GelGez https://www.gelgez.net Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi Fri, 16 Mar 2018 09:18:44 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.4 Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? https://www.gelgez.net/teknoloji-neden-onemlidir-nasil-kullanilmali/ https://www.gelgez.net/teknoloji-neden-onemlidir-nasil-kullanilmali/#respond Thu, 15 Mar 2018 18:35:16 +0000 https://www.gelgez.net/?p=14025 GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

İnsanoğlunun her gününü esir alan teknolojiden kopmak neredeyse imkansızdır. Zararlarını düşünmeden önce, sinir olmadan faydalarını kullanmaya devam ediyoruz. Tabi ki her şeyin olduğu gibi teknolojinin de fayda ve zararları mevcuttur. Bu yazımızda Teknoloji Aslında Nedir? İnsanlara ve Çevreye Olan Fayda ve Zararları Nelerdir? Teknolojinin de fazla kullanımı zararlı mıdır? Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? […]

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

İnsanoğlunun her gününü esir alan teknolojiden kopmak neredeyse imkansızdır. Zararlarını düşünmeden önce, sinir olmadan faydalarını kullanmaya devam ediyoruz. Tabi ki her şeyin olduğu gibi teknolojinin de fayda ve zararları mevcuttur. Bu yazımızda Teknoloji Aslında Nedir? İnsanlara ve Çevreye Olan Fayda ve Zararları Nelerdir? Teknolojinin de fazla kullanımı zararlı mıdır? Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? Teknolojiyi kullanmanın yararları nelerdir? Teknoloji nedir? Tanımı nasıl yapılır? sorularının cevabını vermeye çalışacağız.


Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır?

Teknolojinin önemi daha iyi anlaşılması için sizlere önce bize sağladığı yararlar hakkında bilgilerle başlayalım. Teknolojinin günlük hayatı kolaylaştırmak açısından sayısızca faydaları vardır. Geçen son yüzyıllarda teknoloji sayesinde insanoğlunun neler kazandığını, bir çok faydalarının olduğundan bahsetmek yetersiz kalacaktır. Yalnızca bilgisayar ve televizyonun yararları dahi, günlük yaşamdaki faydalarını özetlemeye yetmez. Doğrudan ve dolaylı olarak insanlara binlerce faydasından bahsetmek mümkündür. Teknolojinin faydalarından bazıları ise şunlardır;

Bilgi alışverişi teknoloji sayesinde üst düzeyde kolaylaştı. Dünyanın bir ucundan bir ucuna haberleşme ve dünyanın öteki ucunda gerçekleşen olaylardan anında haber olmak. Hayattaki zorlukları kolaylaştırdı , bir çok şeyi pratikleştirdi. Neredeyse bütün insanlar gibi evden alışveriş yapmak mümkün hale geldi. Kilometrelerce uzaklıktaki bir olayı veya haber anında canlı olarak izlenebilir. Çok kısa bir süre içerisinde herhangi bir apartmanın 10. katına çıkılabilir.

Günümüz teknolojisi ile birlikte tıp sektörü de neredeyse her alanda teknolojiye bağımlıdır. Bunlara en başta verilecek örnek ise tahliller, DNA analizleri, ameliyatlar gibi tıp tedavileri olarak gösterilebilir. Sonu ölümle biten birçok hastalığın tedavileri teknoloji sayesinde bulunmuştur. Teknolojinin günlük hayata en büyük etkisi ise ulaşım sektörüdür. Kara, hava ve deniz ulaşımında insanoğlunun kullandığı her araç birer teknoloji ürünüdür.

Bu ulaşım araçları sayesinde günlerce süren yollar bir kaç saat gibi kısa sürelerde gerçekleşmektedir. Küresel ekonomi başta olmak sureti ile ülke ekonomilerinin gelişmesine, endüstri ve eğlence sektörleri vb. yükselmesine ve gelişmesine yol açtı. Günlük hayatta kullanılan asansörler, küçük ev aletleri ve daha fazlası teknolojik cihazlar, zamandan tasarruf ve daha verimli kullanışlı hizmetler sağlamaktadır.

Hatta eğitim alanında bile teknolojinin etkisi vardır. Mesela; öğrenciler yakın olmayan bölgelerden okula gidebilirler, okulun ders kitapları veya test kitapları teknoloji sayesinde basılır. Yayın ve basın sektörlerinin kullandığı teknolojik cihazlar, kısa zamanlarda binlerce baskının basılmasına olanak sağlar. Medya sektörleri, teknoloji sayesinde iletişim kurabilir ve haber ulaştırabilir. Fotoğraf makineleri, kameralar, uydu sistemleri ve ses kayıt cihazları teknoloji aracılığı ile yapılır. Suç işleyen kişilerin yakalanması için bile teknoloji kullanılır. Bu nedenden kullanılan güvenlik kameraları takip sistemleri, alarmlar ve telsizler teknolojinin birer ürünüdür.

Televizyon zaten teknolojinin eseridir. Bununla birlikte reklam, eğlence ve müzik sektörü de tamamen teknolojiye bağımlıdır. Şarkıcıların yaptıkları albümleri piyasaya çıkarması, tiyatro oynanabilmesi, sinema sektörünün tamamı, bununla beraber tabi ki reklam filmleri ve klip çekimleri, yapılacak yayınlar ve konserlerin tamamı için teknoloji kullanılmaktadır.

Sanayi ve endüstri de teknoloji aracılığıyla kısa bir süre içerisinde üretim, bakım, montaj ve onarım yapılabilmektedir. Dikkat etmişsinizdir. Yapılmış olan son model otomobil markaları, sesin hızından daha sesli uçakların yapımı, hızlı tenler, hava araçları, yatlar ve sayamadığımız daha nicesi teknoloji sayesinde gelişen, ve aynı zamanda üretilen araçlardır. Teknolojiden faydalanarak üretilen bu araçlar da insanların hizmetine sunulmaktadır.

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Hayatın her anı teknoloji olmadan geçmiyor

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Hayatın her anı teknoloji olmadan geçmiyor


Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin günlük yaşama faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Teknolojinin zararları belki de faydalarından daha çoktur. Bu konuda ise izafi bir durum söz konusudur. Bu da demek oluyor ki teknolojinin yol açtığı sorunlar, yine teknoloji ile çözülebiliyor.

Bilindiği üzere her ülke teknolojisine güvenerek savaşırlar. Kitle imha silahları, atom bombaları, füzeler, nükleer ve biyolojik silahlar, savaş uçakları teknoloji sayesinde üretilip geliştirilir. İnsanlar teknoloji yüzünden hantallaşır hareketsizleşir kısacası tembelleşir. Günlük yaşam için en önemli zarar da aslında budur.

Tüketimi artıran teknoloji, küreseldeki yer altı ve yer üstü kaynakları tükenme noktalarına getirmiştir. Neredeyse bütün teknolojik ürünlere binlerce, milyarca para harcanmaktadır. Çevre sorunlarının başında küresel ısınma teknoloji ile bağlantısı faktörler gelir. Örneğin; bir fabrikanın kullandığı teknolojik cihazların atıkları bile çevreye zarar verebilir.

Nükleer santraller de birer teknoloji ürünüdür. Nükleer teknoloji çevreye kalıcı zararlar verir.
Teknolojinin bazı uygulamaları, toplumda kurallara uygun bir şekilde, kültürel ve ahlaki problemleri doğmasına yol açtı. Bazı değerleri ise olumsuz yönde etkiledi, hatta bazı değerleri ise yok etti.

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Teknoloji geliştikçe dünya yaşanmaz bir hale geleceği düşünülüyor

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Teknoloji geliştikçe dünya yaşanmaz bir hale geleceği düşünülüyor

İnternette paylaşılan bir fotoğraf veya bilgi hiçbir şekilde internetten silinmesi mümkün değildir. Hatta internet üzerinde paylaşılan her şey insanların zararına kullanılmaya başlandı. Makineler ise insan gücünün yerlerini aldı.
Bu nedenle işsizlik, istihdam, hantallaşma gibi sorunlar meydana geldi. Makinelerin verimliliği insanların verimliliği ile kıyaslanmaya başlandı. Teknolojinin insan sağlığına olumsuz etkileri çeşitli hastalıklara yol açtı. Bugün günümüzde artık teknoloji bağımlılığı problemi ile ilgili klinikler kurumlar açılmaktadır. Teknoloji demek bir yandan da elektrik demektir. Teknolojinin kullanıldığı her cihaz elektrik ile çalışır.

Bu nedenle teknolojik cihazların yaydığı elektromanyetik dalgaların, beyin nöronları başta olmak üzere vücudun elektromanyetik alanları üzerinde olumsuz etkileri vardır. Günümüzde her yerde bulunan teknolojik cihazlar elektromanyetik dalgalar ve radyasyon dalgaları na maruz kalma riskini arttırır. İnsanları hantallaştırır, sanallaştırır, sosyalleşmelerini engeller ve iletişimi yani yüz yüze iletişimi azaltır.

Teknolojinin ürünleri, bilgisayar oyunları, bir çok insanın hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle yeni nesi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Depresyon, uykusuzluk, stres ve unutkanlık gibi hastalıklara yol açar.

Sonuç olarak şunu söylemek oldukça yerinde olacaktır. Öncelikle teknoloji artık gerçekten bir ihtiyaç durumuna gelmiştir. Elbette teknolojiyi sonuna kadar ve iyi emellerimiz için kullanmalıyız. Zaten yeniliklere açık olmadan ve ayak uyduramadan bir yerlere gelmek te mümkün değildir. Ancak hiçbir şeyi alışkanlık haline getirmemeliyiz.

Evde, okulda ya da iş yerinizde çalışırken bile ortamdaki Wi-Fi ve elektronik aletlerden, en çok ta akıllı telefonlarınızdan radyasyon aldığınızı unutmayınız. Bu sebeple düzenli olarak elektronik alet kullanımına ara verilmelidir. Ara vererek çalışmak hem vücudunuza, hem de ruhunuza iyi gelecektir.

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Saç bakımında bile akıllı fırçalar kullanılarak saçların dökülme oranları hesaplanabiliyor

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Saç bakımında bile akıllı fırçalar kullanılarak saçların dökülme oranları hesaplanabiliyor


Teknolojinin Tanımı Ve Önemi | Teknoloji nedir?

Teknolojinin Tanımı;

Sanayi alanlarında bilgi ve gücü birleştirmek amacı güden, hem denetleme yapacak olan, hem işleme yapacak, hem iletme gibi amaçlar doğrultusunda kullanılacak olan makinelerin, ya da araç gereçlerin, ya da aygıtların ve yöntemlerin tümünü barındıran uygulama topluluğuna teknoloji denilmektedir. Doğal kaynakların kullanılması ile kullanılmaya başlayan teknoloji, genel neticede insanoğlunun ihtiyaçları doğrultusu ile doğmuştur.

İnsanoğlunun her ihtiyacı, farklı teknolojilerin gelişmelerine yol açmıştır. Örneğin tekerleğin icadı, teknolojik bir devrim olayıdır. Matbaa ve telefonun icadı adeta insanlığın kaderlerini değiştirmiştir. Teknolojinin en önemli olaylarından birisi de 1990‘lı yılların ikinci yarısında meydana gelen cep telefonları olmadan nasıl yaşanabiliyordu?
İnternet de aynı dönemlerde insanoğlunun hayatında yerini aldı ve her konuda çığır açtı. İnternet insanoğlunun hayatına girdikten sonra internetsiz geçen günlerin önemini daha iyi fark ettiler.

Hatta daha da geriye gidilirse Edison‘un elektriği icat etmesi, teknolojik açıdan dönüm noktalarından birisidir. Mesela elektriksiz kalınca önemi daha da fazla anlaşılıyor. Elektrik olmadan hiçbir cihaz çalışmadığı için önemi daha çok anlaşılıyor. Günlük hayatta kullanılan teknolojik cihazları eğer ki bir kaç gün kullanılmaz ise önemi daha fazla anlaşılır. Her şeyden öte artık ülkelerin gelişmişlik düzeyi, alt yapıları, sosyal yapıları, askeri harcamaları teknolojik gelişmelere göre belirlenmektedir.

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | bebeklerin ateşlerini ölçmek için kullanılan cihazlar yerine akıllı ısı ölçer bantları geldi

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Bebeklerin ateşlerini ölçmek için kullanılan cihazlar yerine akıllı ısı ölçer bantları geldiAyrıca Bakınız

 1. Teknoloji ile insan hayatına giren yenilikler nelerdir? Teknoloji zararlı mı?
 2. Teknoloji Nedir? Teknolojinin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?
 3. Hayatımızı Kolaylaştıran Teknolojiler Nelerdir? Teknolojinin Yaşama Etkisi
 4. Teknoloji nasıl oluşmuştur? Teknolojinin ilerlemesinin önemi nedir?

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gelgez.net/teknoloji-neden-onemlidir-nasil-kullanilmali/feed/ 0
İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? https://www.gelgez.net/ilk-hastalik-ne-zaman-ortaya-cikti/ https://www.gelgez.net/ilk-hastalik-ne-zaman-ortaya-cikti/#respond Wed, 14 Mar 2018 21:29:40 +0000 https://www.gelgez.net/?p=13995 GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Dünyayı kasıp kavuran bir çok salgın hastalık şimdiye kadar tahminen milyonlardan fazla kişinin ölümüne neden olmuştur. Peki hiç daha önce salgın hastalıklara neden olan virüslerin nasıl insana bulaştığını biliyor musunuz? Hayvanlardaki virüslerin nasıl insanlara bulaşıp, toplu ölümler hastalıkların tarihçesini bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? Hastalıkların tarihçesi nedir? […]

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Dünyayı kasıp kavuran bir çok salgın hastalık şimdiye kadar tahminen milyonlardan fazla kişinin ölümüne neden olmuştur. Peki hiç daha önce salgın hastalıklara neden olan virüslerin nasıl insana bulaştığını biliyor musunuz? Hayvanlardaki virüslerin nasıl insanlara bulaşıp, toplu ölümler hastalıkların tarihçesini bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? Hastalıkların tarihçesi nedir? Sömürgecilik hastalıkları nasıl arttırdı? Avrupa’da toplu ölümlere neden olan ölümcül virüsler ve hastalıklar nelerdir? Afrika ve Amerika yerlilerinden Avrupa’ya hangi hastalıklar bulaştı? Sanayi devrimi ile zengin ve fakir hastalıkları nasıl ayrıldı? Hayvanlardan insanlara hastalıklar nasıl bulaştı? sorularının cevabını ayrıntısı ile bulabileceksiniz.


İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu?

Hastalıklar ile Hekimler arasındaki bitmeyen savaşın nerede başladığı söylenebilir ama ne zaman biteceği ile ilgili bir şey söylemek imkansız. Tıp tarihi sonu zaferle biten basit bir hikaye olmaktan çok uzak. Pandora’nın kutusu ve tüm dinlerde “düşüş” (cennetten kovulma) hikayelerinde de sezdirildiği gibi, veba ve ölümcül salgın hastalıklar, üstesinden gelinebileceğini umut ettiğimiz kaçınılmaz doğal afetlerin ötesindedir: Bunlar daha çok insanlığın yarattığı şeylerdir. Salgın hastalıklar toplumla birlikte ortaya çıkmıştır; hastalık onun karşısında duran tıp kadar toplumun bir ürünüdür ve öyle olmayı sürdürecektir. Uygarlık beraberinde yalnızca hoşnutsuzlukları değil hastalıkları da getirir.

Önce dilerseniz insanlık tarihine bilim eşliğinde bir gezintiye gidelim. Sonrasında hastalıkların tarihçesi kendiliğinden devam edecektir.

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | İnsanın değişimi

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | İnsanın değişimi


İlk insanlar hasta oluyorlar mıydı?

Antropologlar, beş milyon yıl kadar önce Afrika’nın ilk maymuna beneyen adama, çıkık alınlı, koca çeneli Austrnlopitlıecine’e tanık olduğunu söylüyorlar. Üç milyon yıl içinde ise ateş yakmayı, taş alet ler yapmayı ve (sonunda) konuşmayı öğrenen büyük beyinli, dik yürüyen atamız Homo erectus ortaya çıkmışu. Bu hepçil, bir milyon yıl kadar önce Asya ve Avrupa’ya yayıldı. Yaklaşık Milattan Önce 150 binli yıllarda ise doğrudan ondan türeyen Homo sapiens ortaya çıktı.

Haşin ve tehlikeli bir ortamla çevrili avcı-toplayıcıların, bu paleolitik öncüllerimizin hayatları kısaydı ama daha sonraki toplumları yok edecek kadar tehlikeli salgın hastalıkları yoktu. Kalahari’deki Buşmanlar gibi küçük ve dağınık gruplar halinde yaşıyorlardı. Onlar büyük bir ihtimalle çiçek, kızamık, grip gibi salgın hastalıklara tutulmuyordu. Çünkü tıbbi olarak bu hastalıklardan sorumlu mikroorganizmalar onlara hassas olan insan rezervlerine olanak tanıyan yüksek nüfus yoğunluklarına ihtiyaç duyar. Ayrıca bu izole edilmiş gibi avcı-toplayıcı­lar bir yerde su kaynaklarını kirletecek veya hastalık yayan böcekleri cezbeden pislikleri biriktirecek kadar uzun süre kalmıyorlardı. Her şeyden önce, insanlık tarihinde hem iyi hem kötü bir rol oynayan evcil hayvanlara da sahip değillerdi.

Evcil hayvanlar uygarlığın ortaya çıkışını mümkün kılmışlar ama aynı zamanda sü­rekli ve çoğunlukla yıkıcı bir hastalık kaynağı olduklarını da kanıtlamışlardı.


İnsanlar dünyayı sömürmeye başladıktan sonra patojenlerde insanları sömürmeye başladı

İnsanlar dünyayı sömürgeleştirirken kendileri de patojenlerin sömürgeleri haline geldi. Bu patojenler parazit kurtlar ve böcekler (helmintler, pireler, keneler, eklembacaklılar) ile bakteri, virüs, protozoan gibi son derece hızlı üreme oranları konakçıda ciddi hastalıklara yol açan, ama genellikle hayatta kalan kişide tekrar enfeksiyona karşı bir bağışıklık oluşumunu harekete geçiren mikroorganizmalardan oluşmaktaydı. Bu mikroskobik düşmanlar evrimsel hayatta kalma mücadelesinde insanlarla iç içe geçtiler; ama bu, nihai kazananlar ve kaybedenlerdense huzursuz bir ortak yaşam temelinde süren bir mücadeleydi.

İnsan ırkı sayıları arttıkça hayatın başladığı yer olarak zannedilen Afrika kıtasının  dışına göç etti, önce Asya ve güney Avrupa’nın ılıman bölgelerine, sonra daha kuzeye doğru. Bu göçebelik son buzul çağına (Pleistosen), yaklaşık M.Ö 12 bin ile 10 bin yıl öncesine kadar sürmüştür.

Av kaynakları ve av hayvanlarının zengin olduğu, el değmemiş toprakların azalmasıyla, nüfusun çoğalıp, açlık gelinmesi başladıktan sonra toprağı işlemek zorunda kalındı. Başka bir alternatif yoktu, ya üretecek veya yok olacaklardı. Kıtlıkla karşı karşıya kalan insanlar deneye yanıla doğal kaynakları işlemeyi ve kendi yiyeceklerini kendileri üretmeyi öğrendiler. Yabani otları ıslah etmeye (buğday, arpa, pirinç, darı vb. tahıllara dönüştürmeye), köpekleri, sığırları, koyunları, keçileri, domuzları, atları ve kümes hayvanlarını kontrol altına almaya başladılar. Böylece bu Buzul Çağı avcıları birkaç bin yıl içinde, gelişmemiş komşularına hükmedebilen göçebe çoban ve toprak işleyicileri haline geldi. İnsanlık ilk hayatta kalma sınavını geçti.

Hayvancılık ve sistemli tarım sayesinde gelişen yerleşik yaşam nüfusun giderek artmasını sağladı. Ormandaki ağaçları kesmek, mahsulleri toplamak ve yemek yapmak, hepsi emek yoğun eylemlerdi, dolayısıyla daha fazla ele ihtiyaç duyuyordu (ki bu işlere elverenler de bunun karşılığında beslenebiliyordu). Bu gelişmeler zaman içinde reisleri, kanunları ve sosyal hiyerarşileri olan, daha sonra mahkeme binaları ile memurları olacak olan daha örgütlü ve daha kalıcı toplulukların (köy, kasaba, kent) oluşmasını sağladı. Diğer meslek ve statülerin yanı sıra uzman şifacılar ortaya çıktı. Fakat insanlığı bekleyen asıl tehlike yavaş yavaş kendini göstermeye başlayacaktı.

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Av kaynakları azalınca topraktan mahsül elde etmeyi başaran insanoğlu daha çok çoğaldı

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Av kaynakları azalınca topraktan mahsül elde etmeyi başaran insanoğlu daha çok çoğaldı


Salgın hastalıklar başlıyor!

Önceleri yalnızca hayvanlarda görülen patojenler uzun ve karmaşık evrimsel süreçler sonucunda insanlara geçti. Hayvansal hastalıklar tür barajını aştı ve mutasyona uğrayarak insana özgü hastalıklara dönüştü. Tarihsel süreçte bu tür Darwinci adaptasyonlar insanların günümüzde köpeklerle altmıştan fazla, sığır, koyun, keçi, domuz, at ve kümes hayvanlarıyla biraz daha az mikro organik hastalık paylaştığı bir duruma gelinmesine neden oldu.

Neolitik dönemde sığırlar insan patojen havuzuna tüberküloz, çiçek virüsü ve diğer virüsleri kattı. Domuzlar ile ördekler insanlara grip bulaştırırken, atlardan gelen rinovirüsleri, yani bildiğimiz soğuk algınlı­ğını taşıdılar. Kızamık, sığır vebasının ve köpeklerde gençlik hastalığının insana geçmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Günümüzdeki BSE/CJD krizi bu tür gelişmelere yakın tarihli bir örnektir: Büyükbaş çiftlik hayvanlarında görülen süngerimsi ensefalopati, insanlardaki Creutzfeldt-Jakob hastalığının kaynağıdır.

