21.06.2018 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Çok Çalışmaktan Yorulanlar Ne Yapmalıdır?

Çok Çalışmaktan Yorulanlar Ne Yapmalıdır?

Çok Çalışmaktan Yorulanlar Ne Yapmalıdır?

İş hayatınızda zaman zaman fazla çalışmaktan çok yorulduğunuzu ve mutsuz olduğunuzu hissedebilirsiniz. Malesef bu durum iş yerlerinde çok yaygın bir hale gelmiş durumdadır.

Günlük yaşantımızda artık işler daha hızlı yürümektedir. Sizin de kontrolü ele geçirmeniz ve kendinizi yıpranmış ve baskı altında hissetmemek için yapmanız gerekenler var. Adeta çalışmaktan bezmek gibi. Bu konular için Linkedin sosyal iletişim ağındaki kişilere sorulmuş. Koçluk ve liderlik konularında uzman olan Scott Eblin bu konuda insanlara bazı tavsiyelerde bulunuyor. Öncelikle anın baskısını fark ederek olayların üstesinden gelebilmek. Sadece bulunduğunuz anı yaşarsanız, geleceğe bakarak plan yapıp hedeflerinizin peşinden koşamazsınız. Düzenli yaptığınız işlerdeki alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz.

Örneğin, toplantıyı yapmak, raporu yazmak ya da e-postayı cevaplamanın gerçekten gerekli olup olmadığını sorgulamalıyız. Bazen işlerimizi sadece alışkanlığa dönüştüğünden dolayı yaparız. Gerekli olmayan işlerinizi kesinlikle elemeniz gerekmektedir. Bundan artan zamanınızı da daha verimli şekilde değerlendirebilirsiniz. Burada yapmanız gereken o ay, o hafta ya da o gün içerisindeki en önemli gördüğünüz işlerinize öncelik vermek olacaktır. Hem işiniz hem de hayatınız için önemli olan işleri erteleyerek önemsiz olanlar ile ilgilenmeniz oldukça yanlış bir davranış olacaktır.

Yoğun İş Temposundan Kurtularak Rahatlamanın Yolları

Yapmanız gereken bir diğer önemli hareket ise, kendimize düşünmek için zaman tanımak olacaktır. Araştırmalar yaparken ya da önemli kararlar alırken gerekli ve ilgili verileri inceledikten sonra, kısa süreli yürüyüşe çıkmak ve egzersiz yapmak, kontrolünden beyinden çıkarak bedene geçişini sağlayacaktır. Başka bir konu ile ilgilenip yeniden asıl konuya dönmenizin yaratıcılık için önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Kendinizi rahatlatacağınız en önemli etken ise 7/24 çalışmamaktır. İşinizi bitirin ancak ailenizle de zaman geçirin. Telefonlarınıza iş için cevap vermemek üzere zamanlar belirlemelisiniz. Bunların iş çevreniz tarafından da bilinmesine önem göstermelisiniz. Unutmayalım ki, siz kendi zamanınıza değer vermezsiniz, başkaları zaten vermeyecektir. Çalışma saatlerinizi kesinlikle sınırlandırmalısınız.

Vücudunuza iyi bakmalısınız. Yiyip içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Ruhsal, fiziksel ve duygusal ihtiyacınıza cevap verebilecek olan gıdaları tüketmelisiniz. Hayatınız için anlamlı ilişkiler kurmalısınız. Mutlu olmanın bir diğer yolu da minnettar olmaktır. Siz minnettar olursanız hem kendi yaşamınız hem de çevrenizdekiler için pozitif bir etki oluşturmuş olursunuz.

Son olarak yukarıdaki bütün bu kuralları uygularsanız, inanın zorlukları da kolayca aşabileceksiniz. Aynı oranda da stresinizin azaldığını göreceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    BİR YORUM YAZ