19.06.2018 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Uzun süre çalışmanın insan beynine verdiği zararlar nelerdir?

Uzun süre çalışmanın insan beynine verdiği zararlar nelerdir?

Uzun süre çalışmanın insan beynine verdiği zararlar nelerdir?

Emeklilik yaşının gittikçe uzadığı bu zamanlarda, fazla çalışmanın beyne verdiği zararın hiç çalışmayan kişilerden daha zarar gördüğü araştırması yapıldı.

Avusturalya’da yapılan bu araştırma çalışanların nasıl bir psikoloji yaşadıklarını ve beynin buna nasıl tepki verdiği hakkında ipuçları da veriyor. Araştırmaya geçmeden önce, bir de o ülkenin ekonomik değerlerini göz önünde bulundurulduğunda, dar ekonomi yaşayan ülke çalışanlarının durumu daha da kötü olabilir.

Araştırma özellikle 40 yaş ve üzeri 3 bin erkek 3 bin 500 kadın olmak üzere 6 bin 500 kişi üzerinde denendi. Temel olarak araştırmaya katılan kişilerin alışkanlıkları ve beyin testleri baz alınarak bir rapor çıkartıldı.

Araştırmaya katılan kişilerin bazıları tam bazıları da yarı zamanlı çalışan kişilerdi. Tüm kişilere listedeki kelimeleri yüksek sesle bağırmaları, diğer taraftan geriye doğru elde sayı listesini söylemeleri, bunları yaparken de bağırdıkları kelimeler ile sayıları birlikte okumaları istendi. Amaç katılan kişiyi psikolojik baskıya alıp, dayanıklılığını ölçmekti.

Yarı zamanlı çalışan dediğimizde yani haftada 25 saat ortalama 3 iş gününe denk geliyor. Tam zamanlı çalışanlar genelde haftada 45 saat çalışırlar.

Uzun süre çalışmanın insan beynine verdiği zararlar nelerdir? | Erken Beyin yaşlanması, fazla çalışmak ile oluşuyor

Tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak çalışan kişilere bakıldığında ilginç bir farklılık görüldü. Yarı zamanlı çalışanların beyni devamlı canlı, iş stresinden uzak, bitkinlik olmadan rahat oldukları görüldü.

Avustralya’daki  Melbourne şehrinin Uygulamalı Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından açıklanan sonuçlara göre, özellikle 40 yaşından sonra tam zamanlı çalışmak, iş yorgunluğunun getirdiği stres ile birleştiğinde, algı bozukluğu ve beyin fonksiyonlarında düşme, sinir sisteminde tahribatlar oluştuğu belirlendi.

Araştırmaya katılan diğer devlet üniversitesi, Keio Üniversitesi’nden Ekonomi Profesörü Colin McKensie ise uzun süre çalışanların, hiç çalışmayanlara göre beyinlerinin daha çok zarar gördüğünü söylüyor.

Uzun süre çalışmanın insan beynine verdiği zararlar nelerdir? | Uzun mesailer yıllar sonra bazı sağlık sorunlarını önünüze getirebilir


Yaş sınırı olmadan başka bir test İsveç’te yapıldı

Buna benzer bir başka deneme ise İsveç’te yapıldı. Bir huzurevinde çalışanları herhangi bir ücret kesilmeyeceği garanti altına alınarak, kısa iş zamanı test edildi. Günlük çalışma saati 8 saat iken 6 saate düşürüldü. Sonuçlar şaşırtıcıydı.

Hemşireler ve bakıcıların çalışma şevki artmış, yaşlılara karşı daha olumlu ve etkili yaklaşım, sürenin kısalması ile stres yarı yarıya düşmüş. Stresin düşmesi ile kişiler kendilerini daha bir enerjik ve mutlu olduğunun farkı görülmüş. Fakat diğer taraftan İş verenin stresi artmış. Çünkü günlük kesilen 2 saatin tüm personel açığını kapatmak için 14 yeni personel işe almış.

Fakat iş yerinin kalitesi arttığı için, iş potansiyelinin de artacağını düşünen, yöneticiler verdikleri karardan geri dönmeyecekleri ve devam edecekleri bildirildi.

Buna benzer bir başka gelişme ise Almanya’nın Göteborg şehrindeki  Toyota Otomobil üretim tesislerine iş yapan, internet üzerinden bakım satan Brath ve tesis için uygulama yazılımı yapan Filimundus adlı şirketler işçilerinin saatlerini günlük 6 saate indirdi. Her iki şirket ciddi bir kazanım yaşadı. İşlerdeki hataları düşürüp, performansları arttı. Öyle ki iş yaptıkları Toyota tesis müdürü, İngiliz gazetesi The Guardian’a yaptığı söyleşide, karlarının yüzde 25 arttığını söyledi.

Aslında iş zamanının kısaltılması, işlerin daha çok uzaması ve erteleneceği anlamına gelmiyor. Açıkcası yapılan tüm örneklerde her gün 2 saat düşmesi, iş verene zarar değil kar getiriyor. Çünkü hem şirket performansı artıyor hem de müşteri memnuniyeti. Haliyle Satın Alma  strateji eğitimlerinde söylenen şudur; Memnun müşteri her zaman 10 müşteri daha getirir.

Uzun süre çalışmanın insan beynine verdiği zararlar nelerdir? | Fazla çalışmak stresi arttırır


İşsizliğe çözüm olabilir mi?

Diğer taraftan buna katılmayan Güney Koreli bir araştırma şirketi, eğer haftalık çalışma saati 45’den 40’a düşürülürse yaşanan iş kaybının iş kaybını arttırdığını, personele mutluluk getirmeyeceğini söylüyor.

Haftalık çalışma saatlerine bakıldığında dünyada en çok çalışan, yıllık toplam saatlerine göre ilk sırada 2287 saat ile Singapur, 2193 ile de 2. sırada Güney Kore bulunmakta.

Dilerseniz size diğer ülkelerin yıllık çalışma saatleri toplamını da paylaşalım. Cumartesi günleri çalışma yok ve yapılan ekstra çalışma dahil olmadan standart veriler;

 1. Almanya: 1.406
 2. Norveç: 1.421
 3. Fransa: 1.476
 4. İngiltere: 1.650
 5. İspanya: 1.685
 6. ABD: 1.704
 7. Japonya: 1.706
 8. Kanada: 1.708
 9. Brezilya: 1.841

Yapılan araştırmalar sonucunda, Haftalık iş saatleri 25 yada 30 saate inmesi, çalışan tarafından memnunlukla karşılanıyor.

Uzmanlar haftalık iş saati düşürmesi, işe göre değişebileceğini söylüyor. İş saatleri azaltılıp, eksik kalan işlere da ek işçi almak, istihdam açısından bir çözüm olabilir. Hem çalışan mutlu olur, hemde işsizlik oranları düşmesi sağlanabilir.Ayrıca Bakınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  BİR YORUM YAZ