Açgözlüce ve dikkatsizce yapılan tarımsal uygulamalar hayvanlardan insanlara yeni hastalıkların geçişini hızlandıracaktır.

İnsanlar başka açılardan da zayıf olduklarını kanıtladılar. Çiftlik hayvanları, evcil hayvanların dışkılarındaki salmonella bakterisi içme suyu ile karışıp çocuk felci, kolera, tifo, hepatit, boğmaca ve difterinin yayılmasına neden oldu. Yiyecek ambarlarını bakteri, toksik mantar, kemirgen dışkıları ve böcekler istila etti. Kı­sacası, yerleşimler hastalıkların da yerleşmesine neden oldu. Bu arada parazit kurtlar insan vücudunda sürekli ikamet etmeye başladı. Diyareye ve zafiyete neden olan Ascaris adlı yuvarlak parazit kurdu muhtemelen domuz bağırsak solucanından insana geçip evrildi. Kurt benzeri diğer hemintler (metrelerce uzunluktaki kancalıkurt ve tropik bölgelerde görülen nehir körlüğü ve fil hastalığına neden olan filaryal kurtlar gibi) insanların bağırsaklarını ele geçirdi. Sulamaya bağlı tarımın yapıldığı yerlerde (Mezopotamya, Mısır, Hindistan ve Çin’in güneyindeki büyük nehirlerin çevresinde) ciddi hastalıklar salgın haline geldi. Su birikintili otlaklar çıplak ayaklı işçilerin kan dolaşımına giren ve içlerinde bilharziyaya veya diğer adıyla şistozomiyaza (“şiş karın” hastalığı) neden olan kan paraziti Şistozoma dahil çeşitli parazitler barındırır.

Daimi yerleşim böcek, mikrop ve parazitlere altın fırsatlar sunmaktaydı. Ayrıca tarım, darı gibi protein, vitamin ve mineralce fakir nişastalı monokültürlere aşırı derecede bel bağlanmasına neden olmuştu. Gelişimi engellenmiş kişiler hastalıklara daha yatkındırlar, düşük besin seviyeleri ayrıca pellegra, marasmus, kuvaşiorkor, iskorbüt ve diğer zafiyet hastalıklarına neden olur.

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Hayvanlardan geçen hastalıklar Avrupa'da milyonlarca kişinin ölümüne neden oldu. Resmedilen bir tablo: Eşi tifo hastası olan bir adamın üzgün hali

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Hayvanlardan geçen hastalıklar Avrupa’da milyonlarca kişinin ölümüne neden oldu. Resmedilen bir tablo: Eşi tifo hastası olan bir adamın üzgün hali


Sıtma ile toplu ölümler

Göçebe toplumundan Neolitik topluma geçişte sağlık kötü yönde etkilendi, enfeksiyonlar arttıkça arttı ve yaşama gücü azaldı. İnsanların boyları kısaldı. Yerleşik hayat sıtmayı da beraberinde getirdi. Günümüzde bile sıcak iklimli bölgelerin başına bela olan ve küresel ısınmayla birlikte ileride daha da yayılacak gibi görünen bir hastalık. Önce Afrika’da aşağı Sahra’da ormanların tarım arazilerine dönüştürülmesi, sivrisinekler için mükemmel üreme ortamları olan ılık su birikintilerini ve olukları yarattı.

Sıtma ateşinin belirtileri Yunanlar tarafından bile biliniyordu ama bilimsel açıklaması ancak 1900 yılı civarında yapılabildi. Yeni geliştirilen tropikal tıp, sıtma ateş ine Anofel sineğinde yaşayan mikroskobik protozoan Plasmodium parazitinin neden olduğunu gösterdi. Anofelin iğnesiyle insan vücuduna giren parazitler kan yoluyla karaciğerlere gider ve orada birkaç hafta kuluçkaya yatar. Kuluçkadan sonra tekrar kana karışan parazitler kırmızı kan hücrelerine saldırır, kan hücrelerinin ölümü insanda tekrar eden titreme ve ateş nöbetlerine neden olur.

Sıtma, tarımsal yerleşim alanlarını istila ettikten sonra Afrika’dan (bu kıtada sıtma son derece yoğun olarak görülmektedir) Yakındoğu, Ortadoğu ve Akdeniz’e geçti. Hindistan ve Çin’in güney kıyı kesimlerinin de sıtma için uygun bölgeler olduğu ortaya çıktı. On altıncı yüzyıldan itibaren Avrupalılar sıtmayı Yeni Dünya’ya taşımaya başladı. Çöp ve pislikten geçilmeyen kirli yerleşim alanlarında baş gösteren enfeksiyonların bunca yaygın olmasına rağmen insanların hırsları ve tükenmek bilmez enerjileri, her ne kadar sağlıksız olsalar da toplulukların gelişmesini sağladı. Daha fazla insan çok daha fazla hastalık yaydı, bunlar zaman zaman kontrol altına alındı ama tamamen yok edilemedi.


İnsan nüfusu arttıkça salgın hastalıklar çoğaldı ve çoğalmaya devam edecek!

Tarımın keşfinden önce dünya nüfusu 5 milyon civarındaydı muhtemelen; M.Ö. 500’de, Atina’nın altın çağında dünya nüfusu belki 100 milyondu, milat sonrası 200’lü yıllarda 200 milyon, 2000 yıllarında ise 6 milyar civarındaydı; sonraki yüzyılda da bir o kadar artacağı söylenebilir.

Nüfus artışının yarattığı baskı yaygın bir kıtlığa ve yetersiz beslenmenin artmasına neden oldu. Yetersiz beslenmesine, parazitlerle içli dışlı olmasına ve salgın hastalıklardan bitap düşmesine rağmen insan ırkı hastalıkların saldırılarına karşı tamamen savunmasız olmadığını kanıtladı. Salgın hastalıkları atlatıp hayatta kalanlar birtakım antikor korumaları geliştirir; dolayısıyla uzun vadede en uyumlu olanın hayatta kalması bağışıklık sistemlerinin daha da gelişmesi ve insanların mikroorganik düşmanlarıyla birlikte yaşamasına olanak tanıması anlamına gelir.

Plasenta veya anne sütüyle geçen bağı­şıklık bebekleri birtakım savunma mekanizmalarıyla donatır; ayrıca siyah Afrikalıları vivaks malaryaya karşı koruyan kalıtımsal orak hücreler gibi (ne ironiktir ki, bu özellik onları Yeni Dünya’nın köle plantasyonlarında ideal işçi yapmıştır) bazı genetik kalkanlar geliş­miştir. Darwinci adaptasyonlar ölümcül felaketlerin şiddetini bu şekilde azaltmış olabilir.

Ne var ki hastalık tehditleri vahametini koruyordu, özellikle de bakir topluluklar (kendi başlarına yaşayan kabile) için. M.Ö 3000’de Mezopotamya, Mısır, İndus Vadisi ve Sarı Nehir’de, ardı sıra da Orta Amerika’da büyük kent imparatorlukları ortaya çıkmaya başladı. Eski Dünya’da bu yerleşimlerde büyük sığır sürüleri muhafaza ediliyordu. Buralarda ölümcül patojenler, özellikle de çiçek virüsü insanlara bulaştı. Diğer zoognostik (hayvan kökenli) hastalıklar da (difteri, grip, suçiçeği, kabakulak vb.) bunlara karşı henüz bağışık olmayan kalabalık toplulukları ciddi biçimde etkilemeye başladı.

Sıtmadan farklı olarak bu zoonozlar (hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar) taşıyıcıya ihtiyaç duymaz, doğrudan bulaşır, hemen ve hızla yayılır. Yıkıcı salgınlar çağı bu şekilde başladı. Uygarlığın sürekli yayılması ve mal mübadelesiyle birlikte tüccarlar, denizciler ve eşkı­yalar el değmemiş, korunaksız yerlere bu Truva atlarını taşıdılar. Ticaret, seyahat ve savaşlar patolojik patlamalara neden olurken, bir bölgenin bilinen “ıslah edilmiş” hastalığı başka bir bölgenin ölümcül salgını haline geliyordu.

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Hayvanlardan geçen hastalıklardan günümüze kadar gelen en popüler Sıtma virüsü kendini git gide geliştirdi ve taşıyıcı olarak sivrisineklerle dağılıyor

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Hayvanlardan geçen hastalıklardan günümüze kadar gelen en popüler Sıtma virüsü kendini git gide geliştirdi ve taşıyıcı olarak sivrisineklerle dağılıyor


Toplu yaşantıların olduğu kentler hastalıkları daha hızlı bulaştırıyordu

Hastalıkların yayılmasında kentler belirgin bir rol oynuyordu. Kısa süre öncesine kadar kentler öyle pis ve haşere doluydu ki, kent nüfusu hiçbir zaman doğal yollarla kendini yenileyemedi. Kent nüfusu, artışını tümüyle kırsal kesimden gelenlere (ki istisnasız hepsi enfeksiyonlara son derece açıktı) ve beraberlerinde yeni hastalıklar getiren uzaklardan gelen göçmenlere borçluydu. Mısır bu merkezlerden biriydi. Eski Ahit, Tanrı’nın firavunların üzerine saldığı hastalıklardan söz eder, bu hastalıkların Yunanistan’da yarattığı hasara da yer verir.

Afrika’da başladığı söylenen korkunç bir hastalık MÖ 430’da Yunanistan’ı kırıp geçirmişti; bu hastalığın Atina’daki etkilerinden tarihçi Tukididis de söz eder. Hastalarda baş ağrısı, öksürük, kusma, göğüs ağrısı ve kasılmalar görülü­yor, tenleri kabartı ve çıbanlarla kızarıyordu; şikayetleri bağırsaklarına indikten sonra da hastalar ölüyor ve çektikleri ıstıraptan ancak o zaman kurtuluyorlardı.

Neydi bu hastalık? Bilmiyoruz ama o kadar yıkıcıydı ki Atina’nın yükselme devrine son vermişti. Roma’nın egemenliğiyle birlikte salgın hastalıklar daha da azdı. Roma lejyonları bilinen dünyayı fethederken ölümcül patojenler imparatorluğun çevresinde serbestçe yayı lmaya baş ladı, sonunda bizatihi Ebedi Kent’e ulaştı. Antonine vebası (uzun süreden beri Afrika ve Asya’yı içten içe kavuran çiçek hastalığıydı muhtemelen) MS 1 60 ile 1 80 yılları arasında, salgına uğrayan bölgelerin nüfusunun dörtte birinin yok olmasına, yani toplam beş milyon kişinin ölü­müne neden oldu.

Kızamık da onunla hiç karşılaşmamış topluluklarda ölümcül olabiliyordu. Yakın zamanlarda gerçekleşmiş böyle bir salgınla ilgili son derece ayrıntılı kaleme alınmış Ohsermtions Made Durinxthl’ Epidemic of Measles on the Faroe lslands in the Year 1846 (Faroe Adaları’nda 1846 ‘da Gerçekleşen Kızamık Salgınına Dair Gözlemler) adlı kitabında Peter Panum, Atlantik Okyanusu ‘nun uzak bir bölgesinde yer alan ve altmış beş yıldır kızamıktan uzak olan bu adanın 7864 sakininden 6100 kadarının nasıl etkilendiğini anlatır. Kızamık, çiçek ve benzeri hastalıklar zaman içinde kitlesel ölümlere yol açan hastalıklar olmaktan çıkıp çocuklukta rastlanan rutin ve genel olarak hafif hastalıklara dönüştü elbette. Gel zaman git zaman, bakir bir bölgede bu hastalıkların yol açtığı ölümcül salgınlarda o kadar çok kişi öldü veya bu hastalıklara bağışıklık kazandı ki, sonunda konakçı yokluğundan patojenler yok olmaya başladı.

Atina’da ki salgında da görülmüş olması muhtemel bir durum ise aşı­rı yüklenme sonucunda mikropların kendilerinin yok oluşu. Ne var ki bu tür merkezler zamanla hastalıkları sürekli olarak taşıyacak bağışık olmayan yeterli sayıda kişiyi içlerinde barındıracak büyüklüklere ulaştılar (böyle bir şeyin olabilmesi için yılda yaklaşık toplam 5 bin ile 40 bin arası hasta gereklidir). Böyle durumlarda, kızamık gibi hastalıklar çocukluk hastalığına dönüşür, bağışıklık anneden çocuğa geçtiği için genellikle hastalık çocuğu daha az etkiler ve ileride gerçekleşebilecek hastalık saldırılarına karşı çocukta direnç geliştirir. Artan nüfus önceleri ölümcül ve epidemik olup da sonra endemik hale gelen hastalıkları yatıştırdı. onları dizginledi ama bu hastalıklar kalıcı bir hal aldı, ölümcül olmasalar bile insanlarda sürekli bir zafiyet yarattılar.

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Kızamık hastalığı günümüze ulaşan bir diğer asırlık hastalıklardan biri

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Kızamık hastalığı günümüze ulaşan bir diğer asırlık hastalıklardan biri


Taşıyıcı böceklerden geçen hastalıkların en belalısı: Veba

İnsanlar başka vahim enfeksiyonlara, özellikle de taşıyıcı böceklerin neden olduğu enfeksiyonlara maruz kalmaya devam ettiler. Bu enfeksiyonlara karşı bağışıklık geliştirmekten acizlerdi, çünkü bunlar yalnızca insanlara özgü hastalıklar değildi, temelde hayvanlara özgü hastalıklardı. Aslen bir kemirgen hastalığı olan hıyarcıklı veba bunlardan biridir. Veba basili insanlara yalnızca bir epizootikteki bütün fare nüfusunu öldürdükten sonra insanlara yönelen enfekte olmuş pirelerden geçer ve korkunç sonuçlara yol açar. Pireler insanı ısırdıklarında basiller kana karışır, en yakın lenf bezi tarafından süzüldükten sonra boyunda, kasıklarda veya koltukaltlarında o karakteristik şişkinliğe (“hıyarcık”) neden olurlar. Enfekte olan kişilerin üçte ikisi birkaç gün içinde ölür. Kayıtlara geçmiş ilk hıyarcıklı veba salgını, tahmin edileceği üzere, Roma İmparatorluğu’nda gerçekleşmiştir. Jüstinyen vebası M.S. 540’ta Mısır’da baş gösterdi; iki yıl sonra hızla Konstantinopolis’e yayıldı ve Akdeniz’in doğu bölgesinin nüfusunun dörtte birini yok etti. En yıkıcı etkiyi ise daha sonraki bir veba salgını gösterecekti. 1300 yılına doğru Kara Ölüm (veba) önce Asya’ya saldırdı, Ortadoğu’dan batıya doğru ilerleyip Kuzey Afrika ve Avrupa’yı silip süpü­rerek Tanrı’nın yeryüzüne gönderdiği en korkunç bela olarak görülen cüzzamın tahtına oturdu.

1346 ile 1350 yılları arasında belki 20 milyon insanı, Avrupa nüfusunun yaklaşık dörtte birini kırıp geçirdi. Avrupa tarihinde tek bir salgın hastalığın neden olduğu en yüksek ölü sayısıydı bu. Veba varlığını sürdürdükçe geç ortaçağ Gotik imgelemine musallat olan korkunç umacıları besledi (ürkütücü Cehennem ve Şeytan imgeleri, ölüm dansı, Mahşer Atlısı, tırpanlı ve iskelet biçimindeki Azrail imgesi) ve Tanrı’nın gönlünü almaları gerektiğine inanan zavallı günahkarlar arasında sapkınlara ve sözde cadılara yö­nelik avları kışkırttı.

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Farelerle dağılan veba hastalığı insanlığın neredeyse sonu olabilirdi

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Farelerle dağılan veba hastalığı insanlığın neredeyse sonu olabilirdi


Sömürgecilik ile başlayan Çiçek hastalığı, Sıtma, Sarı humma, Tifüs, Frengi ve Kolera

Ticaret, savaşlar ve fetihler her zaman hastalık patlamalarına neden olmuştur. İnsan sağlığıyla ilgili tarihteki en dehşet verici olay Kolomb’un Hispaniola’ya (bugünkü Dominik Cumhuriyeti ve Haili) ayak basışıyla baş adı. 1492’de iki insan popülasyonu, binlerce yıldır birbirinden yalıtılmış halde yaşayan Eski ve Yeni Dünya insanları arasında temas gerçekleşti ve bu temasın biyolojik sonuçları çok yıkıcı oldu. Yeni Dünya’nın yerlileri hastalıklara karşı kırılgan, bakir bir popülasyona sahipti, İspanyol konkistadorların taşıdıkları hastalıklara karşı tamamen savunmasızdılar. Yeni Dünya’da baş gösteren ve 1493 ‘te Hispaniola’yı vuran ilk salgının domuz gribi olması kuvvetle muhtemel; hastalık Kolomb’un gemilerinden karaya çıkarılan domuzlardan taşınmış olmalı. Diğer salgınlar da peşi sıra geldi.

1518’de Karayipler’e ulaşan çiçek hastalığı Hispaniola’daki Arawak yerlilerinin üçte biri ila yarısının ölümüne neden oldu, oradan Porto Riko ve Küba’ya sıçradı. Hastalık ayrıca 1521 ‘de Cortes’le birlikte Meksika’ya da ulaştı. Cortes, Azteklerin başkenti Tenochtitlan’a (bugünkü Mexico City) yalnızca 300 Avrupalı asker ve bazı müttefiklerle saldırdı. Kent aylar sonra düştüğünde 300.000 sakininden yarısı hastalıktan ölmüştü; ölenlerin arasında Azteklerin lideri Montezuma da vardı. Aynı şey, on yıl sonra Pizzam İnkalara saldırdığında da gerçekleşti: Çiçek hastalığı Peru ‘ya ondan önce vardı ve kirli işlerinin çoğunu ondan önce halletti.

Amerikan yerlilerinin başına gelen ve uzun süre devam edecek olan mikrop saldırılarında bu daha başlangıçtı. Bunu kızamık, grip ve tifüs salgınları izledi, hepsi çok sayıda ölümlere neden oldu. Meksika ve Andlar’ın anakara nüfusu tekrar toparlanmışsa da Karayipler’de ve Brezilya’nın bazı bölgelerinde nüfus yok olma noktasına geldi. Oraları fetheden İspanyollar ile Portekizliler, muazzam sayıda ölümler nedeniyle oluşan işçi kıtlığını karşılamak üzere kısa bir süre sonra Afrika’dan köle getirmek zorunda kaldılar. Bu köle ticareti de kıtaya sıtma ve sarı humma getirerek başka hastalıklara neden oldu.

Silahlar ile mikroplar az sayıda Avrupa kuvvetinin klanın (topluluk) yarısını fethetmesini sağladı. Amerikan yerlilerine götürdüğü hastalıkların karşılığında Kolomb’un Avrupa’ya bir kötü hastalık getirdiği söylenebilir: Frengi.

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Günümüzde cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan Frengi hastaları

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Günümüzde hala bulaşıcı hastalıklardan biri olan Frengi 

Avrupa’daki ilk frengi salgını, Fransa ile İspanya anlaşmazlığının İtalya’ya sıçradığı sıralarda, 1493 ile 1494 yıllarında Napoli kuşatması esnasında patlak verdi. Hastalık çok geçmeden korkunç biçimde yayılmaya başladı. Frengi, Genital bölgede çıkan yaralarla başlayan hastalık, deride kızarıklıklar, ülserler ve iğrenç çıbanlar oluşturuyor, kemikleri, burnu, dudakları ve genital organları yiyip bitiriyor, çoğunlukla da ölüme neden oluyordu.

İspanyol askerlerinin bazılarının Kolomb’la birlikte seyahat etmiş olmaları bu “büyük döküntülü” hastalığın (bu tabir “küçük dö­küntüler”le kendini gösteren çiçek hastalığına karşılık kullanılmaktaydı) kaynağının Amerika olduğunu düşündürüyordu. Yeni ortaya çıkan bütün hastalıklarda olduğu gibi frengi de birkaç on yıl içinde yangın gibi her yanı sarmıştı. Hastalıktan mustarip Joseph Gruenpeck adlı kişi şunları aktarır: “Son zamanlarda dünyanın dört bir yanında insanoğlunu etkileyen birçok felaketle. korkunç hastalıklarla, sayısız zafiyetle karşılaştım. Bunlardan biri Galya sahillerinden geldi: bu öyle acımasız, öyle ıstırap verici, öyle berbat bir hastalık ki yeryüzünde böyle korkunç. bu kadar dehşet verici veya iğrenç olanı bugüne kadar görülmemiştir.”

Spiroketlerin (tirbuşon şeklinde bir bakteri) Treponema grubunun neden olduğu çeşitli hastalıklardan biri olan frengi, kargaşa ve göçlerle dolu bir çağda görülen yeni salgınların tipik bir örneğiydi; uluslararası savaşlar, artan nüfus ve askerler ile mültecilerin hareketleriyle yayılmıştı.Daha sonraki bir dönemde frenginin yerini tifüs aldı. Kirli kamplar ile bakımsız askerlerde görülen hastalıklardan biriydi bu. Tifüs “General Kış”la birlikte Napolyon’un Rusya istilasını felakete dönüştürmüştü. Fransız askerler 1812 Haziranında Rusya’ya girmiş, imparator ise eylülde Moskova’ya ulaşmış ve terk edilmiş bir şehirle karşılaşmıştı. Sonraki beş ay boyunca Büyük Ordu büyük bir tifüs salgınından kırılmıştı. Ordudaki 600 bin askerden yalnızca kü­çük bir kısmı geri dönebilmişti, zayiatın büyük bir bölümü tifüs nedeniyle olmuştu. Bununla da kalmayacak, tifüs Sanayi Devrimi’nin aniden bitiveren kentlerinin pislikten doğan en büyük hastalıklarından biri haline gelecekti. Frenginin neden olduğu ölümcül virüsler, Avrupa’ya başka bir kötü süprizi vardı.

