı alan adlarının, bundan böyle ilk gelen alır prensibi ile satılacağını söyledi. Yani bu uygulama başladığında herkes com.tr, net.tr ve org.tr gibi alan adlarını satın alarak kullanıma sokabilecekler. Tescil işlemini evraksız bir şekilde yapan kullanıcılar yalnızca her zaman olduğu gibi belirli ücretleri ödeyecek ve alan adını temin edebilecek.

Yeni Uygulama Güvenlik Sorunlarını Beraberinde Getirebilir!

Ancak bu durumun birtakım güvenlik sorunları doğurabileceği biliniyor. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın söylediği uygulamaya geçildiğinde, evrakların gönderilmesiyle uzayan süreç ortadan kalkacak. Ve de alan adının tescillenmesi hususunda evrak karmaşaları yaşanmayacak. Ancak insanlar için bir güven problemi doğacak gibi görünüyor. Bunun sebebi ise tr uzantılı domainler evrak gösterilerek tescil edildiğinden, insanlar da resmi bir site olduğunu biliyor ve buna güveniyordu. Yeni uygulama ile birlikte tescil gerekmeden isteyen herkes tr uzantılı alan adlarına sahip olabilecekler. Bu bağlamda şunu da net bir şekilde söyleyebiliriz ki, bu uygulamayı kötüye kullanacak kişiler mutlaka vardır ve olacaktır.

Son olarak tehlikeli olabilecek kötü niyetli kişiler için illa ki bir önlem alınacaktır. Ve uygulama başladığında güvenli bir şekilde alan adları idare edilecektir. Ancak nasıl bir önlem alınacağını da ilerleyen günlerde ve uygulama başladığında hep birlikte göreceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