21.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Arap dünyasında kadınlara özel Pembe Taksi hizmeti başladı!

Arap dünyasında kadınlara özel Pembe Taksi hizmeti başladı!

Arap dünyasında kadınlara özel Pembe Taksi hizmeti başladı!

“Pembe Taksi” renginden de anlaşılabileceği gibi kadınlara has bir taşıma yolu. Pembe Taksi işi ilk defa Ürdün’de başlayan şoförlerinin ve yolcularının kadın olduğu değişik bir iş haline geldi.

Taksiler ülkemiz dahil dünyanın her yerinde erkeklerin hakim olduğu bir iş kolu. Özellikle muhafazakar ülkelerde taksi işlerini hep erkekler yapmakta. Fakat Umman‘dan Nisrin Akoubeh adında bir kadın şöför bu mesleğin kriterlerini bozan 10 kadından biri.

Pembe Taksiler şu anda Umman’da 10 kadın şoför ile hizmet vermeye başladı. Dini kesim buna karşı çıkmasına rağmen kadınlar bu taksilere rağbet etmeye başladı.

Pembe Taksiler ile ilgili bilgi alınan kadın sürücü Nisrin Akoubeh, iş hakkında düşüncelerini ve her gün neler yaptığı hakkında bilgiler verdi. 3 çocuk annesi olan Nisrin Akoubeh, günde 10 saate yakın çalışıyor. Umman’da ortalama erkeklerin çalışma sürelerinden daha fazla.

Arap dünyasında kadınlara özel Pembe Taksi hizmeti başladı!

Nisrin Akoubeh, kadınların Arap dünyasında güçlü olduklarını ve erkeklerin tekelindeki işleri başarabileceklerini kanıtlamak istediğini söylüyor. Kadınlar araç sürmede serbestlik verilmesinden sonra neden şoförlük yapmasın diyerek bu işe başlamış.

Amman’ın  zorlu trafiğine çıkan Nisrin Akoubeh, otomobilinin yağını ve suyunu her gün rutin kontrol ediyor. Pembe gömlek ve lacivert kravat takmak zorunlu. Kendi aralarında aynı düşüncelere sahip 10 kadın ile bu işin ilk öncüleri olarak şimdiden tarihe geçmişler.

Pembe Taksi işinin fikir babası ise Eyd Ebu El Hac, yapılan işin toplum açısından önemini bahsediyor. Kadınların artık araç kullanmama baskısınından bir nevi kurtaracak bir uygulama olduğunu söylüyor.

Pembe Taksi‘lerin iş başlama tarihi ise bilerek 21 Mart’ta Anneler gününde başlamış.

Sadece Kadın müşterilere hizmet veriyorlar!

Müşterilerinin çoğu gece vardiyasına kalan hemşireler, akşamcı bayan üniversite öğrencileri, çocuklarını okula götüren yada alan anneler ve kocalarının erkek taksilere binmesini izin vermeyen kadınlar.

Aynı zamanda Suudi kadınlarında imdadına yetişen Pembe Taksiler, eşlerinin erkek taksilere binmesini izin vermeyen suudi kadınların devamlı müşterileri arasında.

Müşterilere sorulduğunda ise, kadın sürücülü taksilerde daha güvenli hissettiklerini söylüyorlar.

Muhafazakar Kesim Karşı Çıkıyor!

Kesimden bir çok kişi bu işe saygı duymuyor ve kabul etmiyor. Kadınların yapabilecekleri başka işler varken bu işleri yapmasına ise sinirliler. Aslında bakıldığında, İslam gözüyle değil Aşiret mantığı ile baktıkları aşikar.

Düşüncesini paylaşan 50 yaşındaki bir devlet memuru olan Muhammed El Ahmed, Doğu kültürlerinde Aşiret mantığı ile yaşayan toplumlarda kadınların böyle işlerde gözükmesinin kötü göründüğünü söyleyenlerden sadece biri.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