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Yirmi üç yaşındaki Venedikli bir kadın koleraya yakalanmadan önce ve sonra resmedilmiş. Gravür, anonim, 1831

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Yirmi üç yaşındaki Venedikli bir kadın koleraya yakalanmadan önce ve sonra resmedilmiş. Gravür, anonim, 1831


Avrupa’yı kasıp kavuran Kolera salgınları

Kolera ise on dokuzuncu yüzyılın yeni hastalığıydı. Hint yarı­madasına özgü bir hastalık olan kolera hiçbir zaman küreselleşmedi. 1816’da başlayan ilk salgın Asya’yı kasıp kavurdu, sonra batıya yö­nelip Avrupa’yı tehdit etti ama geri çekildi. İkinci salgın 1829’da başladı. Asya’ya yayıldı, Mısır ve Kuzey Afrika’ ya girdi, Rusya’ya geçti, Avrupa boyunca ilerledi ve korkunç bir ölüm şeklini hafızalara kazıdı.

Akut bir bulantıyı takiben şiddetli bir kusma ve diyare başlıyor, ardından “pirinç suyu” olarak tarif edilen gri bir gaita gö­rülüyor, sonunda sırf su ve bağırsak parçalarından oluşan bir dışkı­lama sürecine giriliyordu. Bu süreci şiddetli kramplar ve dinmek bilmez bir susuzluk izliyor ve halsizlik baş gösteriyordu. Dehidre olan ve ölüme yaklaşan hasta klasik kolera fizyonomisini gösteriyordu: buruş buruş çökmüş bir yüz ve büzüşmüş, morarmış dudaklar. Koleranın nedeni konusunda bir fikir birliği yoktu; birçok tedavi şekli öneriliyordu ama hiçbiri işe yaramıyordu. Hastalık 1832’de Londra’yı vurdu, 7 bin kişinin ölümüne yol açtı; aynı şey Paris’te de oldu. Aynı yıl hastalık Kuzey Amerika’ ya ulaştı, 1834 ‘te önce New York’u ve doğusundaki sahil kıyısını etkiledi, ardından güneye inerek Latin Amerika’ya yayıldı. Üçüncü kolera salgını 1852’de başladı ve 1854 korkunç bir yıl oldu.

1847 ile 1861 yılları arasında iki buçuk milyon Rus hastalığa yakalandı ve bir milyon kişi öldü. Dördüncü salgın 1863’te başladı ve 1875’e kadar sürdü. Beşinci salgın 1892’de Hamburg’da yıkıma yol açtı (kötü döşenmiş bir su borusu tesisatı durumu daha da beter hale getirmişti). Ama o dönemlerde, özellikle de Robert Koch’un 1884’de kolera basitini izole etmeyi başarmasından sonra, kolera artık genel sağlık önlemleriyle kontrol altına alınabilmeye başlamıştı. Bu nedenle, 1899’da başlayıp 1926 ‘ya kadar süren altıncı salgın Avrupa’nın batısını pek etkilemedi. Son zamanlardaysa Asya dışında,
özellikle Latin Amerika’da koleranın geri döndüğü görülüyor


Sanayi Devrimi ile Hastalıklar insanlar arasında Zengin ve Fakir hastalıkları olarak ikiye ayrıldı

Nasıl ki tarım hem iyi hem kötü şeyler getirdiyse (çok sayıda insanın hayatta kalmasına olanak sağlarken insanların zindeliğini azaltmıştır) Sanayi Devrimi’nin de benzer artı ve eksileri oldu. Sanayileşme nüfus büyümesi ve daha büyük bir refah (ama aynı zamanda eşitsizlik) getirirken, sıhhi olmayan yaşam koşulları, meslek hastalıkları (örneğin madenciler ile çömlekçilerde görülen akciğer hastalıkları) ve raşitizm gibi kente özgü yeni hastalıklar da beraberinde geldi.

Bu esnada yoksullara özgü eski hastalıkların yanı sıra zengin hastalıkları da ortaya çıktı. Zengin, yaşlanan uluslarda kanser, obezite, koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, amfizem ve daha birçok kronik ve dejeneratif hastalık patlak verdi.

Batılı yaşam tarzının sigara, alkol, yağlı yiyecekler, abur cubur ve narkotiklerle birlikte Üçüncü Dünya’ya sirayet etmesiyle, bu hastalıklar Asya, Afrika ve Latin Amerika’ da da etkilerini göstermeye başladı.

Kolera ve diğer ölümcül hastalıklar gerilemiş olsa da yirminci yüzyıl yenilerini getirdi. Büyük Savaş’ın hemen ardından bütün dünyayı kasıp kavurmuş olan “İspanyol gribi” gelmiş geçmiş en kö­tü pandemik hastalıktı. İki yıldan daha kısa bir zaman içinde dünya genelinde 60 milyon insanın ölümüne neden oldu. (Hastalığın kesin nedeni halen bilinmiyor, bu da bu ölümcül gribin bir gün tekrar ortaya çıkacağı korkularını besliyor.)

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | 20 . yüzyılın en tehlikeli hastalığı olan AIDS, 21. yüzyılda da bu özelliğini kaybetmeyecek gibi görünüyor

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | 20 . yüzyılın en tehlikeli hastalığı olan AIDS, 21. yüzyılda da bu özelliğini kaybetmeyecek gibi görünüyor


AIDS, Ebola, Lassa ve Marburg ateşi gibi yeni ölümcül hastalıklar çıktı

AIDS, Ebola, Lassa ve Marburg ateşi gibi başka yeni hastalıklar ortaya çıkmaya devam etti. Afrika’da ortaya çıkan ve cinsel salgı ve kanla bulaşan AIDS tıbbın dikkatini ilk 1981’de, Amerika’da eşcinsel erkeklerin bağışıklık sisteminin çöküşüyle alakalı ender görülen durumlar sonucu öldüğü ortaya çıktığında çekmiştir.

Hastaları suçlamakla (“gey vebası”), siyasette sorumluluğu başkalarına yıkmakla ve yoğun tıbbi araştırmalarla geçen panik dolu bir dönemin ardından 1984 ‘te insan bağışıklığını bozan virüs (HIV) keşfedildi. Artık bu hastalıktan bu virüsün sorumlu olduğu neredeyse dünya genelinde kabul ediliyor.

Aşı veya tedavi umutları ise suya düşmüş durumda; bunun nedenlerinden biri de virüsün çok hızlı mutasyona uğramasıdır. İlaç tedavileri bugüne kadar yalnızca hastalığın etkilerini hafifletmeyi başarabildi. Ayrıca, HIV bağışıklık sistemini göçerttiği için hastalar fırsatçı enfeksiyonlara da açık kalıyor, virüs tüberküloz gibi artık yok olduğu düşünülen hastalıkların tekrar ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

Uzun süreden beri asemptomatik olduğu için son derece tehlikeli olan AIDS kontrol edilemezliğini koruyor ve en yıkıcı etkileri dünyanın en yoksul ve tıbbi kaynakları en kıt bölgesi olan Sahraaltı Afrika’da görülüyor. 1969’da ABD Genel Sağlık Kurumu (Surgeon General) Amerikan halkına enfeksiyon hastalıkları kitabının artık kapandığını, mikroplara karşı savaşın kazanıldığını bildirmişti. Bu görüşteki budalalık, bir nesil önce çok yaygın olan tıp konusundaki miyop iyimserliğin ölçüsünde bir budalalıktır. Bugün ise daha temkinli bir yaklaşım söz konusu.

Evrimsel açıdan, insanın hastalıklara karşı yürüttü­ğü küresel savaş, daha çok sonu olmayan bir savaşta düşmanı mevzisinde tutma operasyonuna benziyor. Günümüze kadar hayat dünyanın her yerinde hastalık imparatorluğunun hükmü altında yaşanıyordu. Doğan bebeklerin yarısı daha bebeklik çağında ölüyordu, çocukluk ve yetişkinlik son derece kı­rılgan dönemlerdi ve ne yazık ki kadınların büyük bir çoğunluğu doğum esnasında can veriyordu.

“Dünya koca bir hastane” ifadesi adeta atasözü haline gelmişti. Bu tür deneyimler Hıristiyanlığın dünyayı gözyaşı pınarı olarak tasvir eden görüşüne çeşni katmıştı : İnsan günahkar olmalı, başına gelen bunca acı neden yoksa? İnsanlar, özellikle de yoksullar, hastalığa, acıya, sakatlığa ve erken yaşlanmaya karşı kendilerini güçlü tutmak zorundaydı.

Kadercilik değil metanet alışkanlık haline geldi: Atalarımız kendilerini zinde tutmaya, hastalandıklarında kendilerine ve ailelerine iyi bakmaya çalıştılar. İşi daha da ileri taşıyabilen kimileri de profesyonel şifacı haline geldiler.

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Bulaşıcı hastalıklar, dünyada yapılan savaşlardan daha çok öldürmüştür

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? | Bulaşıcı hastalıklar, dünyada yapılan savaşlardan daha çok öldürmüştürKaynaklar

 • Kenneth F. Kiple | The Canıhridge World History of  Human Disease, Cambridge: Cambridge University Press, 1993.
 • Alfred W. Crosby, Ecological Imperialism: The Biological Expansion of’Europe, 900- 1900, New York: Cambridge University Press, 1986.
 • Laurie Garreıt, The Coming Plague : Newly Emerging Diseases in a World Out of Balance, Harmondsworth: Penguin, 1994.
 • Amo Karlen, Man and Microhes, New York: Putnam, 1996.
 • W. H. McNcill, Plagues and Peoples, Oxford: Anchor Press, 1976.
 • Thomas Dormandy, The White Deaıh: A History of Tuherculosis, Londra: Hambledon Press, 1999.
 • D. Hopkins, Princes and Peasants: Smallpox in History, Chicago: University of Chicago Press, 1983.
 • Randolph M. Nesse ve George C. Williams, Ewılution and Healing Tlıe New Science of Darwinian Medicine, Londra: Weidenfeld and Nicolson, 1995.
 • Gina Kolala, Flu : The Story of tlıe Great lnfluenza Pandemic of 1918 and the Search for tlıe Virus tlıat Caused it, New York: Farrar, Straus & Giroux, 1999.

İlk hastalık ne zaman ortaya çıktı? Salgın hastalıklar nasıl oluştu? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gelgez.net/ilk-hastalik-ne-zaman-ortaya-cikti/feed/ 0
Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir?  https://www.gelgez.net/bilisim-bolumunun-dallari-ve-meslekleri/ https://www.gelgez.net/bilisim-bolumunun-dallari-ve-meslekleri/#respond Mon, 12 Mar 2018 20:32:51 +0000 https://www.gelgez.net/?p=13996 GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Bilişim; bundan böyle özellikle gençlerin en çok ilgilendiği ve merak duyduğu konular arasına girmiştir. Bizim de tavsiyemiz kesinlikle bu yöndedir. Artık en basit bir şeyi bile akıllı telefonlarımız üzerindeki uygulamalardan yaptığımız bu dönemde, bilişimin önemini tartışmaya gerek bile yoktur. Bu yazımızda Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? Bilişim bölümü alt dalları nelerdir? Bilişim bölümleri […]

Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir?  yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Bilişim; bundan böyle özellikle gençlerin en çok ilgilendiği ve merak duyduğu konular arasına girmiştir. Bizim de tavsiyemiz kesinlikle bu yöndedir. Artık en basit bir şeyi bile akıllı telefonlarımız üzerindeki uygulamalardan yaptığımız bu dönemde, bilişimin önemini tartışmaya gerek bile yoktur. Bu yazımızda Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? Bilişim bölümü alt dalları nelerdir? Bilişim bölümleri ve alt dallarının tanımlarını ve görevlerinin ne olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca Bilişim bölümlerinin alt dalları nelerdir? Bilişim okuyan birisi, hangi meslekleri tercih edebilir? Bilişim Bölümündeki Alanların Durumu ve Geleceği nedir? Ağ işletmeni nedir? Network uzmanı ne iş yapar? Web tasarım ve programcılığı nedir? Veri tabanı ve programcılığı nedir? Bilgisayar teknik servisi neler yapar? Yazılım mühendisleri ne iş yapar? Bilgisayar mühendisleri hangi işleri yapar? sorularının cevabını da bulabileceksiniz.


Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir?

Bilişim Bölümü Alt Dalları Nelerdir? Meslek Seçenekleri ve Görevleri Nelerdir? sorularının cevabına geçmeden önce dilerseniz yazımıza başlamadan Bilişim bölümünün gelecekte daimi bir meslek alanı olup olmayacağı hakkında kısaca bilgi verelim.

Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim meslekleri en popüler işler grubunda

Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim meslekleri en popüler işler grubunda


Bilişim Bölümündeki Alanların Durumu ve Geleceği

Bilgisayarın kullanımı 20. yüz yılın özellikle son 10 senesinde çok büyük bir hızla kullanımı artmıştır. Bu hızlı artış hem bütün dünyaya hızla yayılarak hem de kullanım alanı çoğalarak oluşmuştur. Bilişim teknolojileri alanından şu şekilde bahsedilebilir. Öncelikle bilgisayar sektörünün gelişmesi sonucu ile meydana gelmiştir. Ve  en başta veri depolama, sonrasında veri iletme, yine en önemlisi veri işlemek amacı ile kullanılıyor olan bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerini kapsayan bir alandır. Ama günümüz için bilişim teknolojileri alanı sadece bilgisayar işletim sistemlerinin kurulması ve yazılım yapılandırılması ile ilgili sınırlandırılmış bir alan değildir. Bilişim teknolojileri alanı, güncel olarak bakıldığında en başta yazılımı, olmazsa olmaz bilgisayar donanımı, birbirleri ile görüşebilmesi için bilgisayar ağları, ve bundan sonra hep gelişecek olan iletişim teknolojileri gibi bu alanda kendini yetiştirmiş olan insan gücüne sahiptir. Bilişim teknolojileri alanı; internet, prosedürler, intranet ve iletişim araçları gibi bir çok sayıda detaylara sahiptir.

Bilişim alanı küreselde son 50 senedir var olan ancak bugün günümüzde olağan üstü derecede öneme sahip bir sektördür. Gelişme değeri oldukça yüksek olan bilişim alanı, dünyadaki gelişmiş bir çok ülkelerde önemli sektörlerin başlarında gelmektedir. Ülkemizde ise işletmeler kurumsallaşma aşamasında hızlı bir şekilde ilerledikçe Bilişim Teknolojileri alanına olan ihtiyaçta bir hayli artmaya başlamıştır. Bu nedenlerden dolayı ,Bilişim Teknolojileri alanında yeterlilik sahibi insanlara daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Şu anda bile başka dallardan , başka meslekleri yapan insanlar bilişim teknolojileri alanında ki ihtiyaca yönelmeye devam ediyorlar. Yalnız doğru olan ise bilişim teknolojileri alanının içerisinde, temel düzeyden başlayarak bu yeterliliğe sahip insanlar yetiştirmektir.

Gelecekte ise bilişim teknolojileri alanı, çalışma hayatının en değerli iş alanlarından birisi olmaya devam edecektir. Bilişim teknolojileri alanında kifayet sahibi insanlar yetiştirmek amacı ile ülkemizde bilişim teknolojileri alanının ilerlemesi ve gelişimi için çok fazla önem taşımaktadır.


Bilişim Teknoloji Alanının Yer Aldığı Meslek Grupları

Bilişim teknolojileri alanı içerisinde en çok bilinen meslek grupları şunlardır;

 1. Ağ işletmeni (Network Uzmanı),
 2. Web tasarım ve programcılığı,
 3. Veri tabanı ve programcılığı,
 4. Bilgisayar teknik servisi,
 5. Yazılım ve Bilgisayar mühendisliği.

Şimdi bunları tek tek tanım ve görevlerini inceleyelim.

Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim mesleklerinden biri olan Ağ uzmanlığı, şirket içi ve şirket dışı bilgi ağını oluşturup, onların güvenli iletişiminden sorumludur

Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim mesleklerinden biri olan Ağ uzmanlığı, şirket içi ve şirket dışı bilgi ağını oluşturup, onların güvenli iletişiminden sorumludur


1. Ağ İşletmeni

Tanımı;

Bilgisayar sistemlerinin yazılım ve donanım kurulumu, ağ sistemlerinin kurulumu, ağ ortamı üzerinde yaşanabilecek olaylar ve ağ yönetimi, yaşanabilecek sorunlara karşı alınabilecek çözüm yolları ve geniş ağ sistemleri sistemlerinin yönetimine sahip bilgili veya nitelikli kişilerdir.

Görevleri;

 • Mesleki gelişimle ilgili faaliyetleri yönlendirmek ve yürütmek.
 • Ağ ortamlarında meydana gelebilecek yazılım ve fiziksel sorunlara karşı önlem alma ve gidermek.
 • Sunucuyu ağdaki bilgisayarların yöneticisi olarak kabul ettirmek veya tespit ettirmek.
 • Geniş düzeylerdeki ağ sistemleri için yönlendirme ve aktarma yapmak.
 • Oluşturulan ortamda öncelikle fiziksel ve donanım açısından bilgisayar ağları kurmak.
 • Ağ kurulacak ortamı ve karmaşık ağın alt yapısını kurmak.
 • Algoritmalar oluşturmak.
 • Analiz yapmak ve analizi değerlendirmek.
 • İş organizasyonları yapmak.

2. Web Programcılığı

Tanımı;

Bilgisayar sistemlerinin yazılım ve donanım olarak kurulum bilgilerinin bilmesinin yanında, web sayfası yani bir internet sitesi tasarlama ve programlama dilleri aracılığı ile etkileşimli web uygulamaları ve internet siteleri hazırlayan bilgili kişilerdir.

Görevleri;

 • İşi hakkında organizasyonlar yapmak.-
 • İş için planlanan ihtiyaçları değerlendirmek.
 • Analiz yapmak ve analizi değerlendirmek.
 • Algoritmalar oluşturmak.
 • Oluşturacağı web uygulaması veya web sitesinin tasarımlarını yapmak.
 • Tasarlanan web uygulamasının veya web sitesinin yerel ağlarda yayınını yaparak test etmek.
 • Mesleki gelişimle ilgili faaliyetleri yönlendirmek ve yürütmek.
Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim mesleklerinden biri olan Web Programcılığı şirketlerin sanal dünyaya açılan mağazaları ile kurumsal kimliği oluştururlar

Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim mesleklerinden biri olan Web Programcılığı şirketlerin sanal dünyaya açılan mağazaları ile kurumsal kimliği oluştururlar


3. Veri Tabanı Programcısı

Tanımı;

Bilgisayar sistemlerinin yazılım ve donanım olarak kurulum bilgilerinin bilmesinin yanında, veri tabanı ve programlama dillerinin kurulumu, veri tabanını yönetimi ve oluşturulması, hata giderme, yazılım geliştirme, yedek almaya ve bakım yapmayı bilen bilgili kişilerdir.

Görevleri;

 • İşi hakkında organizasyonlar yapmak.
 • İş için planlanan ihtiyaçları değerlendirmek.
 • Analiz yapmak ve analizi değerlendirmek.
 • Algoritmalar oluşturmak ve algoritmaları değerlendirmek.
 • Veri tabanına ait tabloları dizayn etmek ve tasarlamak.
 • Veri tabanına ait tabloları oluşturulan program üzerinden dizayn etmek.
 • Veri tabanına ait arayüz ortamını oluşturmak ve geliştirmek.
 • Tamamlanan projenin kontrol aşamasını yani test aşamasını gerçekleştirmek.
 • Mesleki gelişimle ilgili faaliyetleri yönlendirmek ve yürütmek.
 • Veri programcılığı herhangi bir bilgisayar mühendisinin veya yazılım mühendisinin ihtiyaç duyulacağı bir meslek dalıdır.
Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim mesleklerinden biri olan Veri tabanı programcılığı, şirketlerin beyinlerinin saklandığı sanal veri depolarının kontrolünden sağlar

Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim mesleklerinden biri olan Veri tabanı programcılığı, şirketlerin beyinlerinin saklandığı sanal veri depolarının kontrolünden sağlar


4. Bilgisayar Teknik Servisçisi

Tanımı;

Bilgisayar sistemlerinin yazılım kurulumu ve donanım kurulumundan sorumlu olan personeldir. Bunun yanında arıza onarımları ve bakımlarını da gerçekleştirmek ve bilgisayar ile kontrol edilen bütün sistemlerin kurulması bilgilerine sahip olan kişidir.

Görevleri;

 • İşi hakkında organizasyonlar yapmak.
 • İş için planlanan ihtiyaçları değerlendirmek.
 • Analiz yapmak ve analizi değerlendirmek.
 • Algoritmalar oluşturmak ve algoritmaları değerlendirmek.
 • Yazılım hatalarını tespit etmek ve onarmak.
 • Arızaları belirli cihazlar ile kontrol ederek onarmaya çalışmak, eğer ki onarılamıyor ise arızalanan parça ve bölgenin yenisi almak veya yapmak.
 • Devrelerin tasarımla yapmak.
 • Devrelerin tasarımları yapıldıktan sonra devreyi geliştirmek.
 • Eğer ki ihtiyaç olur ise bilgisayar ortamında kontrol edilebilen projeler tasarlamak ve geliştirmek.
 • Tasarlanan projeler tamamlandıktan sonra projeyi test etmek ve önlemler almak.
 • Mesleki gelişimle ilgili faaliyetleri yönlendirmek ve yürütmek.
Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim mesleklerinden biri olan Teknik sistemciler, fiziksel olarak şirketin teknolojik her türlü cihazın çalışmasını kontrol eder

Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim mesleklerinden biri olan Teknik sistemciler, fiziksel olarak şirketin teknolojik her türlü cihazın stabil çalışmasından sorumludur


5. Yazılım Mühendisliği

Tanımı;

Bilgisayar sistemlerinin yazılım ve donanım olarak kurulum bilgilerinin bilmesinin yanında, yazılım mühendisi yazılım dillerini ustaca bilen ve kodlayan bilgili kişidir. Bunun üstüne kesinlikle basmalıyız ki; günümüzdeki en değerli mesleklerden birisidir. Yazılımcı denilen tabir, neredeyse birçok firmanın gözdesi olmanızı sağlamaktadır. Yazılım çok geniş bir alana hitap etmektedir. Mümkün ise, her zaman için bir konuda uzmanlaşmak çok daha önemlidir. Dilerseniz yazılım mühendisinin görevlerinden bahsedelim.

Görevleri;

 • İşi hakkında organizasyonlar yapmak.
 • İş için planlanan ihtiyaçları değerlendirmek.
 • Analiz yapmak ve analizi değerlendirmek.
 • Algoritmalar oluşturmak ve algoritmaları değerlendirmek.
 • Yazılımla alakalı kullanıcının ihtiyaçlarını giderecek uygulamaları anlamak için süreç sahipleriyle, kullanıcılar ile, o bölümdeki yetkiye sahip kişiler ile konuşmak ve birlikte çalışmak.
 • Onarma ve yenileme amacıyla mevcut olayları incelemek ve geliştirmek.
 • Yazılımla ilgili sistem ihtiyaçlarını hazırlamak ve bu ihtiyaçları karşılamak.
 • Yazılımla ilgili tespit edilen sistem ihtiyaçlarını ve kullanıcıyı doküman olarak kaydetmek.
 • Yazılımda ihtiyaç duyulan yazılımları ve tasarımla doküman etmek ve geliştirmek.
 • Tasarımlardan elde edilen dokümanları hazırlamak.
 • Analiz ve tasarım dokümanlarını anlayabilmek ve uygulamak.
 • Uygulama için gerekilen yazılım kodlarını yazmak, düzeltmek ve geliştirmek.
 • Gerekecek olan teknik bilgideki dokümanları geliştirmek.
 • Tasarım dokümanlarını hazırlamak.
 • Sorumluluğu altında olduğu yazılımları test ederek çalıştırmak.
 • Gerekecek eğitim dokümanlarını hazırlanmasında katkıda bulunmak.
 • Eğer ki gerekiyor ise son kullanıcılara eğitim verecek olan eğitimcileri eğitmek ve onları geliştirmek.
 • Kalite ve yönetim sistemleri çerçevesinde, kalite hedefleri ve prosedürleri düzgün biçimde yönlendirmek. Bunlar bilişim teknolojileri alanı içerisinde yer alan ve en çok tercih edilen meslek gruplarıdır.
Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim mesleklerinden biri olan Yazılım mühendisleri, şirketlerin yazılımsal olarak teknolojiye ayak uydurmasını kontrol eder ve günceller

Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir? | Bilişim mesleklerinden biri olan Yazılım mühendisleri, şirketlerin yazılımsal olarak teknolojiye ayak uydurmasını kontrol eder ve günceller


Bilişim Bölümü ve Alt Dalları Nelerdir?

Bilişim bölümünü dört temel alt dalı oluşturur. Bu dallar;

 1. Teknik Servis Dalı,
 2. Ağ İşletmenliği Dalı,
 3. Web Programcılığı,
 4. Veri Tabanı Programcılığı Dalı.


Ayrıca Bakınız

 1. Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti?
 2. Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Bilişim Süreçleri Nelerdir?

Bilişim bölümünün dalları nelerdir? Bilişim bölümü hangi meslekleri içerir?  yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gelgez.net/bilisim-bolumunun-dallari-ve-meslekleri/feed/ 0
Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Bilişim Süreçleri Nelerdir? https://www.gelgez.net/bilisim-nedir-bilisim-teknolojisi-nedir/ https://www.gelgez.net/bilisim-nedir-bilisim-teknolojisi-nedir/#respond Sun, 11 Mar 2018 20:28:42 +0000 https://www.gelgez.net/?p=13959 GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Günlük hayatımızda bilişimin ve teknolojinin nasıl bir yere sahip olduğunu anlatmak herhalde yersiz olacaktır. Kullandığımız bilgisayarlardan tutun da elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar ve üzerilerindeki uygulamalara kadar hepsi bilişimin ürünüdür. Bu yazımızda bilişimin genel tanımından ve bilişim teknolojisi kavramlarının ne olduğundan bahsedeceğiz. Bilişim Teknolojisi Nedir? Bilişim teknolojileri nelerdir? Bilişim ve İletişim arasındaki ilişki nedir? Bilişim Teknolojisi ve Bilgisayar bilimi nasıl […]

Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Bilişim Süreçleri Nelerdir? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Günlük hayatımızda bilişimin ve teknolojinin nasıl bir yere sahip olduğunu anlatmak herhalde yersiz olacaktır. Kullandığımız bilgisayarlardan tutun da elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar ve üzerilerindeki uygulamalara kadar hepsi bilişimin ürünüdür. Bu yazımızda bilişimin genel tanımından ve bilişim teknolojisi kavramlarının ne olduğundan bahsedeceğiz. Bilişim Teknolojisi Nedir? Bilişim teknolojileri nelerdir? Bilişim ve İletişim arasındaki ilişki nedir? Bilişim Teknolojisi ve Bilgisayar bilimi nasıl ilerliyor? Bilişim yaşamı nasıl etkiliyor? sorularının cevabını da yazımızda bulabileceksiniz.


Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Bilişim Süreçleri Nelerdir?

Bilişim sektörü, bilgisayar bilimi ve bilişim sektörü anlamlarına da gelir. Hesaplamaların ve bilgilerin kurumsal düzeydeki temelini oluşturur. Bu gibi temeller bilgisayar ortamındaki sistemlerde kullanılabilmeyi sağlar. Bilişim, bilgi teknolojilerinde kolay teknikleri araştırmaya yarayan yapısal düzeydeki bir bilim dalıdır. Her türdeki bilgi inceleme ve mekanik düzeyde hesaplamalar yapma gibi elektronik devrelere sahip cihazlar vasıtası ile düzenli bir şekilde işleme bilimidir. Bilişimciler; bilgi oluşturur, bilgiyi tanımlar ve elde edilen bu bilgileri dönüştürebilirler. İlerleyen zamanlarda algoritmit yapılı süreçler yaratırlar. Kompleks dediğimiz sistemleri tasarlarlar ve soyutlamalar ile formüle ederler.

Bilişim genel anlamada temel yapılı olarak hesaplama ve bilginin kuram (teori) alt yapısıdır. Hesaplama ve bilginin kolay yollar ile kurulumu ve uygulanması ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Diğer bir söyleyişle bilginin herhangi bir bilgisayar gibi teknolojik cihazlara aktarılma uygulamasıdır. Bilgi işlemcilerin de uygulanabilen ve soyut sayısal yapılarla da ilgilenmektedir. Kurumsal bilişim ise sayısal yani matematiksel kuramlar üretir. Bilgisayar bilimi; ilgili süreçleri ve nesneleri çözüm yoluna kavuşturarak soyut sayısal yani matematiksel yapılara ve algoritmalara dönüştürür. Teknik bilişim; soyut sayısal yani matematiksel yapıların depolanması, aktarılması ve otomatik olarak işlenmesi için sayısal cihazlar dizayn eder. Bilişimin temeli matematik , fizik ve elektronik ,bir mühendislik alanlarıdır.

Diğer bir deyişle bir başka bir kaynağa göre de, bilişim “bilgisayar merkezli diğer bir bakış açısı ile bilgisayar sistemlerine odaklanan ve bilginin depolanmasını sağlayan, iletişim kuran ve işleyen suni ve doğal yapıdaki sistemlerin yapısını, etkileşimlerinin ve davranışlarını inceleyen, bilgi bilimde öğretim amacı, bilgisayar – insan iletişimi veya etkileşimi, bilgi sisteminin tasarım ve analizini içeren bir program, telekomünikasyon yapısı, yönetimi ve bilgi mimarisidir.

Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Süreçleri Nelerdir? | 2000'li yılların en iyi bilgisayarı

Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Süreçleri Nelerdir? | 2000’li yılların en iyi bilgisayarı


Bilişim Teknolojisi Nedir?

Türkçe dilinde “Bilişim Teknolojisi” (BT) , İngilizcede ise “Information Technology” (IT) olarak bilinmektedir. Ayrıca “verileri işleme ve bununla ilgili iş ilanları“ olarak açıklanabilmektedir. Bilgisayar tabanlı bilişim sistemlerinin alt yapılarını içerir. Bilişim teknolojisi , dört ana yada temel kategoride değerlendirilir; donanım, ekipmanlar, hizmetler ve yazılımlardır. Bilgisayar sistemleri ve donanımları ,bilişim uygulamalarındaki gelişmeleri ,yürütülmesini ve yönetilmesini, yazılımları, bilişim tasarımlarını, bilgisayar aracılığı ile işlenmesini, saklanmasını, korunmasını, erişilmesi ve paylaşılması gibi süreçlere olanak tanıyan teknolojik alanıdır. Bilgisayar veri yönetimi, bilgisayar donanımları, ağ bağlantıları, bilişimdeki sistemlerin yönetimi, veri tabanı ve yazılım tasarlanması gibi alanlar ile de ilgilenir. Bilişim teknoloji alanı sayesinde veriler ve bilgiler kısa bir zamanda binlerce kullanıcıya anında erişebiliyor. İletişim araçları ve bilgisayar, bilişim teknolojisinin en temel faktörlerindendir.

Donanımlar ve yazılımlar, bu gibi teknolojilerin kullanılması için olanak sağlayan köprülerdir. Aynı süreç içerisinde hayatı daha fazla kolaylaştırarak zamanı daha verimli kullanılmasına olanak sağlayan teknolojilerdir. Bilgilere kullanıcının istediği zamanlarda, dünyanın her hangi bir yerinde veya herhangi mekanda hızlı anlık bir şekilde ulaşılmasına olanak tanır. Hatta her an ve her zaman bilgi üretmesini sağlar.

Sanayi ve endüstrinin temelini oluşturan bilişim alanı teknolojileri, üretimde ve gelişimde en büyük katkı sağlayarak ülke ekonomilerini ayakta tutan en büyük etmenlerden birisidir. Dünyadaki birçok firma, bilişim teknolojileri ile maliyetleri en aza düşürebilir ve küreseldeki diğer firmalara kafa tutabilirler. Radyo, televizyon, bilgisayar, internet, mobil cihazlar, akıllı telefonlar, tabletler ve elektronik postalar bilişim teknolojilerinin birer ürünü ve temelidir. Bilişim teknolojileri bazı esas temeller üzerinde gelişmiştir. Bunlar; enformasyon, moleküler biyoloji, kuantum mekaniği, uzay bilimleri, ekoloji ve oşinografi.

Bilişim teknolojileri, bilgisayar dışındaki birçok alet veya cihaz ve ekipmanları da kapsamaktadır. Bunlardan bazıları ise şunlardır; hesap makineleri, elektronik tüpler, izole kablolar, telgraf ve telefon hatları, radyo ve televizyon vericileri, ses ve video kayır cihazları, elektronik makineler ve bazı aletler, telekomünikasyon sistemleri ve bilgisayar ekipmanları gibi.

Okumadan geçme: Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti?

Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Süreçleri Nelerdir? | İletişim teknolojileri hiç durmadan gelişiyor

Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Süreçleri Nelerdir? | İletişim teknolojileri hiç durmadan gelişiyor


Bilişim ve İletişim

Bilişim ile iletişim teknolojileri, birbirleri ile köklü ve bağlantılı teknolojilerdir. Telekomünikasyon sistemlerinin ise dijital verilerin dijitalleşmesi ve bilgilerin aktarılmasını sağlanmıştır. Bu biçimde bilişim ve iletişim teknolojileri birbirlerini birleştiren veya tamamlayan iki kavram haline gelmiştir. Bilişim ve iletişim teknolojileri, ekonomik ve toplumsal gelişmelerin parçasından birisidir. Toplumdaki bireylerin birbirleri ile ve kurumlar arasındaki ilişkileri, iletişimleri yüksek oranda bilişim ve iletişim teknolojileri vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Ekonomik anlamda verimlilik ve üretim kavramları bilişim ve iletişim teknolojileri ile hayata geçirilebilirler. Günümüzde en değerli ve bilişimin bir parçası olan internet ağları; aynı süreçte genel iletişim araçlarındandır. Hatlar ve kablolar aracılığı ile bilgisayarlar veya mobil cihazlar arasındaki verilerin transferine, paylaşılmasına ve alışverişlerine olanak sağlar; ses dosyası ve çeşitli yazılar, fotoğraflar ve görüntüler gibi bir çok sayıda dokümanı transfer etmeye aracılık eder.

Bilişim ve iletişim teknolojileri bazı süreçler ile gelişmiştir . Bu süreçler; araç ve gereç geliştirme ve üretme, dijital cihazlar, dijital ekipmanlar ve dokümanlar geliştirme ve üretme telekomünikasyon hizmetleri üretme ve geliştirme, ağ hizmetlerini geliştirme üretme, medya (yayıncılık) araç gereçleri, cihaz üretimi ve hizmet geliştirme gibi.

Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Süreçleri Nelerdir? | Bilişim teknolojisi geliştikçe bilişim suçları artmaya devam ediyor

Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Süreçleri Nelerdir? | Bilişim teknolojisi geliştikçe bilişim suçları artmaya devam ediyor

Bakmadan geçme: Bilişim Suçu Nedir? Bilişim Suçları Nelerdir? Kanunları ve Cezaları


Bilişim Yaşamı Nasıl Etkiler?

Özellikle geride bırakılan son 20 yıl içinde internetin, neredeyse her gün, her saat, her zaman, hayatın her an ve her yerinde kullanılmaya başlanması ile sayısız düzeyde işlem ve uygulamaların temelini oluşturuyor. İletişim başta olmak hususu ile medya, iş ve ev hayatı, ulaşım ve alışveriş, lojistik gibi sayılamayacak kadar alanda bilişimden bir araç gereç bulunabilir. Bilişim teknolojileri sayesinde günlük rutin yaşamın her alanında çığır açılmıştır.

Bulaşık makineleri ve çamaşır makineleri, fotoğraf makineleri, müzik sistemleri ve yayıncılık araçları, televizyon, sanal devlet uygulamaları ve sosyal medya ağları gibi yaşamın bel kemiğini oluşturan olanakların gerçeklerini sağlayan “ sihirli değnek ” bilişimdir.

Hatta günümüzde interneti olmayan bir ev kalmadı. Bunun örneklerini de sosyal medyanın yaygınlaşmasından rahatlıkla anlayabiliriz. Yakında televizyon yayınlarının da biterek Youtube tv üzerinde canlı yayın izleyebiliriz. Şu anda çoğu kişi bu yöntem ile hayatını idare etmektedir. İnsanlar yoğun şekilde internet üzerinden canlı yayın yapıyor. Ya da canlı yayın programlarını takip ediyorlar.


Bilişim Teknolojisi ve Bilgisayar

Bilişim denildiğinde bilgisayar ve bilişim arasına ayrı bir parantez koymak gerekiyor. Çünkü günümüzde yaşamın bir parçası olan bilgisayar, şaşırtıcı derecede verileri ve dokümanları kısa bir süre içerisinde işleyebiliyor, depolayabiliyor ve iletebiliyor. Bilgisayar sistemlerinin karmaşık yazılım ve donanım sistemleri ve bu sistemlerin sağladığı hizmetler bilişim teknolojisinin tamamen kendisinden başka bir şey değildir. Bilişim teknolojileri bilimi; bu sistemlerin tasarlanması, modellenmesi, geliştirilmesi, araştırılması, üretilmesi ve uygulanması ile doğrudan ilgilenir.

Bilgisayarlar günümüzün ve geleceğin her daim kullanılacak olan ürünleridir. Teknolojiyi bağımlılık değil, onu işimize yarayacak şekilde öğrenmeliyiz. Bilgisayar kullanmadan hiçbir iş eksiksiz yapılamaz. Bundan sonra da yapılmayacaktır. Bankadan para çekmek için kullanmış olduğumuz ATM’lerin bile bir bilgisayar olduğunu unutmayın. Bilgisayarlar; geçmişin, bugünün ve geleceğin en büyük buluşudur.Ayrıca Bakınız

 1. Bilgisayarın tarihçesi nedir? Bilgisayarı kim buldu? ilk bilgisayarlar
 2. Kurumsal firmaların en çok yaptığı güvenlik hataları ve açıkları nelerdir?

Bilişim Nedir? Bilişim Teknolojisi Nedir? Bilişim Süreçleri Nelerdir? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gelgez.net/bilisim-nedir-bilisim-teknolojisi-nedir/feed/ 0
Kurumsal firmaların en çok yaptığı güvenlik hataları ve açıkları nelerdir? https://www.gelgez.net/kurumsal-firmalarin-guvenlik-hatalari-aciklari/ https://www.gelgez.net/kurumsal-firmalarin-guvenlik-hatalari-aciklari/#respond Sat, 10 Mar 2018 20:34:25 +0000 https://www.gelgez.net/?p=13915 GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Günümüzde küçük ya da büyük fark etmeksizin, tüm şirketler için büyük önem taşıyan konuların başında güvenlik gelmektedir. Kurumsal firmalar bazende bizim özel bilgilerimize sahiptir. Bu sebeple güvenlik konusu için bir hayli kafa yorulması gerekmektedir. Çünkü zamanında yapılmayan düzenlemeler, itibar kaybına neden olacak ve gelecekte astronomik masraflar olarak karşınıza gelecektir. Üstelik şu kesinlikle bilinmelidir ki, güvenlik […]

Kurumsal firmaların en çok yaptığı güvenlik hataları ve açıkları nelerdir? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Günümüzde küçük ya da büyük fark etmeksizin, tüm şirketler için büyük önem taşıyan konuların başında güvenlik gelmektedir. Kurumsal firmalar bazende bizim özel bilgilerimize sahiptir. Bu sebeple güvenlik konusu için bir hayli kafa yorulması gerekmektedir. Çünkü zamanında yapılmayan düzenlemeler, itibar kaybına neden olacak ve gelecekte astronomik masraflar olarak karşınıza gelecektir. Üstelik şu kesinlikle bilinmelidir ki, güvenlik ihlallerinin çoğu önlenebilirdir. Bu yazımızda bilişim uzmanları tarafından Kurumsal firmaların en çok yaptığı güvenlik hataları ve açıkları nelerdir? Şirketlerin sanal güvenlik açığı için yapması gereken 21 öneri ile nasıl güvenli bir şirket olunur? sorularının cevabı hazırlanmıştır.


Kurumsal firmaların en çok yaptığı güvenlik hataları ve açıkları nelerdir?

Bugün küçük, büyük ayırt etmeksizin, tüm firmalar çevrimiçi tabanlı çalışmaktadır. Hal böyle olunca doğru teşhislerde bulunabilmek ve proaktif veri güvenliği çözümlerini benimsemek gerekir. Birçok şirket için güvenliği sağlamak en ön planda olmalıdır. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken ilk kural güvenliktir.

Güvenlik konusunu ele alacak olursak; şirketler özellikle dikkat etmelidir demiştik. Bunun sebebi de gelecek zamanda farkına vardığınızda çok astronomik rakamlar ile karşılaşmanız olacaktır. Hatta bilinen raporlara göre de 2013 yılında birçok küçük işletme güvenlik ihlalleri ile yüz yüze gelmiştir. Dolayısıyla bu durum, çok ciddi kayıplara da yol açmıştır. Güvenlik ihlalleri her şeyden önce, firmanın itibarını zedelemektedir. Üstüne bir de yıllık olarak yaklaşık 35.000 – 40.000 tl aralığında maliyet çıkarmaktadır. İşin özü, eğer bir şirket küçük ya da büyük fark etmez. Hedefe konuldu ise mutlaka zarar görecektir. Önemli ve ciddi kayıplar verecektir. Ayrıca bu maliyetler, belki büyük şirketleri çok etkilemez ama orta ya da küçük işletmeleri çok büyük şekilde sarsacaktır.

Fakat önemli olan konu ise bahsi geçen bu güvenlik ihlallerinin önlenebilir olmasıdır. Bunun yanında bazı şirketler de karmaşık ve hedefli olan saldırılara maruz kalabilir. Küçük ya da ortak ölçekli işletmelerde ortalama olarak tabir ettiğimiz, ya da sosyal mühendislik dediğimiz yöntemler ile saldırıya uğramaktadır. Güvenlik açıkları ile ilgili yapılan anketlerin sonucuna göre; şirketlerin büyük bir kısmı hassas olan verilerin kontrol edilmesi ve izlenmesi için kısmen de olsa bazı sistemlere sahiptirler. Bunu aksine bazı işletmeler de hiçbir güvenlik tedbirine sahip değiller. Hepsinden önemlisi; birçok harcama yapan şirketler bile siber saldırılara maruz kalabilmektedir. Dolayısıyla harcanan maliyetler de boşa çıkabilmektedir. Bunun en büyük sebebi de yazımızın başında bahsetmiş olduğumuz proaktif yaklaşımın doğru yapılmamış olmasıdır.

Bugün birçok işletme hem etkin, hem daha güvenilir hem de daha yenilikçi teknolojilere yatırım yapmaktadır. Ancak sadece yatırımı yapmak doğru değildir. Yatırımı yaparken, aynı zamanda teşhisin de doğru yapılması gerekmektedir. Eğer teşhisiniz doğru olmaz ise, yine karmaşık siber saldırılara maruz kalabilirsiniz. Sebebi de gayet açıktır. Düşünün; önlem alınması için nasıl yapıldığını da bilmek gerekmektedir. Yani siber saldırı yapan kişiler; bütün güncel teknolojilerin her daim bir adım önünde bulunurlar. Günümüzde en iyi ve güncel teknolojiler bile; açıklarını yapılan siber saldırılar sonrasında keşfetmektedir. Dolayısıyla yapılan siber saldırılar sonrasında da güncelleme ve birtakım yamalar ile birlikte açıklarını kapatmaktadırlar. Israrla söylemek gerekir ki; şirketlerin verilerini korumaları için kesinlikle doğru teşhisi yapmak zorundadırlar.

Yukarıda belirttiğimiz gibi konu şirketler için oldukça önemlidir. Siber saldırılarla birçok veri şifreleniyor ve kullanılamaz hale gelebiliyor. Bu sebeple çok dikkatli olunması gerekmektedir. Şirketlerin verilerini koruması konusu günümüzde KVKK (Kişisel Verilerin Korunma Kanunu) ile birlikte yasal yaptırımlara kadar varmaktadır. Üstelik inanılmaz para cezaları da gündemdedir. Bu sebeple yapılan başlıca hatalardan ve güvenlik ihlallerinden korunmak gerekir. Peki siber saldırılara karşı, şirketler tarafında yapılan en büyük hatalar nelerdir? Şirketlerin güvenlik açıkları nelerdir? Sizler için yapılan bu hataları maddeler halinde anlatmak istedik.

Öncelikle şunu söyleyelim ki; aşağıda belirteceğimiz hataları yapmaz iseniz büyük ölçüde veri kaybetmekten korunursunuz. Çok değerli olan bilgilerinize, en önemlisi de işinizin sekteye uğramaması adına oldukça önemli olan hataları listeleyelim artık.

Bakmadan geçme: İşlemcilerdeki Meltdown ve Spectre güvenlik açığı nedir? Kimler etkilendi?

Kurumsal firmaların en çok yaptığı güvenlik hataları ve açıkları nelerdir? | Son zamanlarda şirket bilgilerini çalan casus yazılımlar milyarlarca dolar zarar ettirdi

Kurumsal firmaların en çok yaptığı güvenlik hataları ve açıkları nelerdir? | Son zamanlarda şirket bilgilerini çalan casus yazılımlar milyarlarca dolar zarar ettirdi


Şirketlerin sanal güvenlik açığı için yapması gereken 21 öneri ile nasıl güvenli bir şirket olunur?

 1. İlk olarak yapılmaması gereken hataların başında tedarikçilerin, çalışanların önemli verilere karşı ortaya çıkacak olan tehditlerin doğru anlaşılamamasıdır. Herkes yapılması gerekeni doğru algılar ise bu konuda daha titiz çalışılır. Ve sonuca daha çabuk ulaşılır.
 2. Şirketlerin mutlak suretle bilgi güvenliği departmanı kurmaları gerekmektedir. Dolayısıyla geniş kapsamlı bir bilgi güvenliği planı politikasına sahip olunmalıdır. Bu konuyu dikkatlice ele alarak ilgili talimatlar yazılmalı ve tüm şirket personeli ve tedarikçilere imzalatılmalıdır.  Ardından da ufak eğitimler ile kişilere konunun önemliliğini anlatarak onları bilinçlendirme yoluna gidilmelidir.
 3.  Şirketlerin yaptığı en büyük hatalardan birisi de, veri güvenliği konusunu yalnızca bilgi teknolojileri yani IT bölümlerinin sorunu olarak görmesidir. Aslında gayet tabi, konudan IT değil şirketin kendisi sorumludur. Ceza yükünü çekecek olan kesinlikle şirkettir.
 4. Şirketlerin önemle dikkat etmesi gereken bir husus ta veri güvenliği konusunu, 3 boyutlu bir ekosistem olarak görmesidir.
 5. Siber saldırıları gerçekleştirenlerin, güncel teknolojilerin daima bir adım önünde olduğunu söylemiştik. O zaman dikkat edilmesi gereken konular arasında yanlış siber ürünlerin kullanımını da ekleyebiliriz. Doğru olmayan güvenlik yaklaşımları ve yanlış ürünler, sizi saldırılardan koruyamayacaktır.
 6. Yine şirketlerin dikkat etmesi gereken önemli konulardan birisi de veri ve ticari sırların sınıflandırılmasını sağlamaktır.
 7. Yazımızın başında söylediğimiz maddelerden birisi de çalışanların, tedarikçilerin ve satıcıların doğru ve uygun şekilde eğitilmesidir.
 8. Maddeleri sıralarken, önemli birçok kısım geliyor aklımıza. Veri güvenliğini sağlarken başka tarafları da unutmamak gerekir. Buna göre de bir yol haritası yapılmalıdır. Kurum içerisinde barınan çalışanlar da veri güvenliği açısından risk faktörü oluşturabilmektedir. Bu konu kesinlikle es geçilmemelidir.
 9. Şirketlerin IT ekibi tarafından yapmasi gereken en önemli şey ise; müşterilerin ya da kuruma gelen kimsenin şirket ağına girmesine izin vermemektir.
 10.  Siber saldırılardan korunabilmenin en doğru yolu da her zaman güncel olmaktır. Şirketinizdeki bilgisayarların işletim sistemlerinin ve üzerilerindeki yazılımların güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılan güncellemeler, sizleri siber saldırılara karşı koruyacaktır.
 11. Şirketlerin IT bölümlerinin veri güvenliği için yapması gerekenler bu kadar ile bitmiyor. Tüm verilerin doğru bir şekilde depolanması ve nerede saklandığı da önemli hususlardan biridir.
 12. Tüm verilere olan yetkilerin doğru yapılandırılması gerekmektedir.
 13. IT bölümünün yapması gereken önemli şeylerden birisi de bilgilerin ve verilerin doğru bir şekilde imha edilmesidir.
 14. Veri güvenliğini sağlamak için yapılması gereken önemli şeylerden biri de IT personellerine bilgi güvenliği eğitimi ve sertifikası aldırmak ve profesyonel bir yardım almaktır.
 15. Şirket içerisindeki çalışanların taşımakta olduğu akıllı telefon risklerini kesinlikle görmezden gelmemelisiniz.
 16. Eğer bulut bilişim kullanılıyorsa, kesinlikle doğru şekilde yönetilmelidir. Gerekli şifreleme önlemlerinin alınması zorunludur.
 17. Şirkete bağlı olan satıcıların ve tedarikçilerin, veri güvenliğini sağladığından emin olunmalıdır.
 18. Yukarıda saymış olduğumuz maddelerin yanında elbette fiziksel olan güvenlik riskleri de önemsenmelidir.
 19. Şirketinizde veri güvenliğini sağlamanın doğru yollarından birisi de tüm verilerin şifrelenmesi gerekmektedir.
 20. Bundan önceki yazılarımızda nesnelerin internetinden bahsetmiştik. Kısacası IoT cihazlarının kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekmektedir. (Nesnelerin İnterneti Nedir?)
 21. Son maddemizde, yazımızın başından beri belirttiğimiz proaktif güvenlik bileşenlerine önem verilmelidir. Bunlar sırası ile teknoloji, insan ve süreç unsurlardır.

Küçük ya da büyük şirketlerin yukarıda sayılan tüm maddeleri bilmesi ve buna göre tedbirlerini alması gerekmektedir. Yapılan ya da yapılacak hatalara göre tedbirler ve talimatlar hazırlanmalıdır. Bu sayede en tehlikeli siber saldırılara karşı bile önlemler oluşturulabilir. Bu sayede siber suçluluları en azından yavaşlatabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz maddelerin bilinmesi, daha sonra atılacak adımların da sağlam olmasını sağlayacaktır.

Kurumsal firmaların en çok yaptığı güvenlik hataları ve açıkları nelerdir? | Teknoloji geliştikçe siber saldırılar daha da artacak

Kurumsal firmaların en çok yaptığı güvenlik hataları ve açıkları nelerdir? | Teknoloji geliştikçe siber saldırılar daha da artacakAyrıca Bakınız

 1. Hacklenmekten Nasıl Korunabiliriz? İnternet Güvenliği nasıl sağlanır?
 2. İnternet Üzerinde Rahatça Sörf Yapabilmenin Yolları Nelerdir?
 3. İnternet hesaplarında bu 30 şifreyi asla kullanmayın!

Kurumsal firmaların en çok yaptığı güvenlik hataları ve açıkları nelerdir? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gelgez.net/kurumsal-firmalarin-guvenlik-hatalari-aciklari/feed/ 0
Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? https://www.gelgez.net/bilisimin-tarihcesi-nedir/ https://www.gelgez.net/bilisimin-tarihcesi-nedir/#comments Sat, 10 Mar 2018 19:31:17 +0000 https://www.gelgez.net/?p=13952 GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Hayatımızın her alanında teknoloji ile yüz yüzeyiz. Bilişim denilen alan gün geçtikçe daha da genişlemektedir. Ancak teknoloji de değişimlerin eseridir.Artık vücudumuzun bir parçası olan akıllı teknoloji cihazlarının nasıl buralara kadar geldiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda sizleri biraz gerilere götürüp, teknolojinin tarihsel gelişiminden bahsedeceğiz. Bilişim nasıl gelişti? Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? […]

Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Hayatımızın her alanında teknoloji ile yüz yüzeyiz. Bilişim denilen alan gün geçtikçe daha da genişlemektedir. Ancak teknoloji de değişimlerin eseridir.Artık vücudumuzun bir parçası olan akıllı teknoloji cihazlarının nasıl buralara kadar geldiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda sizleri biraz gerilere götürüp, teknolojinin tarihsel gelişiminden bahsedeceğiz. Bilişim nasıl gelişti? Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? Hangi yıllarda ne bulundu? İlk bilgisayar şirketi kimdir? İlk virüs ne zaman yazıldı? İlk telefon santrali ne zaman kuruldu? ilk internet ne zaman kullanıldı? Yüzyılların bugünlere getirdiği teknoloji nasıl değişti? bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızda bulabilirsiniz.


Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti?

Bilişim sektörü tarihsel gelişiminin ilk ataları milattan önce 3000 senelerinden atıldığı söylenmektedir. İlk olarak girdi teknolojilerini icat eden Sümerler ve Antik Mısır’a kadar bir çok ülkeden ve değişikliklerden bahsetmek mümkündür.

Ekonomik yönden bakılacak olursa Bilişim sektöründe esas başlangıcı “Mors” alfabesinin geliştirdiği 1840‘lar neticesinde nitelendirmek mümkündür. 19. Yüzyılın en son çeyreğinde radyonun ve telefonun icat edilmesinden daha sonra, 1940‘lı yıllarda ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) adındaki tamamen elektronik devrelerden oluşan bilgisayar geliştirilmiştir.

20 Yüz yılın ortalarında günümüz bilişim sektöründen ardı ardına çok önemli gelişmeler sağlanmıştır. Bu gelişmeler ise ; Amerika Birleşik Devletleri İstatistik Bürosu ilk ticari bilgisayar olan UNIVAC‘ı (Universal Automatic Computer)

1951 yıllarında kullanılmaya başlandı. 1947 yıllarında o dönem mühendislerinden William Shockley germanyum ve silisyum elementlerinin iletkenliklerinden faydalanarak, elektronik tüplerin elektrik titreşimlerini genişletmekte için.transistörü icat etti ve ilk kez o kullandı. Bu keşif ise birçok kaynağa göre programlama dillerinden birisi olarak görülmektedir.

1954 yılında ilk ve o döneme ait tek başarıya sahip üst seviyeli programlama dili olan Fortran geliştirildi. 1959 yılında ise ilk kez Amerikan bankası; Stanfor Araştırma Enstitüsü katkıları ile geliştirilmiş olan ERMA (Electronic Recording Method of Acoounting) bilgisayarını kullanmaya başlamıştır. 1961 yılında o döneme ait ilk birleşik devre piyasada yerini aldı.

1964 yılında o dönem mühendislerinden Thomsan Kurtz ile John Kemeny ,basit programlama dilini icat etti ve şu anda günümüz de en popüler programlama dilleri arasında yer almaktadır. 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri‘nin California şehrinde yaşayan Gordon Earle Moore tarafından Intel kuruldu.

Intel 1969 yılında 1024 byte’lık RAM modüllerini piyasaya sundu. Ve ardından bir yıl sonra AMD kuruldu. 1969 yılında o dönemin internet atası olarak bilinen “ARPANET” (Advanced Project Agency Network) kullanılmaya başlandı. 1969 yılında IBM firması donanım ve yazılım uygulamalarını birbirlerinden ayırma kararı aldı. 1970 yılında ise DEC firması PDP-11 modelini piyasaya sundu. PDP-11 en popüler bilgisayar dizaynı  günümüzde bile halen kullanımdadır.

Bakmadan Geçme: Nazilerin şifrelerini kırmak için üretilen ilk dijital dev bilgisayar: Colossus

Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? | Eniac bilgisayar operatörleri

Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? | Eniac bilgisayar operatörleri


İlk bilgisayar işlemcisi üretiliyor!

1971 yılında ilk üretilen mikro işlemci yongasını üreten INTEL firması Intel 4004‘ü piyasaya sürdü. 1971 yılında John Draper o dönemlerde tahıl gevreği kutusu ile icat ettiği bir cihaz ile tarihte ilk kez telefon sistemlerine giriş yaparak hackledi. 1972 yılında o dönem mühendislerinden Ritchie ile Kerningham, UNIX ‘i C programlama dilini kullanarak yeniden yazdılar ve tasarladılar. 1969 ile 1974 yılları arasında geliştirilen ve programlama dili olan C programlama dili 1972 yılında Nortel firması tarafından kodlayıcı / kod çözücü birimini yongacık yani mikro boyutlarda tasarlamayı başardı.

1973 yılında FTP geliştirildi.Yani dosya transfer protokolü geliştirildi. 1973 yılında INTEL kurucusu Gordon Moore CPU transistörlerinin her 540 günde 2 katına çıkacağını belirtti ve bu olay 20 yıl boyunca sürdü. 1975 yılında o döneme ait ilk sayısal santralleri geliştirdiler. 1978 yılında çıkartılan bir kitap ile yayınlanmaya başladı.

Firma 1979 yılında 100,000 telefon hattına destek verebilecek DMS-100 sayısal santralleri topluma sunmuştur.
1973 yılında Nokia firması aldığı bir sipariş ile birlikte mikro işlemci kontrollü telefon santralini geliştirmeye başladı.
Santral ismini verdikleri sayısal düzeneğe DX200 ismi verilmiştir. Daha sonrasında 1982 yılında kullanıma sunulmuştur. Bir süre sonra Finlandiya ülkesinde sabit hat pazarının % 50‘sini ele geçirirler.

ITT BTMC o döneme ait ilk olarak 1981 yılında elektronik düzenekteki santralleri kullanıma sunar. 1 Nisan 1976 yılında gerçekleşmesi beklenen Apple Bilgisayarları şirketi kuruldu. 1980‘li yılların sonuna kadar ise arka arkaya gelen gelişmelerin ardından 1981 yılında IBM firmasının ilk MS-DOS işletim sistemi olan MS_DOS 1 .0 yüklüdür.
1981 yılında bilişim alanında basit de olsa önemli gelişmelerden olan alan adı (DNS) yaratıldı.

1981 yılında ise Micro systems kuruldu.

1981 yılında Microsoft şirketi DOS kullanım haklarını ele geçirerek adını MS-DOS olarak değiştirdi. 1982 yılında basit posta protokolü sunuldu . Halen günümüzde bile internet üzerinden mesaj göndermek için en çok kullanılan ve yaygın yöntemlerden birisidir. 1982 yılında o dönem mühendislerinden Richard Stallman, Unix‘in ücretsiz versiyonunu geliştirmeye başladı.

Okumadan Geçme: Bilgisayarın tarihçesi nedir? Bilgisayarı kim buldu? ilk bilgisayarlar

Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? | Telefon santralleri ilk defa Finlandiya'da kullanılmaya başlandı

Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? | Telefon santralleri ilk defa Finlandiya’da kullanılmaya başlandı


İnternet teknolojisi büyüyor!

1983 yılında onaylanan TCP/IP protokolündeki o dönemdeki ilk Internet kullanımı yaygınlaşarak gelişmeye başladı.

1983 yılında internet ilk kez sivil ve askeri networklere yayılmaya başlandı. 1984 yılında Cisco System kuruldu. Cisco günümüz de ücretli olarak sunulan bilişim derslerinden birisidir.

1984 yılında Apple firması tarafından fare ve grafik ara yüzünü kullanan Macintosh bilgisayarını üreterek piyasaya sunar.

1984 yılında ise Fred Cohen o dönemlerdeki ilk bilgisayar virüsünü geliştirdi.

1984 yılında Andrew Tannebaum, Unix klonunu geliştirmeye başladı. 1985 yılında ise o Microsoft firması kullanıcı için grafik ara birimleri, görsel iletilere yaklaşan Windows işletim sistemini çıkarak piyasaya sunar.

1985 yılında ilk özgür yazılım kuruldu.

Günümüzde Hacker olarak bilinen kişiler 1986 yılında Amerika Birleşik Devletleri bilgisayar dolandırıcılığını suç olarak kabul etmeye başladı.

1988 yılında CD-ROM‘lar icat edildi ve seri üretime başlandı.

1988 yılında IRC (internet relay chat) yazılımı icat edildi. Aynı yıl içerisinde Robert Morris ilk internet solucanını yarattı ve bu solucan binlerce sisteme girip hataya yol açtı. 1989 yılında yazılım süreçlerinin kontrol edilmesi amacında geliştirilen Yetenek Olgunluk Modeli (CMM) yayınlandı.

1991 yılında Unix alt tabanlı, açık kaynak kodlu ve kısıtlamasız bir işletim sistemi olan Linux, Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisi tarafından geliştirilmeye başlandı. 1992 yılında o dönemlerde Masters of Deception adındaki grup telefon hatlarını dinlediği gerekçesi ile tutuklandılar. 1993 yılında ilk FreeBSD piyasaya sunuldu. FreeBSD ise hem kişisel bilgisayar hem de ağ sunucuları içerisinde kullanılabilen bir işletim sistemidir.

1994 yılında geleneksel dial-up sistemleri ile birlikte Intel erişimi sağlanmaya başlandı. (Compute Serve, AOL)
1994 yılında W3C konsorsiyumu (uluslararası kimi kuruluşların ya da kimi devletlerin ekonomik ve mali yardımları yürütmek için oluşturdukları ortak organ) oluşturuldu. 1995 yılında ise o dönem mühendislerinden Dan Farmer ile Wieste Venema Satan adındaki sistemi icat ettiler. Bu sistem tamamen otomatik olarak sistem açıklarını tarıyor ve ilerleyen zamanlarda SATAN sistemi popülerleşmeye başladı.

1995 yılında Sun, günümüzde de halen kullanılmakta olan Java‘yı yarattı. Java ise her program platformlarında çalışabilen programlama dilidir. 1996 yılında OECD, bu tarihten 30 yıl önce açıklanan bilgiye dayalı ekonomi kavramı tanıtıldı. 1999 yılından 2000 yılına geçiş problemi o döneme damgasını vurdu.

Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? | Mobil teknolojiler geliştikçe teknolojini rüzgarını daha çok hissediyoruz

Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? | Mobil teknolojiler geliştikçe teknolojini rüzgarını daha çok hissediyoruz

Mobil teknolojiler başlıyor!

Y2K bug olarak bilinen sorun genel olarak zaman bilgisinin 2 Dijit tutulması nedeninden kaynaklandı. 2001 yılında ise Japonya‘da NTT DoCoMo firması tarafından o dönemde ilk Üçüncü Nesi Mobil İşletim Sistemleri (3G) denemeleri başladı.

3G teknolojisi ilk olarak Japonya, 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve son olarak 2003 yılında Avrupa‘da kullanılmaya başlandı. 2002 yılında ise DVD’ler piyasaya çıkarak tanıtıldı. 2003 yılında ise Brond Band internet erişimleri sağlanmaya başlanarak topluma sunuldu. 2005 yılında itibaren ise Blog‘lar oluşturulmaya başlandı. HD, DVD ve BlueRay formatları / teknolojileri o dönemde hızlı bir şekilde ilerlerdi.

2008 ile 2009 yıllarından itibaren ise Smartphone‘lar toplumun iş süreçlerinden daha aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. Özellikle Google ve Apple, Symbian pazar payındaki yerlere gözlerini diken şirketler arasındadır.

2009 ile 2010 yıllarından itibaren ise Sosyal Networkler, micro bloglar; Facebook Twitter, Myspace ve benzeri siteler milyonlarca kullanıcıya ulaştı.

2010 yılından sonra 4G ve 5G teknolojileri ile mobil iletişim daha da büyüdü.Ayrıca Bakınız

Bilişimin tarihçesi nedir? Bilgisayar ve İletişim sektörleri nasıl gelişti? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gelgez.net/bilisimin-tarihcesi-nedir/feed/ 1
Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri https://www.gelgez.net/bahar-yorgunlugu-bahar-sendromu-nedir/ https://www.gelgez.net/bahar-yorgunlugu-bahar-sendromu-nedir/#respond Wed, 07 Mar 2018 22:28:19 +0000 https://www.gelgez.net/?p=13908 GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Bahar ayları geldiğinde kimileri mutluluk ile karşılarken kimileri karamsarlığa bürünür. Özellikle karamsar olanların 2 ayrı nedeni vardır. Birincisi “Bahar alerjisi” diğeri ise “Bahar sendromu” yada diğer adıyla “Bahar yorgunluğu”. Psikolojik olarak Bahar yorgunluğu bahar geldiğinde iyice zorlar ve yorgunluk, halsizlik ve devamlı uyku hali hayatı olumsuz yönde etkiler. Eklem ağrıları, kas ve kemik ağrılarından da Bahar […]

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Bahar ayları geldiğinde kimileri mutluluk ile karşılarken kimileri karamsarlığa bürünür. Özellikle karamsar olanların 2 ayrı nedeni vardır. Birincisi “Bahar alerjisi” diğeri ise “Bahar sendromu” yada diğer adıyla “Bahar yorgunluğu”. Psikolojik olarak Bahar yorgunluğu bahar geldiğinde iyice zorlar ve yorgunluk, halsizlik ve devamlı uyku hali hayatı olumsuz yönde etkiler. Eklem ağrıları, kas ve kemik ağrılarından da Bahar yorgunluğu zamanında bahsedilir. Bu yazımızda her iki kişiden birinin etkilendiği Bahar yorgunluğu hakkında uzman doktorlardan aldığımız bilgileri sizlere aktaracağız. Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunun nedenleri nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri nedir? sorularının cevabını yazımızda bulabileceksiniz.


Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri

Mevsimlerin değişimi ile doğa dengesi de değişir. Yaz aylarından çıkıp sonbahara girerken çok fazla etkileşim sağlanmaz ama kış aylarından ilkbahara gidiş zamanında bazı kişilerde enerji ve neşe artar. Havaların ısınması bazı kişiler üzerinde olumlu etkileri ile daha etkin ve neşeli olurlar. Fakat insanların yüzde 50’si böyleyken diğerleri baharın gelmesi ile geçici bir zaman adapte sorunları yaşamaya başlar. Uyku sorunları, yeme bozuklukları, dikkat sorunu, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler Bahar yorgunluğundan etkilenen kişilerde sıkça görülür.

Peki neden bazı kişilerde Bahar yorgunluğu (Bahar sendromu) gözükür? Bahar yorgunluğu nedir? açıklamaya çalışalım.

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri | Bahar geldiğinde bazı kişilerde yorgunluk ve devamlı uyku hali görülebilir

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri | Bahar geldiğinde bazı kişilerde yorgunluk ve devamlı uyku hali görülebilir


Bahar yorgunluğu (Bahar sendromu) nedir? Bahar yorgunluğunun nedenleri nelerdir?

Bahar yorgunluğunu anlatabilmemiz için beyindeki epifiz bezi hakkında biraz bilgi vermemiz gerekiyor.

Beyindeki iki hemisferin ortası ve talamusun birleştiği yerde olan kırmızı ve gri renginde 5 ile 8 mm uzunluğunda olan Epifiz, omurgalıların beyninde, mercimek tanesi büyüklüğünde bir bezdir. Uyku düzenin ve mevsimsel dönemlerde ışığa maruz kalmaya göre melatonini salgılar.

Epifiz diğer adıyla pineal bezdir. Epifiz pinealosit kümeleri ve etrafındaki dağ dokularından meydana gelir. Pinealosit hücrelerden oluşan Epifiz’de 4 farklı tipte hücre daha vardır. Bunları kısaca listeleyelim.

 1. Pinealositler: Epifiz bezini oluşturan sayıca en çok olan Pinealositler, 4 ile 6 adet çıkıntıları olup ve Melatonin salgılanma işlevinde görevlidirler.
 2. İnterstsiyel hücreler: Pinealositlerin arasında bulunan ara hücrelerdir.
 3. Perivasküler makrofajlar: Damarların etrafında bulunan antijen sunucu hücrelerdir.
 4. Pineal nöronlar: Hücre iletişiminde görevlidirler.
 5. Peptiderjik nöron benzeri hücrelerParakrin fonksiyonu yani komşu hücrelerle iletişimi sağlarlar.

Epifiz ile bilim dünyası tanıştığında, onun işlevi sönmüş kullanılmayan yada bir organdan geriye kalan bir parça olduğunu zannediyordu. 1917 yılında inekteki epifizlerin kurbağa üzerinde kullanılarak renk değişikliğine neden olduğu gözlemlendi. 1958 yılında ise Yale Üniversitesi deri hastalarında bu özelliği kullanmak istediler. Epifizden elde ettikleri ekstratlarla melatonin hormonu ilk defa izole edildi. Beklenen etki belki o zamanlar fark edilmedi ama sonrasında tıp için çok büyük değişime neden oldu.

Araştırmalarda en çok dikkat çeken Melatonin adındaki hormondu. Triptofan amino asitten, beyin tarafından Epifiz kontrolünde üretiliyordu. Eğer canlı karanlıkta kalırsa melatonin üretimi artıyor, aydınlıkta kaldığında azalıyordu.

Melatonin hormonu insanda azaldıkça, serotonin hormonu da artmaktaydı. Bu hormonlar aslında bir nörotransmitter olduğundan dolayı, ruhsal durumu çok çabuk şekillendiriyor. Bahar geldiğinde güneşe daha çok maruz kalınacağı için teknik olarak, Melatonin azalıp, serotonin artacaktır. Serotonin artınca da insanda mutluluk tavan yapacak, heyecan artacak, daha çok neşe ve aktiflik kazandıracaktır.

Fakat herkes de bu durum böyle olmuyor. Özellikle yetişkinler değilde ergenlik dönemindekiler, genç ve yaşlılar bahar geldiğinde daha çok etkileniyor. Araştırmalara göre kış aylarından ilk bahara gidiş esnasında değişen mevsimsel değişiklik hemen hemen her iki kişiden birinde halsizlik ve baş ağrısından şikayetleri arttırdığını gösteriyor. Bu kişiler aniden artan sıcaklıklara ve ışığa daha çok maruz kaldıkları için adapte olma sorunları yaşamakta. Bu adapte sorunlarına genel olarak Bahar yorgunluğu (Bahar sendromu) deniliyor ve ortalama 1 ayı geçmeyecek hatta daha az sürelerde normal döneme girebiliyor.

Daha önce bahar gelmesi ile intihar oranlarındaki artışın nedenini anlattığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Okumadan GeçmeBaharla birlikte intiharlar neden artar? İntiharın bilimsel nedenleri nelerdir?

Aslında ilk bahara geçiş sırasında olumlu bir hava olması gerekirken, dünya genelindeki bir çok insanda depresif olaylar ve duygu durum bozuklukları artmaktadır. Ama bunun nedeni hala bulunamamıştır.

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri | Bahar geldiğinde bazı kişilerde baş ağrısı ve odaklanamama sorunları iş hayatını zorlaştırır

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri | Bahar geldiğinde bazı kişilerde baş ağrısı ve odaklanamama sorunları iş hayatını zorlaştırır


Bahar yorgunluğu (Bahar sendromu) nasıl anlaşılır?

İlk bahara girildiğinde iki haftadan fazla süren cinsel isteksizlik, cinsel güçsüzlük, sinirlilik, iştahsızlık, dikkatsizlik, kaygı, üzüntü, baş ağrısı, dalgınlık, telaş, kansızlık, tansiyon düşüklüğü, kas ve eklem ağrıları gibi durumlar var ise, Bahar yorgunluğu (Bahar sendromu) sizde de olabilir. Sabah işe gitmek yada okula gitmek için alarmlar devamlı 5 dakika 5 dakika ileri atlatılıp, yataktan kalkmak istemem durumları bu süreçte devam eder. İşe yada okula gidildiğinde dikkatini veremeyip, anlama sorunları çekilebilir. İştah azaldığı için düzensiz ve yetersiz beslenme ile devam eden bu durum, uyku sorunlarıyla beraber içinden çıkılamaz bir psikolojik rahatsızlığa gider.

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma yeni mevsime girdiğinde adapte olamayan bazı kişilerde olan Bahar yorgunluğu, Aile içi yaşam, sosyal yaşam ve fiziksel performans düşüşü gösterir.

Bahar yorgunluğu belirtileri bazı kişilerde bir psikoloji rahatsızlığın başı da olabilir. Bunu karıştırmamalı ve mutlaka uzmandan destek alınmalıdır.

Uzman Psikolog Aycan Bulut, Bahar yorgunluğunun geldi geçti türden bir sorun olarak görmemek gerektiğini belirtiyor. Çünkü tedavi edilmediği takdirde bahar yorgunluğuna bağlı oluşan depresyon her bahar tekrarlanan bir kabus olabilir.

Bahar yorgunluğu ailesinde psikolojik rahatsızlıklara sahip olan kişiler, bahar yorgunluğuna kapılabilir.

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri | Bahar yorgunluğu olan kişilerin bahar geldiğinde gün ışığına çıkıp, doğa ile iç içe olmalı

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri | Bahar yorgunluğu olan kişilerin bahar geldiğinde gün ışığına çıkıp, doğa ile iç içe olmalı


Bahar yorgunluğunun (Bahar sendromu) nedenleri nelerdir?

Bahar yorgunluğunun nedeni tam olarak bilinmiyor ama bazı şüpheli durumlar var.

Genetik olduğu söyleniyor ve Bahar yorgunluğu ailesinde psikolojik rahatsızlıklara sahip olan kişiler, bahar yorgunluğuna kapılabilir.

Bahar yorgunluğu belirtileri bir başka hastalıkla karıştırılabilir. Psikolojik hastalık da olabileceği gibi, tiroid hormonları düzensizliği nedeni ile de olabilir. Bahar aylarında görülen saman nezlesi gibi alerjik rahatsızlıklar, mide hastalıkları, tansiyon- kalp ve şeker hastalıkları da bahar yorgunluğuna benzer belirtilere sahiptir. Bu sebepten ötürü en fazla 1 yada 2 hafta beklenip tıp uzmanına gidilmelidir.

Bahar yorgunluğu daha çok yeni mevsimin getirdiği fazla ışık ve artan sıcakların, beynin adapte olamama sorunlarından kaynaklı olduğu, sinir ağlarında haberleşmeyi sağlamak için üretilen kimyasal Melatonin ve Serotonin hormonu kaynaklı olabileceği de düşünülmektedir.

Kış aylarında havanın erken kararması ve gece yaşamının daha uzun olmasından dolayı alışan insan kimyası, baharla gelen havanın elektrik yüküne ya negatif yada pozitif etki verir. Eğer vücutta pozitif yüklü iyonların sayıca üstünlüğü arttığında ekstra aktif ve mutlu olunmaya başlar. Negatif iyonlar sayıca fazla olursa, bitkin ve bitap düşebilirsiniz.

Beslenme uzmanlarına göre ise eğer kışın düzensiz ve yetersiz beslenip, vitamin ve mineral eksikliği, bir sonraki mevsime girildiğinde vücut hazır olmaz ve hormon üretimi yeterli seviyelere ulaşmaz. Genelde bahar yorgunluğu yaşayan kişilerde kan şekeri düşüklüğü, troit hormonu eksikliği ve böbreklerin düzgün çalışmadığı da gözlemlenmiştir. Özellikle Alkol ve sigara tüketen kişilerde daha sık rastlanmaktadır.

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri | Bahar yorgunluğuna karşı spor yaparken daha çok doğada yapmayı tercih edin

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri | Bahar yorgunluğuna karşı spor yaparken daha çok doğada yapmayı tercih edin


Bahar yorgunluğu nasıl tedavi edilebilir? Bahar yorgunluğundan nasıl kurtulabiliriz?

Bahar yorgunluğu daha önce yaşadınız mı? Bunu önce kendi kendimize sormak gerekir. Eğer yaşandıysa ve tekrarlanıyorsa yaptığınız alışkanlıkları bir gözden geçirmeniz gerekiyor. Özellikle bahar aylarında bağışıklık sistemini düşürecek işlerden vazgeçmek gerekir.

Sigara, Alkol ve uyuşturucu maddeler tüketiminden kaçmalı. Her gün ortalama 3 litre su içmeli ve günde 1 porsiyon mevsim meyvelerinden tüketmeli. Günde sadece 1 fincan az çay ve az kahve içmeli onun yerine yeşil çay, ıhlamur, papatya vb. bitki çaylarından her gün 3 ‘er fincan içerken beraberinde günde en az 1 limon bitirin. Enerji içecekleri, asitli içecekler, meyve suları, gazoz ve meyveli sodalardan mutlaka uzak durmalı. Sade doğal maden suyu yemeklerden 1 saat sonra az limonla soğuk içebilirsiniz.

Hazır gıda, katkı maddeli gdo’lu besinlerden kaçmanız gerekmekte. Yağlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durmalı. Fast food yerine evde hazırladığınız tam buğday ekmekli sandviçleri tüketiniz. Beyaz un, şeker ve tuz üçlüsünden kaçmanız gerekiyor. Bunun kombinasyonu olan pasta, börek, çörek ve keklerden de kaçınmak gerekiyor. Tuz sadece kaya tuzu olmalı hatta piyasada halkı kandırarak himalaya tuzu dedikleri pembe tuzu da kullanabilirsiniz. Zaten her ikisi de kaya tuzu. Günde 2 dilim tam buğday ekmeği sizin sağlıklı yaşamanız için yeterlidir.

Kahvaltıya önem verin ve her gün Prof. Canan Karatay’ın dediği gibi 2 yumurta yemelisiniz. Fakat yumurta alırken üzerindeki kodlara bakmayı unutmayın. Yumurta kodları üzerinde 0, 1 ile başlayan serili olanları öncelikli alınız. Beyaz peynirin olgunlaştırılmış olanlarından alınız ve her gün yiyiniz. Kahvaltıda peynir yemediğiniz günlerde günlük süt tüketiniz. Her sabah en az 10 adet hakiki zeytin yemeyi unutmayınız.

Doğal tahin, doğal pekmez ve hakiki bal üçlüsünün içine zencefil ve tarçını karıştırarak bir karışım yapın ve her gün sabah 1 çorba kaşığı korkusuzca yiyin.

Yemekleriniz haşlanmış sebze ağırlıklı ve çiğ sebzeli salata menülerinden oluşmalı. Beyaz ve Kırmızı et yerken sadece ızgara, fırında yada sebzeli yemeklerin içinde kullanılabilir. Yağ olarak sadece zeytinyağı kullanmalı.

Her gün 1 avuç çiğ badem, ceviz ve çiğ fındık karışımından 1 avuç tüketilmeli. Kavrulmuş kuru yemişlerden uzak durun.

Her gün 1 saat spor yapın. İster evde ister spor salonunda olmadı park ve korularda hızlı yürüyüş veya koşu bile yapabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi bu zararlı beslenmelerden kaçmakla kendini 2 yada 3 hafta içinde toplamaya başlayacaktır. Size önerdiğim bir çok besin Antioksidan etkisi ile 2. beynimiz bağırsakların işlevlerini arttıracaktır. Bağırsaklardaki yararlı bakteriler olan Probiyotikleri korumak için kesinlikle ev yapımı yoğurt ve sirke kullanınız. Bunun için aşağıdaki linklerden destek alabilirsiniz.

İlgili Link 1Evde Probiyotik sirke nasıl yapılır? Doğal ev sirkesi tarifleri

İlgili Link 2:Evde Probiyotik yoğurt nasıl yapılır? Doğal ev yoğurdu tarifleri

Unutulmaması gereken diğer sorun ise strestir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların günlük yaşamları beynin tolere edemeyeceği kadar stres üretir. Stres beynin yanlış hormonlar üretip, işlevini kötü yapmasına neden olarak, bir çok hastalığın nedeni olarak görülmektedir. Stresten kaçmak ve sakinleşmek için neler yapmalı aşağıdaki linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

İlgili Link 3: Beynin yaşlanmasını engellemenin altı yolu

Bahar dengeli ve sağlıklı beslenilmeli, aktif olunmalı ve düzenli olarak spor yapılmalıdır. Vücut susuz bırakılmamalı ve uyku düzenine dikkat edilmelidir. Uyuma ve uyanma saatleri düzensiz kişilerde bahar yorgunluğu daha belirgin olur. Başlangıçta zor gelse de birkaç sabah erken uyanarak, uyku düzene sokulmaya çalışılmalıdır. Hafta sonu için planlar yapılarak motivasyon yükseltilebilir. Öğlen arası ya da zaman buldukça ofis ortamından çıkarak, temiz hava alınmaya da özen gösterilmelidir.

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri | Bahar geldiğinde doğaya kendinizi bırakın

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri | Bahar geldiğinde doğaya kendinizi bırakın


Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 8 öneri

İç hastalıkları uzmanı Dr. Mehmet Karaca’nın önerdiği Bahar yorgunluğunu atlatmanın yollarını sizler için listeleyeceğiz.

1. Günde 8 saatten fazla uyumayın!

Kış aylarında yataktan kalkmak kimse istemez. Günde 7 yada 7,5 saatlik uyku size çok rahat yetecektir. Fazla uyuduğunuzda enerji seviyesi ve ruh hali negatif yönde etkilenir. Önemli olan deliksiz uyku almalı. bilinç altının ve hafızanın depolandığı zaman olan REM uykusu nedir ve neden gerekli olduğunu aşağıdaki yazımızdan daha geniş bilgi alabilirsiniz.

İlgili Link 4:  İyi bir uyku için yatmadan önce neler yapmamalı?

2. Sabah duş alırken son olarak soğuk suyla yıkanın

Devamlı sıcak suyla yıkanmak, mevsim değişikliklerinde hava sıcaklığına uyumluluğu köreltir. Bu özelliği kaybetmemek için en azından soğuk suyla başınızı, yüzünüzü, ayaklarınız ve kollarınızı yıkayınız. Kan dolaşımının arttığını hissedebileceksiniz.

3. Sporunuzu daha çok açık havada yapınız

Gün ışığı altında, bol oksijenli havada egzersiz yapıldığında, mevsime daha çok ayak uydurmuş olunacaktır. İnsanda “Sirkadiyen ritim” adı verilen vücudun biyolojik saati mevsime göre hareketler düzenlenmiştir. Mevsime alışmak için sabah kalkıp, tempolu yürüyüş bile senkron sorununu halledebilir.

4. Sabah kalktığınızda camları açın

Sabahın erken saatlerinde güneş doğduğunda pencereleri açın ve derin nefes alın. Bahar geldiğinde dışarıdaki hava ile aranızda iletişimi arttırmış olacaksınız. Derin nefes alarak diyafram egzersizleri baharın neşelendirdiği kuşların sesini duymanız sabah keyfinizi arttıracaktır.

5. Güneşi gördüğünüzde kaçmayın

Güneş ışığı dünyaya hayat vermeye devam ediyor. Beyin gün ışığına maruz kaldığı zaman serotonin adından bir nörotransmittir üretmeye başlar. Bu kimyasallara hormonda diyoruz. Serotonin salgılandıkça ruhsal sorunlar iyileşmeye başlar ve bu yüzden ona mutluluk hormonu denmektedir. Doğal güneş ışığından yararlanmak için daha çok açık havada olun.

6. Mevsim değiştirirken evinizde değişiklik yapın

Bahar temizliğini duymuşsunuzdur. Eşyaların yerlerini değiştirin, lüzumsuz kullanmadığınız eşyaları atın yada satın. Sizi kötü anıları hatırlatan eşyaları özellikle atın.

7. Erken saatlerde uyumayın

Saat 21:00 gibi TV izlerken uyuya kalmak yerine kendinize hobi bulun, akraba, arkadaş yada komşunuzla zaman geçirin. Dilerseniz kitap okuyarak yada dışarıya çıkarak sevdiklerinizle harika vakit geçirebilirsiniz. Sabah kalkma saatiniz güneşin doğuşunun ilk saatleri 07:00 gibi ise 23:00 ile 23:30 saatlerinde en iyi uyuma saati zamanıdır.

8. Öğle vakitlerinde uyku arası vermeye çalışın

Bahar yorgunluğunun başladığı günler uyku haliniz olacak ama bu halden kurtulmak için öğlen zamanında 1 saat uyku enerjik halinizi yükseltecektir. Çalışan kişiler için bu mümkün değil ama Bahar yorgunluğu adapte süresi 1 aydan kısa sürdüğü için, bastıran uyku için, öğle yemeklerini salata gibi kısa zaman harcayacak ve kolay sindirilecek yemekleri yiyip, yarım saat olsa bile kendinize öğlen uyku arası verin.

9. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin

Mevsimsel taze sebze ve meyveleri tüketin. Vitaminleri ve mineralleri hazır satılan haplar yerine doğal olarak almayı tercih edin. Biraz üstte beslenme alışkanlığı ile ilgili bir takım bilgiler verdik.

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu kolay atlatmak için 9 öneri yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gelgez.net/bahar-yorgunlugu-bahar-sendromu-nedir/feed/ 0
Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi cezalar uygulanıyor? https://www.gelgez.net/dunya-genelinde-cocuk-istismari-cezalari/ https://www.gelgez.net/dunya-genelinde-cocuk-istismari-cezalari/#comments Tue, 06 Mar 2018 20:42:53 +0000 https://www.gelgez.net/?p=13851 GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Çocuk istismarı bir çok ülkede suç listelerinin başında görünmekte. Dünyada bir çok ülkede çocuk istismarı suçlarından yargılanan suçlulara değişik cezalar uygulanıyor. 2018 yılında Türkiye’de çocuk istismarına karşılık “Kimyasal Hadım” başladı. Bu yazımızda Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi cezalar uygulanıyor? Çocuk istismarına karşılık kimyasal hadım uygulanabilir mi? sorularının cevabını bulabileceksiniz. Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi […]

Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi cezalar uygulanıyor? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Çocuk istismarı bir çok ülkede suç listelerinin başında görünmekte. Dünyada bir çok ülkede çocuk istismarı suçlarından yargılanan suçlulara değişik cezalar uygulanıyor. 2018 yılında Türkiye’de çocuk istismarına karşılık “Kimyasal Hadım” başladı. Bu yazımızda Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi cezalar uygulanıyor? Çocuk istismarına karşılık kimyasal hadım uygulanabilir mi? sorularının cevabını bulabileceksiniz.


Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi cezalar uygulanıyor?

Türkiye’de özellikle çocuklara karşı cinsel taciz ve cinsel istismar son 10 yılda 700 kat artmış olup, 2015 yılından itibaren daha çok yüksek ivme kazandı. Her gün neredeyse aile içi, akraba ve komşu tarafından yapılan cinsel taciz ve istismarlar, okulda ve yurtta kalan öğrencilere öğretmenleri tarafından yapılan cinsel suçlar, sokakta ve parkta kaçırılan çocuklara yapılan cinsel saldırıları görmekteyiz. Bu suçları işleyen kişilerin tıbbi olarak pedofili ruh hastası olduğu sadece hapis cezası ve psikolojik tedavi yapılıp sonrasında tekrar topluma salınıyordu. Bu sorunlu kişilere verilmesi gereken daha ağır cezalar gerekiyordu.

Türkiye dahil, Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, İrlanda), Polonya, Moldova, Estonya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Hindistan, İsrail, Rusya, Endonezya, Güney Kore gibi bir çok ülke çocuk istismarına (child abuse) karşılık Kimyasal Hadım cezasını uyguluyor.

Araştırmalarımızda dünya genelinde Çocuk istismarına karşılık ceza veren 5 ülkeyi listeleyeceğiz. Bu ülkeler kimyasal hadım ve fiziksel hadım cezalarını uygulamaktalar. Dilerseniz bu iki cezadan biraz bahsedelim.

Fiziksel hadım deyince akıllara Osmanlı İmparatorluğundaki Haremlerde bulunan “Harem ağası” akla gelir. Bu kişiler fiziksel olarak cinsel organı kesilmiş erkeklerdi. Fiziksel hadım bir çok ülkede aslında yasa olarak var olsa da daha çok Kimyasal hadım cezası uygulanıyor.

Kimyasal hadım, çocuk istismarından suçlu bulanan mahkumların, erkeklik hormonunu testosteron düşüren hap ve iğnelerin kullanılmasıyla, cinsellik dürtüleri son buluyor.

Kimyasal hadım ilk olarak İngilizler tarafından 1952 yılında yapay zekanın babası, günümüz bilgisayarların öncüsü, 2. Dünya Savaşının erken bitmesini sağlayan, Nazilerin şifreli mesajlarını kıran ilk şifre kırıcı bilgisayarları yapan, matematik dahisi Alan Turing üzerinde denendi. Çünkü o bir eşcinseldi. O zamanlarda İngiltere’de Eşcinsellik suç olarak görülüyordu. Savaş sonrası Alan Turing o kadar emeğine karşılık, onu gözetim altında tutmak için, eşcinsel suçundan dolayı suçlu bulundu. Kimyasal hadım uygulandı ve 2 sene sonra yatağında ölü bulundu. Yatağının başındaki ısırılmış elmadan başka bir şey bulunamadı. Kimilerine göre zehirlenerek, kimilerine göre verilen ilaçlardan dolayı ölmüştü. Fakat onun ısırılmış elması halen dünyanın en çok satılan akıllı telefon markası Apple’ın logosu olarak kullanılmakta. 2009 yılında İngiltere’nin Başbakanı Gordon Brown, Turing’e yapılanları insanlık dışı olarak kabul edip, özür dilemişti.

Kimyasal hadım son 10 yılda cinsel saldırılar yapan kişilere uygulanabilirdi. Bir çok ülke bu fikre sıcak baktı. Kimyasal hadım yasalaşarak, çocuklara karşı cinsel suç işleyen kişilere karşı kullanılmaya başladı.

Şimdi Kimyasal hadım seçtiğimiz 5 ülkede nasıl uygulanıyor? kısaca bahsedelim.

Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi cezalar uygulanıyor? | 2010 sonrası dünya genelinde çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar katlanarak artıyor

Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi cezalar uygulanıyor? | 2010 sonrası dünya genelinde çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar katlanarak artıyor


1. ABD

ABD’nin en az 7 eyaletinde cinsel suçlar için Kimyasal hadım cezası var. Bu eyaletlerin içinde ise ilk olarak 1996 yılında cezaevinden çıkmış ve ardından cinsel saldırı yapanların artmasından dolayı hem kimyasal hadımı hemde fiziksel hadımı kabul eden California olmuştur.

Kabul edilen yasada, eğer 13 yaşından küçük çocuklara herhangi bir cinsel suç ikinci kez işlenirse kimyasal hadım uygulaması yapılabiliyor.


2. Polonya

Avrupa ülkeleri içinde bazı cinsel suçlar ve çocuk istismarına karşılık ilk defa kimyasal hadım cezasını onayan ülekelerden biride Polonya’dır. 2010 yılında hayata geçirilen bu uygulama, mahkeme tarafından karar veriliyor.

15 yaş altı çocuklara ya da kendi aile üyelerine tecavüz eden kişiler, önce hapis cezalarını çekiyor sonra ilaçlarla cinsel istekleri yok ediliyor. 3 yıldan 15 yıla göre hapis cezası alan çocuk istismarı için son suç tüm ülkeyi ayağa kaldırdığı için böyle bir karar alındı.

45 yaşında bir adam kendi kızını 6 yıl boyunca tecavüz girişiminde bulunarak onu esaret altında tutmuş ve bunun sonunda 2 çocuğunun olduğu da ortaya çıkması uzun süre gündemden düşmedi.

Sadece cinsel istismarı yapan değil onu destekleyip (yetişkinlerle çocuklar arasında cinsel ilişkiyi normal olarak görüp de onay verenler) 2 yıla kadar hapis cezası alıyor.

Akıllara gelen ilk isim Türkiye’deki Nurettin Yıldız adındaki dinci bir şarlatanın 6 yaşındaki kızlarla evlenilebilir dedikten sonraki açıklamalarında evlenebilir ama ilişkiye giremez demesiyle adeta küçük kızları zorla evlendirerek bunu meşru kılacak bunu Kur’an’da yazıyor diyerek (haşa böyle bir şey yok) açıklamaları gelmekte. Bu dinci şarlatanı takip eden ve onun dediklerini sanki Allah’ın yasasıymış gibi gören o kadar çok cahil var ki! Eğer bu tip insanlar Polonya’da açıklama yapsaydı en az 2 yıl ceza alırlardı.


3. Rusya

14 yaşı altındaki çocuklara karşı cinsel suç işleyenlere 2012 yılında kimyasal hadım uygulanması ile kanun onaylandı. Suç eğer tekrarlanırsa ömür boyu hapisten çıkamıyor.

Cinsel suçtan dolayı içeride bulunan mahkumlar cezalarının yüzde 80’nini yatmış ise, kimyasal hadım cezasını kabul ederse özgürlüğüne kavuşabiliyor. Ancak bu yargılanıp, hakimin kararına bağlı.

14 yaşın altındaki çocuklara cinsel suç işleyen kişilerin cezalarında ertelenme yada paraya çevirme gibi seçenekleri bulunmuyor. Bu konuda kesin hapis cezası var.

Rus yetkilileri kimyasal hadım ve cinsel suç yasasını çıkarmadan önce, pedofili olan bu mahkumların cezalarını çektikten sonra serbest kaldıklarında tekrar aynı suçu yüzde 98’i yapmakta ve geri hapse dönmekteydi. Kimyasal hadım yasası çıktıktan sonra çocuk istismarı ve cinsel suçlardan tekrar geri gelenlerin sayısı yüzde 3’e gerilemiş.

2010 yılından önce Rusya’dada çok hızlı bir şekilde artan çocuk istismarı suçları vardı. Halk suçluya cezasını kendi verdiği için devlet acilen bu yasayı çıkartıp, oluşacak faciaları önlemek için kimyasal hadım cezasını caydırıcı olarak tatbik etmeye başlamıştır.

Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi cezalar uygulanıyor? | Çocuk tacizleri ve cinsel saldırılar için ebeveynlerin daha dikkatli davranması gerekiyor

Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi cezalar uygulanıyor? | Çocuk tacizleri ve cinsel saldırılar için ebeveynlerin daha dikkatli davranması gerekiyor


4. Güney Kore

Asya ülkeleri içinde ilk defa Çocuk istismarı ve cinsel suç işleyenlere karşılık kimyasal hadım uygulanmasını kabul eden ülke Güney Kore’dir. Özellikle Asya ülkelerinde çocuk tacizi son yıllarda daha da artmış bulunuyor.

2011 yılında çıkan yasaya göre, 16 yaşının altındaki çocuklara cinsel taciz ve tecavüzde bulunan, tıbbi olarak pedofili hastası olduğu kabul edilen, 19 yaş üzeri kişilere kimyasal hadım uygulanıyor. Güney Kore kimyasal hadımı uygulayıp onu en çok devam ettiren ülke aynı zamanda. 15 yıla kadar Kimyasal hadım süreci uzmanların belirleyeceği doza göre verilmeye devam ediyor.

Bu yasa aynı diğer ülkelerdeki gibi çocuklara cinsel saldırı yapmış sonrasında serbest kalmış pedofili hastaları, tekrar aynı suçları yaptığı ortaya çıktıktan sonra halk tarafından çok büyük bir baskı ile bu yasanın çıkması onaylanmış.

Güney Kore aynı zamanda çocuk istismarı ile mücadele etmek amacıyla ebeveynlere ders veriyor. Hem bebek bakma, yetiştirme, çocukların okul eğitiminde ve gelişmesinde neredeyse çocukluktan çıkana kadar ebeveynlerine dersler veriliyor. Hükümet aynı zamanda sadece evli ve çocuklulara değil, askerlik yapan erkeklere, üniversite öğrencilerine ve evlenmek isteyen tüm vatandaşlara bu eğitimi ücretsiz veriyor.

Çocuk istismarının engellenmesi için özellikle boşanan anne ve babaya mahkeme tarafından da zorunlu eğitim alma kararı da veriliyor. Dersler zorunlu oluyor ve eğer anne- baba bu derslere katılmaktan kaçarsa boşanmaları onaylanmıyor.

Güney Kore Sağlık Bakanlığı bu kararı almadan önce elindeki olayları dikkatlice inceledi. 2012 yılında işlenen Çocuk istismarı suçlarında yüzde 83’e yakın anne ve babanın sorumsuzlukları olduğu, yüzde 86’sının da evde gerçekleştiği görüldü.


5. Endonezya

Asya ülkelerinden biri olan Endonezya, çocuk istismarı ve cinsel saldırı yapanlara ciddi cezalar veren ülkelerden biri.

2016 yılında çıkan bu yasayı tetikleyen olay ise, 14 yaşındaki bir kıza toplu bir şekilde tecavüz edilmesi ve ardından kızın öldürülmesi hem halkı hemde devlet büyüklerini çok hiddetlendirdi. Cumhurbaşkanı Joko Widodo özellikle kendi hazırladığı yasa meclisten onaylandı ve geçti.

Yasaya göre, 18 yaşından küçük olanların hepsi çocuk statüsünde olup, çocuklara yapılan her cinsel suç yapılan tehdidin şiddetine göre 10 yıl hapis cezasından başlıyor, ek olarak kimyasal hadım yapılabiliyor. Hatta idam yolu bile suçun ağırlığına bağlı olarak yolu açılmıştır.

Yasaya göre bu suçu işleyenler hapis cezalarını bitirdikten sonra 2 yıl süre ile kimyasal hadım uygulanmaya devam ediyor ve elektronik kelepçe ile de kontrol ediliyor. Tabi bu cezaları uygulamak için 18 yaşından büyük olması şartı var.

En son 14 yaşındaki kıza yapılan cinsel saldırı ve cinayet sonrası bunu yapan kişilerin lideri ömür boyu, 4 kişi 20 yıl, 7 kişi ise 10 yıl hapis cezası almıştı.Ayrıca Bakınız

Dünya genelinde Çocuk istismarı için hangi cezalar uygulanıyor? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gelgez.net/dunya-genelinde-cocuk-istismari-cezalari/feed/ 1
Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? https://www.gelgez.net/yumurtanin-uzerindeki-kodlarin-anlamlari/ https://www.gelgez.net/yumurtanin-uzerindeki-kodlarin-anlamlari/#comments Sat, 03 Mar 2018 22:42:05 +0000 https://www.gelgez.net/?p=13872 GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Yumurta yapılan araştırmalara göre gıdaların içinde alabileceğimiz en kaliteli proteinin yumurtada olduğunu göstermiştir. Yumurta özellikle çocuklar için çok önemli bir besin maddesi olduğundan her gün tüketilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Ama her yerde yumurta satılıyor ve hep indirimlerde vazgeçilmez bir ürün oluyor. Farklı farklı fiyatlar ve markalar görmekteyiz. Hepsinin ambalajı alıcıyı etkiler ve kalitelisinden almaya çalışırız. […]

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Yumurta yapılan araştırmalara göre gıdaların içinde alabileceğimiz en kaliteli proteinin yumurtada olduğunu göstermiştir. Yumurta özellikle çocuklar için çok önemli bir besin maddesi olduğundan her gün tüketilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Ama her yerde yumurta satılıyor ve hep indirimlerde vazgeçilmez bir ürün oluyor. Farklı farklı fiyatlar ve markalar görmekteyiz. Hepsinin ambalajı alıcıyı etkiler ve kalitelisinden almaya çalışırız. Evde paketi açtığımızda üzerinde bazı kodlar yada rakamlar olduğunu görürüz. Bu kodlar üretici tarafından basılır ama ne anlamı var? Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın üzerindeki rakamlar kalitesini mi belirtiyor? Yumurta üreticilerini devlet nasıl kontrol ediyor? Yumurtanın iyisini nasıl anlarız? Yumurta alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yumurtanın faydaları nelerdir? Yumurta kabuğu yenmeli mi? Yumurta zarı neden yenmeli? bu soruların cevaplarını yazımızda alabileceksiniz.


Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır?

Yumurtalar, market standartlarında ağırlık ve büyüklüğüne göre normalde 7 çeşittir. 70 gram olan en büyük sınıf olup, 45 grama kadar en küçük sınıfa kadar boyları ile genelde bizlerin karşısına XL, L ve M boyutlarında görmekteyiz. Boyları onların kalitesini belirlemez. Birde bunların kalite harflari vardır. A yüksek, B orta ve C sadece gıda üretim yapanlar için belirlenmiş harfleri ile 3 farklı kalite standartları ile karşımıza çıkar. Genelde A kalite yada B kalite olarak yumurta alırken önümüze çıkmaktaydı.

Çoğu markette indirimli olarak satılan yumurtalardan fırsat ürünü olarak bahsedilir ve uygun fiyatlara kampanya yaparak almamıza teşvik edilir. Son zamanlarda tüketicinin uyanması ile beraber satılan ürünlerin üzerinde gezen tavuk ibaresi konmaya başlandı. Gezen tavuk söylenip, organik yumurtaymış havası oluşturuluyor. Peki bunu kimse kontrol etmiyor mu? Kontrol ediliyordu ama 2018 yılından sonra daha da dikkat edilecek. 2018 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Yumurta Tebliği ile artık üreticiler daha dikkatli olması gerekiyor. Aynı zamanda tüketici de rahat bir nefes alacak.

Bilirsiniz artık tavuk çiftlikleri adeta bir hazır üretim yapan fabrika gibi çalışıyor. Tavuk fabrikasyon yetişiyor ve 12 saatte bir yumurta veriyor. Yumurtadan kesilenleri de zaten kesiyorlar. Fakat bu Tavuklar tamamen gdo’lu besinler ve hasta olmamaları içinde ilaçlı yetişiyor. Maalesef marketlerde satılan tavuklar genelde böyle.

Tavuk yemesek olur ama yumurta yemesek olmaz. Fabrikasyon tavuk yerine gezen tavuk çiftlikleri artık her yerde var. Hatta kayıt dışı köy yumurtası adı altında satılmakta. Genelde bu yumurtalar kahverengi olur ve köyden geldiklerine inanılarak diğer yumurtalara göre 2 kat daha fazla ücretle satılır. Sadece söylenene inanırız yada evimize kadar getiren kişilerin sözlerine.

Yumurta kabuğunun rengi ve yumurta sarısının rengi tamamen tavuğun yediği yemden kaynaklandığı için yanlış yönlendirmeler şimdiye kadar hep yapıldı. Artık kim, nasıl, ne şekilde, ne zaman, nerede sorularının cevabı yumurtanın üzerine işlenmesi gerekiyor. Aynı zamanda yumurta üreticisi eğer bunu organik yada gezen tavuk olarak da bunları ayırıp, üretiyorsa bu kodların başına 0, 1, 2, 3 sayılarını koyması gerekiyor. Bu kodlar sayesinde Tüketici kandırmalarının önüne geçilebilir.

Bütün yumurtalar, boyutlarına göre sınıflandırılır. Market standartlarında 7 çeşit mevcuttur. En büyük olan birinci sınıf 70g ve en küçük olan yedinci sınıf 45 g’dır. Yumurtalar; A, B, C olarak kalitesine göre kategorize edilip, paketleme tarihi üzerine basılarak kartonlanır. A yüksek kalitede, B orta kalitede, C sadece yemek endüstrisinde kullanıma uygun yumurtaları ifade eder.

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? | Yumurtanın rengi onun daha kaliteli olduğunu göstermez

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? | Yumurtanın rengi onun daha kaliteli olduğunu göstermez


Yumurta üzerindeki kodlar yumurtanın kalitesini belirliyor mu?

Yumurta kodları tavuk yumurtası üreticisinin yetiştirme metodunu gösteriyor. 2017 Aralık ayının sonlarına doğru Resmi Gazete’de yayımlanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği ile artık  yumurta üreticileri, “yetiştirme metodu kodu” devreye girmişti.

Yumurta kartonuna göre değil de artık üzerinde yazan seri numaralrının başındaki koda bakmak en azından kaliteli yumurta seçimi için öncelikli durumda.

Yumurta konusunda en çok üretim yapan illerimizden biri olan Balıkesir Ticaret Borsası ve Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kul yeni düzenleme ile kodsuz yumurta olmayacak ve bu üretilen kodsuz yumurtlarla halkın kandırılmayacağını düşünüyor. Yumurtanın kodlarına göre gezen mi, kümes mi yoksa organik mi anlayabileceğiz. Tabi bu kayıtlı ve vergisini ödeyene üreticiler için diyebiliriz.

4 farklı yumurta üretim kodu bulunmaktadır. Organik tavuk yetiştiriciliği için verilen yumurta kodunun başı 0 (sıfır) ile başlayacak. Serbest dolaşan tavuk ise yumurtalarının üstündeki kodların başında 1 vardır. Kümeste kafessiz gezen tavukların yumurtalarının üzerindeki kodun başında 2 ve fabrikasyon üretim yapan kafes içi tavuk yumurtalarının başında ise 3 numara kodu vardır.

Yumurta Yetiştirme metodu kodları ne anlama geliyor şimdi biraz buna değinelim.

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? | Yumurta sarısının rengi onun daha kaliteli olduğunu göstermez

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? | Yumurta sarısının rengi onun daha kaliteli olduğunu göstermez


Yumurta üzerindeki kodlar ne anlam taşıyor?

Yumurta üzerinde kodların başındaki 0, 1, 2 ve 3 numaralarının ne anlama geldiklerini biraz daha açalım. Kod büyüdükçe yumurtanın maliyeti düştüğü için, bu nedenden aynı boydaki yumurtanın daha ucuz olma sebebi bundandır.

1. Yumurtanın üzerindeki kodlar 0 ile başlıyorsa

o ile başlayan yumurta kodları onun organik olduğunu gösterir. Tavuğun yetiştiriciliği ve kullandığı yem organikdir. Bildiğiniz köy tavuğu diyebiliriz. İçinde büyütücü ilaçlar, kimyasal maddelerin hiçbiri ve koruyucu hormanlar olmadığından en sağlıklı yumurta diyebiliriz. Fakat en pahallı yumurtadır da demesek olmaz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yetkilendirilmiş firmalarca denetim yapılmaktadır. 5262 sayılı Organik Tarım Kanunu ve 27676 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlülüğe giren Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına ilişkin yönetmeliklere uyan sertifakasyon firmaları tarafından organik üretim yapan tavuk çiftlikleri denetim altındadır.

1 porsiyon M boyunda, ortalama 50 ile 60 gr arasındaki bir organik yumurtada 6,26 gram Protein, 5,25 ram Yağ, 1,175 gram Karbonhidrat ve Sıfır şeker olup, 79 kcal Enerji vermektedir.

Satıcı firmaların ürünleri marketlerde Organik Tarım logolu olarak bulunmaktadır. Özgürce dolaşan, organik yem ile beslenen tavukların yumurtası (The egg of free chickens fed with organic poulty feed) olduğunu arkasındaki işletme kodunu aşağıdaki resmi siteden sorgulayabilirsiniz.

İlgili Link: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Kayıtlı işletmeleri sorgulama 


2. Yumurtanın üzerindeki kodlar 1 ile başlıyorsa

Yumurta kodunun başında 1 var ise Tavuk çifliğinde yumurta tavuklarının doğal olarak geliştiği ve normal yemleri tüketerek beslendiği söylenebilir. Kümes mantığında olmadıkları için köy tavuğu gibi diyebiliriz. Yemler Organik diyemeyiz. Organik yumurta bulunmadığında tüketilebilecek en sağlıklı yumurta diyebiliriz.

3. Yumurtanın üzerindeki kodlar 2 ile başlıyorsa

Kümes içinde dolaşan tavukların yumurtalarının başında 2 kodu vardır. Bu tavukların gelişimi yada beslenmesi için hormon yada yem olarak herhangi bir kısıtlama yoktur. Çocuk gelişiminde ve hastalar için bu tip yumurtaların alınmamasına dikkat edin.

4. Yumurtanın üzerindeki kodlar 3 ile başlıyorsa

Fabrikasyon tavuk çiftliklerinde hormonla kısa sürede büyütülerek, katkı maddeli besinler tüketen tavukların yumurtalarında 3 kodu ile başladığını görürsünüz. Otomatik yumurta üreten ve işin teknoloji kısmıyla birleşerek, üretimin çokça yapılması hedeflenmektedir. Maalesef Türkiye’de tüketilen en çok yumurta türüdür. Bir çok hazır katkılı gıdalarda, pasta ve böreklerde bu tip yumurtaların kulanıldığını unutmayın. Küçük yaşta okul dönemi çocuklarda kesinlikle tüketimini düşünmeyin.

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? | Yumurta içi ve dışı olmak üzere tümüyle insan sağlığına etkileri var

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? | Yumurta içi ve dışı olmak üzere tümüyle insan sağlığına etkileri var


Yumurta neden önemli? Yumurtanın iyisi ve tazesi nasıl anlaşılır?

Beslenme uzmanı Canan Karatay, insan proteinine en yakın ve en sağlıklı olanının yumurta proteini olduğunu söylüyor ve günde 2 tane yumurta yenmesi gerektiğini söylüyor. Doğal protein olan yumurtanın özellikle beyaz kısmı pişmiş olarak sporcuların en iyi gıdalarından biridir.

Sayısız yemeğin içinde kullanılan yumurta çok iyi bir protein deposudur. Hatta bıldırcın yumurtasının bir tavuk yumurtası kadar protein içermediği söylentisinin de yalan olduğunu hatırlatmak isteriz.

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için kesinlikle her gün 1 yumurta yenilmesi gerekmektedir. Yumurta en çok etkili olduğu hal rafadan olanıdır.

Yumurta A, B, D ve E vitaminleri için önemli bir gıdadır. Yumurtanın sarısında bulunan A Vitamini sağlıklı gözler, sağlıklı diş ve kemik gelişimi için çok gereklidir. İçerdiği kaliteli proteinin yanı sıra, dışarıdan alınması gerekli olan amino asitleri yeterli bir miktarda verebilmektedir.

D Vitamini Kemiklerin ihtiyacı olan Kalsiyumun kullanımına destek verirken, E Vitamini ise çok iyi bir antioksidandır. Yumurta sarısında doymamış yağ asit oranı yüksek olduğundan, Kalp ve Damar hastalarının en önemli besin kaynaklarından biridir.

Kan yapıcı Demir ve Çinko için özellikle büyüme çağı için vazgeçilmez mineraller yumurtanın içinde bulunmaktadır.

Yumurtanın %12’si kabuk, %58’i akı, %30’u sarısı olarak 3 bölümde görürüz. Yumurtanın sarı kısmı, “chalaza” adı verilen çift dokulu bir zar tarafından çevrelenmiştir. Bu zar aynı zamanda yumurtanın uç kısımlarında hava boşluğu oluşturur. Eğer yumurta tazelikten uzaklaşıyorsa bu hava boşluğu gittikçe artar.

Yumurtanın tazeliğini gösteren bazı dış görünüş özellikleri de vardır. İyi yumurtanın kabuğu temiz, görünüşü normal ve yüzeyi pürüzlü olmamalıdır. Genelde yumurtayı kırdıktan sonra tazeliği daha kolay anlaşılabilir. Taze yumurta kırıldığında içindeki sarı yayılmaz ve birbirine karışık halde olmaz.

Kırık ve çatlamış yumurta tazeliğini kaybetmiş yada kolay kaybedebilen, bakterilerin üremesi için iyi bir seçenek olduğundan yumurta alırken dikkat edilmesi gerekir.

Tatile çıkacak kişiler aldıkları yumurtayı buzdolabı yerine derin dondurucuya atarak saklayabilir. 9 ay süresince donmuş şekilde bekleyen yumurtaları tekrar kullanılacaksa kapalı kapların içinde önce buzlarını çözerek kullanılabilir.

Yumurtalar kendi karton kutuları içinde yıkanmadan, 0 ile 5 derece sıcaklığında buzdolabında saklanmalıdır. Yıkanan yumurtalar üzerindeki doğal koruyucu tabakanın çözülmesi ile daha erken bozulabilir. Yumurtalar eğer buzdolabına yerleştirilicekse, hava boşluğu olan üst kısım, yukarı gelecek şekilde konmalıdır. En kaliteli yumurta olsa bile buzdolabında 3 hafta içinde kullanılmalıdır. Buzdolabından çıkan yumurta dışarıda en fazla 2 saat tutulabilir.

Haşlanmış yumurtanın süresi uzadıkça, sindirimi de zorlaşır.

Eğer alınan yumurta bayat ise haşlanma süresi aşarsa, yumurtanın sarısındaki demir, beyazdaki sülfürle tepkimeye girer ve yeşil bir halka oluşturur. Bu halka demir sülfür halkasıdır ve yumurtanın içindeki B Vitaminlerinin kaybolduğuna işarettir.

Yumurtaların, iyi kaliteli olma özelliğini kaybetmeden, 3-4 hafta içerisinde tüketilmesi gerekir. Yumurta içeren bütün tariflere, pişirilme işlemi uygulanmalıdır. Çiğ yumurtanın hem sindirimi güçtür; hem de mikroorganizmaların bulaşma riski vardır.

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? | Yumurtanın en yararlı hali yumurta sarısının çok pişmemiş hali olan rafadan yumurtadır

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? | Yumurtanın en yararlı hali yumurta sarısının çok pişmemiş hali olan rafadan yumurtadır


Yumurta kabuğu ve yumurta kabuğu zarı faydalı mı?

Yumurtayı kırıp genelde kabuğunu atarız. Haşlanan yumurtalarda genelde bahçe işlerini bilen kişilerce bitki diplerine doğru atılmaktadır. Aslında kabukla birleşen bazen haşlanmış yumurtayı soyarken üzerindeki zarı tadı olmadığı için atarız.

Yumurta kabuğu tıbbi olarak kabuktaki yumurta zarının oluşu ve kabuğu çevreleyen kalsiyum kaynaklı tercihe göre kullanılabilir. Ayrıca bahçe bitkilerini korumak, cilt temizliği içinde kullanılmakta.

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği her iki senede yaptıkları 25. toplantıda kas-iskelet sağlığı için yeni olabilecek tedavi yolları hakkında konuştular. Bu konuşmaya dünya geneli ve Türkiye’deki 1500 kadar fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı katıldı. Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, Prof. Dr. Nurten Eskiyurt ve Prof. Dr. Cihan Aksoy ortak olarak en dikkat çeken araştırmanın yumurta zarı olduğunu söylediler. İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Nurten Eskiyurt, kas ve kemik ağrılarının ve tutukluğun giderilmesinde, yumurta kabuğu zarının içindeki maddelerle bilimsel olarak bir çok araştırmaya konu olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, Yumurta kabuğu zarıyla ilgili yapılan bilimsel araştırma sonuçlarında ağrısız bir yaşamın olabileceği konusunda güçlü umutlar olduğunu belirtti.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ağrı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihan Aksoy, fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinde, eklem kıkırdağının yıpranmasını yumurta zarının kullanımı ile azaldığını gördüğünü belirtti. Cihan Aksoy, Yumurta kabuğunda bulunan zar, kireçlenme döneminde yıpranmanın etkilerini düşürdüğü ve eklem iltihabını baskıladığını, bunu yaparken de zararlı etkilerinin olmadığını söylüyor.

Piyasada yumurta zarı takviyeleri satılmakta. Yumurta kabuğu kalsiyumu (ESC), diğeri de doğal yumurta kabuğu zarı (MEN) içerdiği bilinmektedir. Eklem sorunu yaşayanlar bir ortopedi uzmanına gidip danışmadan bu tip takviyeleri kullanmasını önermiyoruz.

Haşlanan yumurtaların kabuklarındaki zarı ayıklayarak anında tüketilebilir. Her gün 2 yumurta ve zarı ile beraber yendiğinde ciddi bir doğal takviye almış olacaksınız. Eğer genede kalsiyum desteğini yumurta kabuğundan almayı düşünürseniz, o zaman yumurta kabuklarını iyice dövdükten sonra limon suyu ile karıştırarak buzdolabında yumurta kabuklarının tamamen erimesine görene dek takriben 2 ile 4 gün arasında bekletip, her gün 1 çay kaşığı içebilirsiniz.

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? | Yumurta haşlandığında sarısının etrafında yeşil halkalar var ise bu onun bayatlaştığını gösterir

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? | Yumurta haşlandığında sarısının etrafında yeşil halkalar var ise bu onun bayatlama sürecine girdiğini gösterir

Yumurta kabuğunu neden çöpe atmamalıyız?

Yumurta kabuğundaki kalsiyum yerine gün içinde süt ürünlerinde ve yeşil sebzelerde, sağlıklı beslenme modeline uyuluyorsa zaten alınıyordur. Yumurta kabuğunu çöpe atılacağına bahçe bitkilerinin diplerine atarak, zararlı haşerelerden uzak tutabilirsiniz. Eğer evde kuş besliyorsanız özellikle beyaz yumurta kabuklarını atmayarak onların kemik sağlığını daha güçlü yapabilirsiniz. Bunun için 5 yumurta kabuğunu, 20 dakika 120 derece de pişirmeniz yeterli. Fırından çıkan kabukları ufalayarak, gıdalarının içinde ek olarak verebilirsiniz.

Bazı kadınlar arasında da yumurta kabuklarından doğal cilt maskesi yaygındır. Bir yumurta beyazı ile 2 yumurta kabuğunu (zarları ayrılmamış)  ezerek ince bir püre haline getirin. Ardından yüzün her tarafına masaj yaparak sürülmelidir. Ilık su ile durulayıp, cildinizi kuruladıktan sonra gözle görülür bir değişikliği fark edebilirsiniz. Yumurta kabuğu aşındırıcı gibi ölü deriyi ciltten almanıza yardımcı olmuştur.

Görüldüğü gibi yumurtanın çöpü olan kabuğu bile bir çok yararı bulunmakta. Yumurta alırken kesinlikle L yada M boylarına dikkat etmeyin. Asıl dikkat edilecek üzerindeki kodlardır. Başta çocuklar ve hamile kadınlar için temel besin ögesi olan yumurtayı alırken kaliteli olmasına dikkat ediniz.Ayrıca Bakınız

Yumurtanın üzerindeki kodlar ne işe yarar? Yumurtanın iyisi nasıl anlaşılır? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gelgez.net/yumurtanin-uzerindeki-kodlarin-anlamlari/feed/ 1
Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? https://www.gelgez.net/mukemmeliyetcilik-nedir-mukemmeliyetciligin-zararlari/ https://www.gelgez.net/mukemmeliyetcilik-nedir-mukemmeliyetciligin-zararlari/#respond Fri, 02 Mar 2018 22:16:36 +0000 https://www.gelgez.net/?p=13855 GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Bir çoğumuz mükemmeliyetçiliğin iyi bir şey olduğunu ve başarının sırrı olduğunu düşünmektedir. Yapılan araştırmalar Mükemmeliyetçiliğin tehlikeli yanlarını gözler önüne sürdü ve sağlık sorunlarının nedeni olabileceği de söylenebilir. Yazımızda çağımızın adeta hastalığı haline gelen Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçilik iyi midir? kötü müdür? Mükemmeliyetçilik ne zaman başlar? Mükemmeliyetçilik sağlıklı mı zararlı mı? Mükemmeliyetçiliğin tehlikeli yönleri nelerdir? Neden insanlarda Mükemmeliyetçilik artıyor? Mükemmeliyetçilikten kurtulmanın yolları […]

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GelGez GelGez - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Bir çoğumuz mükemmeliyetçiliğin iyi bir şey olduğunu ve başarının sırrı olduğunu düşünmektedir. Yapılan araştırmalar Mükemmeliyetçiliğin tehlikeli yanlarını gözler önüne sürdü ve sağlık sorunlarının nedeni olabileceği de söylenebilir. Yazımızda çağımızın adeta hastalığı haline gelen Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçilik iyi midir? kötü müdür? Mükemmeliyetçilik ne zaman başlar? Mükemmeliyetçilik sağlıklı mı zararlı mı? Mükemmeliyetçiliğin tehlikeli yönleri nelerdir? Neden insanlarda Mükemmeliyetçilik artıyor? Mükemmeliyetçilikten kurtulmanın yolları nedir? sorularının cevabını vermeye çalışacağız.


Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir?

Herkes mükemmel olmak ister değil mi? Artık erken yaşta başlayan ve internetin gelişimi ile yayılan Mükemmeliyetçilik giderek yükselen bir grafiği var. Buna bağlı ilk araştırmayı yapan uzmanlar Thomas Curran ile Andrew Hill İngiltere, ABD ve Kanada’da, 1989 ile 2016 yılları arasında üniversite öğrencileri arasında gittikçe yükselen mükemmeliyetçi eğilim olduğunu açıklamıştı.

Uzmanlar bunun ileri de sorun çıkaracağını düşünüyor. Çünkü psikologlar bunun yeni kuşaklardaki başarı sonucu oluşan bir durum gözükse de aslında daha hasta daha sorunlu ve daha kırılgan bir nesil yetiştiğini söylüyorlar. Bu nesiller hatayı kabul etmedikleri için bir işin sonunda kaybetme riskini düşünmüyor. Kaybettiklerinde yada başarısız olduklarında ruhsal sorunlar başlıyor ve içine kapanıyor.

Mükemmeliyetçilik durumunda her ne olursa olsun amaç hatasız başarıya ulaşmaktır. Hata yaparak tecrübe kazanma yada tecrübeleri dikkate alma gibi öğüt dinleme de pek işlerine gelmez.

Aslında Mükemmeliyetçi olmak insanı daha çok gerici yapıyordu. Batı Virginia Üniversitesi’nden Katie Rasmussen, “Her beş çocuğun ve gençlerden ikisinin mükemmeliyetçi eğiliminde olduğunu söylüyordu. Bunun bir salgın ve kamu sağlığı sorunu olacağını da ekliyor.

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? | Geride görünmeyecek hata bile bırakmamaya özen gösteren mükemelliyetçiler

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? | Geride görünmeyecek hata bile bırakmamaya özen gösteren mükemelliyetçiler


Mükemmeliyetçiliğin Zararları

Mükemmeliyetçilik (Perfectionism) ile beraber ruhsal sorunlar başlıyor. Depresyon, şizofreni, saplantılık, kötü beslenme, aşırı kafein, uyku bozukluğu, bitmeyen baş ağrıları, sindirim sorunları ve akabinde gelen kalp krizleri, erken ölümler ve intihar gibi ciddi sorunlar görülebilir.

Mükemmeliyetçilik ile büyüyen kişilerin işveren yada yöneticileri tarafından herhangi bir eleştiri yapıldığında hayatları başlarına yıkılır ve bunu düzeltmek yerine o işten ayrılmayı hedef alırlar.

Mükemmeliyetçi kişilerden en iyi örnek ressam Claude Monet, “Hayatım başarısızlıktan ibaret oldu” diye bir çok resmini yaktığı söylenmektedir.

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? | Darta atılan her ok tam 12'den vurmalı diye bir kaideniz var mı?

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? | Darta atılan her ok tam 12’den vurmalı diye bir kaideniz var mı?

Mükemmeliyetçilik insanın sağlığını nasıl etkiler?

Disiplin, kaliteli yaşam tarzı ve motivasyon, Mükemmeliyetçiliğin en önemli üç özelliği olduğu için kimilerine göre insan sağlığına faydalı olacağından söz etmektedir.

Fakat Mükemmeliyetçi kişiler genelde daha çok kazanma hırsına bürüneceği için kendine ileri seviyelerde zarar verebilir. Yaşadığı kırılganlık ve başarısızlıklar ruhsal çöküntünün başlamasına neden olabilir.

Mükemmeliyetçilik, insanın kendisi hakkında düşüncelerini bildiren, onu sürekli eleştiren bir iç sese sahip olmakdır da diyebiliriz.

Eğer bir öğrenci çok çalışıp girdiği sınavdan kötü not alıyorsa buna karşılık ” Hata yapmış olabilirim, bundan ders alacağım ve daha iyisini yapmak için daha çok çalışmalıyım” gibi sözlerle cevap veriyorsa sağlıklı bir düşünme yetisine sahip olduğunun belirtisidir. Fakat “hep başarısızım, yeterince iyi olamıyorum” şeklinde bir cevap çıkıyorsa o zaman bu bir Mükemmeliyetçilik örneğidir diyebiliriz.

Psikolog Andrew Hill işini özenli yapanlarla, mükemmeliyetçiliğin birbirinden ayrılması gerektiğini söylüyor. İşine özen gösteren kişilerin bir sorun ile karşılaştıklarında onu geçmenin yollarını aramakta ve çözüm için uğraş verirler. Fakat mükemmeliyetçi insanlar önlerine bir sorun geldiğinde afallayıp, strese girer ve bunalıma giden bir süreç başlar.

Dünyanın en harika Futbolcularından biri olan Christiano Ronaldo mükemmeliyetçilik için değil kendisi için en iyisini yapmak için mücadele ettiğini söylüyor. Yaptığı futbol işine ne kadar özen gösterdiği gözlerden kaçmıyor. Bu başarıyı kazanmak için çok emek harcadığını ve çok çalıştığını her zaman söylüyor.

Mükemmeliyetçiler başarısızlık karşısında duygusal yönden ağır tepkiler verip, kendini daha fazla suçlayıp, bu halinden utanç duyar ve kendinden nefret eder. Bu onun kolay pes etmesine neden olur. İstedikleri başarıya bu yüzden kazanamayabilir. Başarılı olamadıklarında utanç duyar ve kendi benliklerini de sevmezler.

Mükemmeliyetçiler başarıya ulaşmak için harcadıkları Performans ile benlik algısı birbirinin içine girmesinden dolayı, Mükemmel iseniz başarısız olmazsınız, eğer başarısız olmazsanız utanç da duymazsınız bir düşünce hakimdir. Çok saçma bir kısır döngü olan bu algı gerçekten sonuç vermeyecek şekilde sürüp gider.

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? | Her zaman herkes tarafından 10 üzerinden 10 puan alamayabilirsiniz

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? | Her zaman herkes tarafından 10 üzerinden 10 puan alamayabilirsiniz


Mükemmeliyetçilik ile ruhsal sorunlar dünya genelinde artıyor

WHO yani Dünya Sağlık Örgütü son verilere göre hayretlere düşüren bir rapor çıkardı. Daha önce böylesine görülmemiş sayıda genç nüfusta ruhsal sorunların olduğu gözlemlendi. Kaygı, depresyon ve intihara eğilim gibi durumlar son 10 yıla göre çok fazla artmış durumda.

Bu tip sorunlarla mücadele edebilecek, merhamet yada acıma duygusu bu gençlerde olmayışı ve bu tip sorunlarla mücadele edemiyor. Mükemmeliyetçiler de olmayan merhamet, onları kendilerine karşıda acımasız hale getirir. Kendilerini sürekli eleştirir ve bu zamanla depresyona giden bir eğilim sonrası ise intihara doğru gidebilir. Yapılan araştırmalar intihar eğilimi olan kırılmış mükemmeliyetçiler kendilerini hiç bir işte yeterli görmez ve hataları çok fazla kafasına taktıkları, anne ve babalarından da sürekli eleştiri alıp daha fazla dibe çöktüğü gözlemlendi.

Özenli insanlar hatalarından ders çıkarırken ruhsal dengeyi sağlayabildikleri için, mükemmeliyetçilere göre daha uzun yaşadıkları gözlemlendi.

Mükemmeliyetçilik konusunda bu işte uzman bir bilim insanı olan Gordon Flett neredeyse 30 yıldır araştırma yapıyor. Bunun hakkında bir de kişisel test değerlendirme yolu bile geliştirmiş. Gordon Flett, bu eğilimde gördüğü kişilerde stresin devamlı olduğunu, buna karşılık kendilerini işkolik  olarak tabir ederek savunduklarını gördüğünü söylüyor. Ama sonlandırılmayan stres beyinin hata yapmasına neden olup ve hormonal dengeyi tepetaklak ediyor. Bu nedenden idari olarak zor günlerde sağlık neredeyse heba oluyor.

Peki mükemmeliyetçi insanlar neden artıyor? asıl merak edilen sorunun cevabını uzmanlardan alalım.

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? | Mükemmeliyetçilik de eksik, hata kabul edilemez

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? | Mükemmeliyetçilik de eksik, hata kabul edilemez. Her şey eksiksiz olmalı


Neden insanlarda Mükemmeliyetçilik artıyor?

Küçük yaşlarda iken çocuktan devamlı başarı istenir. Özellikle anne ve baba tarafından başkalarına benzetilmek istenip, baskı oluşturup, çocuğun daha başarılı olabileceği düşünülmektedir. Sadece anne baba değil etrafımızdaki insanlar da başarılı isen örnek bir insan olarak gösterirler. Neredeyse tüm toplum diyebiliriz.

Artık sosyal medya da adeta süper hızlı bir şekilde başarılı olanlar reklamını yapıyor. Hatta daha fazlasını bile abartıp, daha çok gösteriş yapılarak, standardın üzerinde paylaşımlar yapılıyor. Küçük yaşlarda başlayan anne baba baskısı ile sosyal medya ile tanışıklık adeta kamçılarmış gibi Mükemmeliyetçiye doğru acımasızca itilmeye başlıyor.

Mükemmeliyetçiliğin altında yatan başka bir neden ise genetik olabilir. Doğuştan gelen bu özelliği anne baba tarafından kontrol altına alınıp, koşul olmadan ve örnek gösterilmeden ondan yapabildiğinin en iyisini yapmasını istemek ve şayet başarısız olursa ona kol kanat gerip, destek olmalıdır.

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? | Mükemmeliyetçiler başarı uğruna kendi sağlığını hiçe sayarlar

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? | Mükemmeliyetçiler başarı uğruna kendi sağlığını hiçe sayarlar

Mükemmeliyetçilikten kurtulmanın yolları nedir?

Uzmanlar Mükemmeliyetçi eğiliminden kurtarmanın yollarının başında ebeveynlerin takılacakları tavır gelmektedir.  Çocuğu performansına göre değil, ona verilen sevginin karşılıksız olduğunu anlatmak gerekiyor. Onlara bir başkası tarafından sevilmek için mükemmel olmak gerekmediğini anlatmak gerekir. Sonuçta mükemmel insan yoktur ve he kişinin görünen ve görünmeyen bir çok kusuru vardır.

Çocukken başlayan Mükemmeliyetçiliğin bulaşmaması için onun çalıştığı bir konuda destekleyici ve güven verici sözlerle yanaşmak gerekmektedir. Örneğin “Elinden geleni yaptın ve çok sıkı çalıştın. Bu davranışından dolayı seni tebrik ediyorum” gibi sözlerle destek çıkılmalıdır. Sınavdan başarısız olsa da onu hiç kimsenin yanında rencide etmemeli ve ona devamlı destek çıkmalıdır.

Bazı anne ve babalar yeterli eğilimi göstermediği takdirde psikolojik destek uzmanlardan alabilirler.

Mükemmeliyetçilikten kurtulmak için genç ve yetişkin kişilerin uzman desteği olarak, önce kişinin kendisine merhametli olması bilinci aşılanmalıdır. Ancak kişi evine yada işine döndüğünde eski alışkanlıkları devam eder. Bu yüzden ilerleyen yaşlarda çözüm zor olabilir.

Mükemmeliyetçi birinin her gün başarılı olmak için yaptığı ekstra işlerden vazgeçirmek gerekir. Çok zor olsa da genelde bu insanlar evine de iş getirir ve her gece 3-4 saat zaman harcar. Eğer 1 hafta eve iş götürmese sonucun pekte değişmediğini kendi gözleri ile görecektir. O iş için evde harcadığı zaman yerine kendine ait dinlenme yada eğlenme için ayırdığında, Mükemmeliyetçi olmanın ne kadar da kötü bir alışkanlık olduğunu fark edecektir.

Asıl olan ise bu tip kişilerin hem kendisine hemde başkalarına karşı merhametli bakış açısını değiştirmesidir. Başarısız olan insanlara karşı eleştiren bakış açılarını değiştirip, yapıcı olmaya çalıştığında bu sorundan kurtulmuş olacaktır.

Mükemmeliyetçilik nedir? Mükemmeliyetçiliğin zararları nelerdir? yazısı ilk önce GelGez üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.gelgez.net/mukemmeliyetcilik-nedir-mukemmeliyetciligin-zararlari/feed/ 0